Güneş Lekelerine 5 Çözüm

Güneş Lekelerine 5 Çözüm

Yaz aylarının korkulu rüyası güneş lekeleri! 

 

Güneş ışınlarına uzun süre ve yüksek dozda korumasız maruz kaldığımızda cildimizde beliren lekeler estetik açıdan bireyleri olumsuz etkiliyor. 

 

Dermatoloji Uzmanı Dr. Bülent Bağcı, güneşin zararlı etkilerine bağlı olarak en sık rastlanan cilt lekelerinin çiller, melazma, gebelik lekelerive solar lentigo olduğunu belirtirken “Ayrıca bazı kozmetik ürünler, ilaçlar, kimyasal maddelerve bitki özsularının güneş ışınlarıyla etkileşimi sonucunda kalıcı cilt lekeleri ortaya çıkabilir. Tüm bu cilt lekelerinin oluşmasını engellemek için doğru güneşlenmeyi bilmek gerekir” diyor.

 

Güneş ışınlarının etkisiyle ortaya çıkan güneş lekelerinin tedavisi için öncelikle yüksek koruma faktörlü güneşten koruyucular kullanılması gerektiğini vurgulayan Dr. Bülent Bağcı, güneş ışınlarının etkisini kaybetmeye başladığı ekim ayından sonra ise; leke giderici kremler, kimyasal peeling, enzimatik peeling, laser, PRP ve mezoterapi yöntemleri kullanılarak tüm bu cilt lekelerinin başarıyla tedavi edilebileceğini söylüyor. Ancak gebelik dönemine yönelik bilimsel veriler olmadığından bu uygulamaların kullanılmaması gerektiğini belirten Dr. Bülent Bağcı, güneş lekelerinden korunma yöntemlerini 5 başlık altında anlattı, tedavi yöntemlerine değindi:

 

Çiller

En sık yüz, el sırtı, kollar ve gövdenin üst kısımlarında yerleşen 5 mm çapında yuvarlak veya oval kahverengi lekeler. Çok açık tenli, kızıl saçlı, renkli gözlü kişilerde daha sık görülüyor. Çiller çevrelerindeki lekesiz ciltten çok daha hızlı melanin pigmenti ürettiğinden yazın güneş ışınlarının etkisiyle artıyor.

 

Solar lentigo

En sık yüz, boyun, göğüs, sırt, omuzlar ve el sırtı gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülen, çillerden çok daha büyük, yuvarlak veya oval şekilli, kahverengi veya siyah lekeler. Genellikle dışarıda çalışmak zorunda olan ve bu nedenle güneşte uzun süre kalan kişilerde ortaya çıkıyor. Açık tenli kişilerde daha fazla görülüyor.

 

Melazma

En sık alın, yanak, burun üzeri, dudak üstü, çene ve nadiren boyun ve kollarda görülen bu kahverengi lekeler kadınlar için tam bir kabus. Erkeklerde yüzde 10, kadınlarda yüzde 90 görülüyor. En sık güneşe bağlı olarak ortaya çıkan melazma yaz aylarında ve solaryum sonrasında artarken, rengi koyulaşıyor. Koyu tenli kişilerde daha sık olurken, melazmanın derinliğine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor.

 

Gebelik lekeleri

Melazmanın hamilelik döneminde görülen türü olan gebelik lekeleri, güneş ışınlarının etkisiyle belirginleşiyor. Doğum sonrası kendiliğinden iyileşebilirken, geçmeyen gebelik lekelerinin tedavisi için melazmada uygulanan tedavi uygulanıyor.

 

Bitkilere bağlı güneş lekesi

En sık yüz, boyun, gövde, kollar ve el sırtında ortaya çıkan, çizgisel veya benekli kahverengi lekeler. Cilde sürülen bazı kozmetik ürünler, parfümler ve cilde temas eden incir, havuç, limon, dereotu, kereviz gibi bitkilerin özsularının güneş ışınlarıyla etkileşimi sonrasında ortaya çıkıyor.

 

İlaçlara bağlı güneş lekesi

 

Özellikle sivilce tedavisinde kullanılan bazı oral antibiyotikler güneş ışınlarıyla etkileşime girerek ciltte yanma, kızarıklık ve soyulma yapabiliyor. Erken dönemde ilaç kesilmezse, tıbbi tedavi yapılmazsa ve güneşten koruyucu kullanılmazsa, kahverengi cilt lekeleri ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle özellikle yazın doktorunuza ve eczacınıza danışmadan bu tür bir ilaç kullanmayın.

 

 

Güneş lekelerine karşı neler yapılabilir?

 

 Güneşten koruyucu krem

Yazın her gün, 10:30-13:30 arası güneşten koruyucu krem kullanın. Kremin en az 30 faktörlü ve suya dayanıklı olmasına; üç saatte bir de tazelemeye dikkat edin. Deniz veya havuzdan çıktıktan hemen sonra, her seferinde yeniden sürün.

 

 

Leke giderici kremler

Yüzeysel melazma leke giderici kremler ile tedavi edilebiliyor. Ancak bu kremlerin bazıları güneşe karşı duyarlılığı arttırdığından gece sürün ve sabah yıkayarak cildinizden temizleyin. Aksi takdirde güneş hasarı ve yeni cilt lekelerine neden olabilirler.

 

Kimyasal peeling ve enzimatik peeling

Kimyasal peeling, cilt lekelerinin tedavisinde çok etkili, fakat yazın değil ekim ayından sonra kullanılması öneriliyor. Meyve asitleri kullanılarak yapılan yüzeysel kimyasal peeling, açık tenli kişilerde ve yüzeysel güneş lekelerinde fayda sağlıyor. Cildiniz koyu renk ise derin kimyasal peeling yaptırmayın.

 

PRP ve mezoterapi

Leke tedavisi için özel olarak hazırlanmış PRP ve mezoterapi solüsyonları, lazer tedavisi ile birlikte uygulandığında çok daha başarılı sonuçlar alınabiliyor.

 

Lazer

Dr. Bülent Bağcı, “Lazer tedavisi, açık tenli kişilerde ve koyu renkli güneş lekelerinde daha etkili oluyor. Koyu cilt rengi olanlarda lazer tedavisinin daha dikkatli yapılması gerekir” diyor

Dr. Bülent Bağcı / Ntv haber

DİĞER HABERLER
Melisa Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?
Trans Yağ Nedir?
Covid-19 Aşısı Yaptırmadan Önce Antikor Testi Yaptırmak Gerekli Midir?
Karbon Peeling Nedir? Faydaları Nelerdir?
Saç Neden Genç Yaşta Beyazlar? Genç Yaşta Saç Beyazlamasını Önlemenin Yolları
Limonun Hiç Duymadığınız Faydaları
Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler
Meryem Ana Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?
Parkinson Hastalığı
Portakalın Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Hedefe Ulaşmanız İçin Harekete Geçmenizi Sağlayacak 7 Kural
Vücudunuzu Stres ve Ağrıdan Kurtarmak İçin İpuçları
Hindistan Cevizi Yağı
Anne Sütünü Arttırıcı Besinler
Koronavirüse Karşı Koruyuculuğu Kanıtlandı; Okaliptüs, Itır ve Limon Yağı
Kalp-Damar Sağlığı
Kapalı Ortamlarda Hava Kirliliği ve Aromatik Dezenfeksiyon Önerileri
Çörek Otu Yağı
B12 Vitamini - Kobalamin
Maske Kaynaklı Cilt Problemlerine Öneriler
Kantaron Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?
Miyomlar Nedir? Tedavi Etmek Gerekir Mi?
Pandemi Sürecinde Doğal Antibiyotik
Şeker Oranı Yüksek Olan Gıdalar
B9 Vitamini- Folik Asit
Boyun Ağrısı
Göz Yorgunluğuna Dikkat!
Gripten Korunmak İçin Neler Yapmam Gerekiyor?
Dikkat! Bu Faktörler Metabolizmayı Bozuyor
Evcil hayvan alerjisi nasıl olur? Evcil hayvan alerjisi kimlerde görülür?

En Çok Okunanlar


Şahmeran Efsanesi

Evvel zamanda, Mezopotamya topraklarında doğmuş bir efsane Şahmeran... Yüzyıllardan beri anlatılagelen…

Uyanık Bir Gevşeme için “L-THEANINE”

Yeşil çayın faydalı bir içecek olduğunu, sakinleşmeye ve uykuya yardımcı etkilerini olduğunu hepimiz biliyoruz, fakat vücudumuzda tam olarak ne yaptığını merak ediyor musunuz?