Havuza Girerken Tekrar Düşünün

Havuza Girerken Tekrar Düşünün

Yaz aylarında serinlemek için girilen havuzların, temiz olmaması insan sağlığı için büyük tehdit oluşturmaktadır. Havuzlar; pek çok kişinin kullanımına açık olması, su deviniminin yeterli olmaması, yeterince klorlanmaması ve suyunun yeterince filtre edilmemesi sebebiyle ciddi enfeksiyon kaynağı olabilir. Yüzme havuzları havaya ve çevreye açık olduklarından, dışarıdan gelen mikroplara (bakteri, virüs, parazit ve mantar gibi) maruz kalırlar. Hastalıklara sebep olan bu mikroplar rüzgâr veya daha da önemlisi yüzücüler tarafından havuza taşınırlar. 

 

Havuza girenleri en çok etkileyen enfeksiyonlar; bakteriyel, viral ya da parazit kökenli mide-barsak sistemi enfeksiyonlarıdır. Havuz suyuna karışan bu mikroorganizmalar birkaç saatten birkaç güne kadar canlılığını sürdürüp, çok az miktarda su yutulmasıyla bile duyarlı insanları enfekte edebilir.

 

 

Havuz ve denizden bulaşan hastalıklar

 

Viral ve Bakteriyel hastalıklar 

 

Havuz yoluyla en sık bulaşan hastalıkların başında rota virüsü, nörovirus, enterovirus ile hepatit A gibi viral hastalıklar gelir. Ayrıca salmonella, şigella ve E. coli gibi bakteriyel etkene bağlı hastalıklar da ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra cyriptosporidium, amip ve giardia gibi tek hücreli etkenler ile kıl kurdu gibi barsak parazitleri de görülebilir. 

 

Havuzdan bulaşan mide-barsak enfeksiyonları genellikle kusma ve hafif ateş ile başlar, ishal ve karın ağrısıyla devam eder. Bu aşamada belirtilere yönelik tedavi yaklaşımları ve diyet ile çoğu hastalık kontrol altına alınabilir. Mide-barsak enfeksiyonlarının en dramatik tablosunu ise kusma ve ishal yoluyla oluşan sıvı-elektrolit kaybı oluşturur. Kusma ile ishal durdurucu ilaçların ve antibiyotiklerin bu hastalarda faydası olmayacağı gibi, yan etkileri daha fazla olabilir. Bu nedenle sıvı elektrolit dengesini sağlamaya yönelik diyet uygulamaları çok daha önem taşır

 

 

Göz Enfeksiyonları 

 

Suyun direkt tahrişi, alerjik reaksiyon ya da içerdiği mikroorganizmaların etkisi ile göz kapağının iltihaplanması şeklinde görülür. Gözde kızarıklık, yanma, batma, çapaklanma gibi yakınmalara yol açar. 

 

 

Kulak Enfeksiyonları (Yüzücü Kulağı)

 

Yazın hava sıcaklığının artmasıyla birlikte ortaya çıkan nem, hassas olan dış kulakta enfeksiyona zemin hazırlar. Havuz suyundan kulağa giren mantar, bakteri, virüsler kulakta enfeksiyona yol açabilirler. Önce kaşıntı daha sonra iltihaplı-pis kokulu akıntı şeklinde kendini gösterir. Kulak ağrısı ve ateş, kusma da diğer belirtilerdir. Kulak enfeksiyonu zamanla işitme kaybına yol açabilir.

 

 

İdrar Yolu Enfeksiyonları

 

Özellikle kız çocuklarının dar mayo ile uzun süre havuzda vakit geçirmeleri idrar yolu enfeksiyonunu kolaylaştırır. Sık ve ağrılı idrar yapmaktan karın ağrısı, ateş ve kusmaya kadar değişik belirtiler ile kendini gösterebilir. Bu enfeksiyonlar sıklıkla karın ağrısı ve ağrılı idrar yapma şeklinde yaşam konforunu etkileyen bir durum olmakla birlikte, uygun şekilde tedavi edilmediğinde böbrek kaybı ve diyalize kadar uzayabilen kötü sonuçlara da yol açabilir. 

 

 

Mantar Enfeksiyonları

 

Genel kullanıma açık, yeteri kadar temizlenmeyen havuz, banyo ve tuvalet gibi yerlerden, terlik, havlu gibi eşyaların ortak kullanılmasından kaynaklanabilir. Kaşıntılı, kızarık veya beyaz kabuklu görünümde olan cilt mantarı ikincil cilt enfeksiyonlarına yol açabilir. 

 

 

Korunma: 

 

       Hijyen için periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik işlemlerinin ihmal edilmediği yüzme havuzları tercih edilmeli, ateşli hastalık ya da ishal geçirirken havuza girilmemeli, havuzda su yutmamaya dikkat edilmelidir.

       Bir yaşından küçük çocuklar havuza sokulmamalıdır.

      Gözü koruyan gözlük ve kulağa su kaçmasını engelleyecek kulak tıpası kullanılmalıdır.

       Islak mayolardan olabildiğince kısa sürede kurtulmak gerekir.

       Havlu, terlik gibi eşyaları ortak kullanmaktan sakınılmalıdır.

       Havuzdan ziyade deniz tercih edilmelidir. 

       Enfeksiyonlar sıklıkla antibiyotikler ile tedavi edilir. Bu noktada mutlaka hekim kontrolünde ve gerektiğinde antibiyotik kullanılmalıdır.

Dr Mehmet Uluğ/Vatan Medipol Ünv. Yayınları

DİĞER HABERLER
Havuza Girerken Tekrar Düşünün
Güneş Lekelerine 5 Çözüm
Vücutta Morarma Neyin Habercisi?
Gebelikten Korunma Yöntemleri
Akdeniz Anemisi Nedir?
Alerji Mevsimi Başladı
İlkbahar Ekinoksu
İlaçsız Bir Hafta, İlaçla Yedi Gün
Sessiz Düşman Hipertansiyon
Dünya Emekçi Kadınlar Günü
İçindeki Karizmayı Ortaya Çıkart
Uranüs Yeniden Boğa Burcunda
Domuz Gribi Belirtileri ve Korunma Yolları
Vitamin Ve Minerallerin Püf Noktaları
Astrolojide Kiron ve Burçlara Yansıması
Migren Belirtilerine Dikkat
Yapay Tatlandırıcı - Aspartam Kullananlar Dikkat
Kozmetik Ürünler Kadınların Hormonlarına Zarar Mı Veriyor?
Unutma Seni
Eyvah! Bitlendik
Okul döneminde hastalıklar artıyor mu?
Vücudunuzda Yağlanan Bölge Hangi Hastalıkların Habercisi?
Bayram Etleriniz Sağlıklı Olsun
Sağlıklı Bronzlaşmanın Temel Kuralları
Kadınların Kabusu Varis
Antidepresanlar Kilo Aldırır mı?
Böbrek Hastalıklarında Doğru Bilinen Yanlışlar
Ağız Diş Sağlığı İçin Ne Tüketilmeli?
Hazımsızlık Sorunu
Otizmin Şifresi Çözüldü

En Çok Okunanlar


Şahmeran Efsanesi

Evvel zamanda, Mezopotamya topraklarında doğmuş bir efsane Şahmeran... Yüzyıllardan beri anlatılagelen…