Misel Su Nedir?

Misel Su Nedir?

Ecz. Mine Şahbaz 

 

İşte bir ''hepsi bir arada'' çılgınlığı daha ...

 

Su kadar duru ve taze, makyaj temizleme yağı kadar etkili, üstelik en hassas ciltte bile gayet titiz; makyajı, kiri , tozu temizliyor, yatıştırıyor, geriye tazelenmiş ve temiz bir cilt bırakıyor ..Durulama gerektirmiyor, tonik gerektirmiyor..

 

Aman Allah'ım tam bir mucize!

 

Aceleci, vakti az ya da makyaj yapmayı seviyorum ama her gün yıkamaya üşeniyorum diyen üşengeç kadınlar ve seyahatte bir sürü kozmetik şişesi taşımak istemiyorum diyenler için çok pratik bir ürün ..

Hassas ciltler, akneye eğilimli ve hatta bebek ciltleri için bile formüle edilmiş çeşitleri birçok kozmetik -dermokozmetik firması tarafından tüketiciye sunulmuştur ..

 

Fondöten, maskara, ruj… Haliyle, yüz ve göz makyajını tek bir ürünle temizleme ihtimali olunca çalışan, aceleci ve aktif kadınlar  misel sulara bayıldılar.

 

Misel suların içinde yüzey aktif madde olarak adlandırılan moleküller bulunur, bu moleküller iki fazlıdır, suyu seven ve çeken hidrofilik faz ve yağı seven ve çeken lipofilik faz.

 

Bildiğiniz gibi yağ ve su bir arada temiz bir katman bırakarak ayrışırlar, karışmazlar. Hatta birbirini iterler. Dolayısıyla sadece su ya da su bazlı bir temizleyici ile cildinizi yıkayarak yüzünüzden makyajı çıkaramazsınız, makyajınızın suda çözünebilen kısmını çıkarırsınız ama çoğunluğu halen oradadır. İyice ovalarsanız biraz daha yağlı kalıntıdan kurtulursunuz ama bu tam bir temizlenme sağlamayacağı gibi cildiniz hırpalamaktan başka pek bir işe de yaramaz.  Bu durumda yağı çözen yüzey aktif maddelere sahip bir ürüne ihtiyacımız vardır. Bu aşamada yaptığınız sadece makyajı yüze biraz daha sıvamak olur. Hatırlarsanız misel sularının iki fazı var demiştik ama bizler şeffaf su gibi bir sıvı görürüz. Fazlardan lipofilik olan yüzdeki yağı ve ancak yağla çözülebilen molekülleri kendine çekiyor, hidrofilik olan ise o çözülmüş olan ve artık suyla temizlenebilir hale gelmiş olan molekülleri. Bir örnekle bu durumu ele alırsak ; tavadaki kızartma yağını su ile çözüp akıtamazsınız ama deterjan yani bolca yüzey aktif maddeye sahip bir maddeyle yağı parçalar, çözer ve artık suyla durulayabilirsiniz. Misel sular ağır bir makyajı tek seferde çıkaramazlar, ya birkaç sefer üzerinden geçmek ya da bir tamamlayıcıdan yardım almak lazımdır, yani temizleme yağları ile temizlemek. Böylece kolaylıkla cildimizi kirlerden ve günün atıklarından arındırmış oluruz.

 

Tüm bu olumlu etkilerin yanı sıra dikkat etmemiz ve hiç unutmamamız gereken bir unsur ise; Misel suları her ne kadar durulama gerektirmeyen ürünler olarak pazarlansa da bu çok da sağlıklı bir yöntem değildir. Bu ürünleri günlük bakım rutininizde temizleyici gibi kullanmak yerine vaktinizin kısıtlı olduğu zamanlarda ,seyahatlerde kurtarıcı gibi düşünmek ya da çift temizlemenin 2.adımında su bazlı bir temizleyici olarak kullanmak cildimiz için en doğru olan uygulama şekildir.

 

Sevgiler

 

Ecz. Mine Şahbaz

DİĞER HABERLER
Tonikler Koronavirüste Etkili Mi?
Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır
Havuza Girerken Tekrar Düşünün
Güneş Lekelerine 5 Çözüm
Vücutta Morarma Neyin Habercisi?
Gebelikten Korunma Yöntemleri
Akdeniz Anemisi Nedir?
Alerji Mevsimi Başladı
İlkbahar Ekinoksu
İlaçsız Bir Hafta, İlaçla Yedi Gün
Sessiz Düşman Hipertansiyon
Dünya Emekçi Kadınlar Günü
İçindeki Karizmayı Ortaya Çıkart
Uranüs Yeniden Boğa Burcunda
Domuz Gribi Belirtileri ve Korunma Yolları
Vitamin Ve Minerallerin Püf Noktaları
Astrolojide Kiron ve Burçlara Yansıması
Migren Belirtilerine Dikkat
Yapay Tatlandırıcı - Aspartam Kullananlar Dikkat
Kozmetik Ürünler Kadınların Hormonlarına Zarar Mı Veriyor?
Unutma Seni
Eyvah! Bitlendik
Okul döneminde hastalıklar artıyor mu?
Vücudunuzda Yağlanan Bölge Hangi Hastalıkların Habercisi?
Bayram Etleriniz Sağlıklı Olsun
Sağlıklı Bronzlaşmanın Temel Kuralları
Kadınların Kabusu Varis
Antidepresanlar Kilo Aldırır mı?
Böbrek Hastalıklarında Doğru Bilinen Yanlışlar
Ağız Diş Sağlığı İçin Ne Tüketilmeli?

En Çok Okunanlar


Şahmeran Efsanesi

Evvel zamanda, Mezopotamya topraklarında doğmuş bir efsane Şahmeran... Yüzyıllardan beri anlatılagelen…

Uyanık Bir Gevşeme için “L-THEANINE”

Yeşil çayın faydalı bir içecek olduğunu, sakinleşmeye ve uykuya yardımcı etkilerini olduğunu hepimiz biliyoruz, fakat vücudumuzda tam olarak ne yaptığını merak ediyor musunuz?