Uyanık Bir Gevşeme için   “L-THEANINE”

Uyanık Bir Gevşeme için “L-THEANINE”

 

Ecz. Hilal Nesrin Elbir 

 

Yeşil çayın faydalı bir içecek olduğunu, sakinleşmeye ve uykuya yardımcı etkilerinin olduğunu hepimiz biliyoruz, fakat vücudumuzda tam olarak ne yaptığını merak ediyor musunuz?

Aslında hikaye binlerce yıl öncesine dayanıyor, yaklaşık Dört bin yıldır Çin’de tüketilmekte olan yeşil çay, onlar için yakacak odun, pirinç, yemeklik yağ, tuz, soya sosu ve sirke ile birlikte günlük yaşam için gerekli kabul edilen 7 maddeden biri..

 

Japonlar yeşil çay ile başlanan bir sabahın daha “iyi” bir gün olduğuna inanırlar ve onlar için zihinsel iyilik hali bedensel hazlardan daha önde olduğu için daima vücuda faydalı olanı yapmaya çalışırlar. Haksız değiller, çünkü yeşil çay içeriğinde bulunan L-Theanin günümüzde, kaygı düzeyini azaltmak, ruh halini geliştirmek, odaklanma ve konsantrasyonu artırmak için, detoks ajanı olarak ve hatta nikotin ve başka uyuşturuculara duyulan isteği azaltmak için kullanılmaktadır.

 

L theanin, yeşil çay yapraklarında bulunan bir aminoasittir, ilk kez 1949 Gyokuro adı verilen bir Japon yeşil çay türünden çıkarılmıştır. 1964 yılında ise bebek gıdaları hariç tüm gıda ve içeceklerde kullanımı onaylanmıştır. L theanin ince bağırsak yoluyla hızlıca emilir ve 50 dk içinde kanda maksimum konsantrasyona ulaşır, kan beyin bariyerini aşabildiği için, beyin içini doğrudan etkileyebilir ve beyinde bir dizi değişikliğe katkıda bulunabilir.

 

L-Theanin  

 

-Beyinde stres ve kaygı ile bağlantılı kimyasalların seviyesini düşürür, sakin bir zihin durumu sağlar. Günümüz modern toplumunun yüzde doksanının muzdarip olduğu “kaygı bozukluğu” tedavisinde kullanılabilecek en etkin ve güvenilir takviyelerden biridir.

 

-Serotonin ve dopamin düzeyini yükseltir ki bu kimyasallar, iyi hissetme hali, uyku, iştah , enerji ve bilişsel becerileri düzenlemede etkilidir.

-Sızlanma, şikayetçi olma, yakınma şikayetleri olan kişilerin, gün boyunca uykulu olma korkusu yaşamadan gevşeme, sakinlik ve huzurluluk hali sağlayabilecekleri “uykusuz bir gevşeme” takviyesidir.

 

-Glutatyon düzeyini artırır. Glutatyon vücudun en önemli antioksidan molekülüdür. Karaciğer sağlığı ve detoksuna yardımcı olur. Fazla alkol tüketimi sebebiyle oluşabilecek karaciğer hasarlarından korunmak için faydalanılabilir.

 

-Alfa beyin dalgası aktivitesini artırır. Alfa beyin dalgalarının arttığı haller, son derece sakin ve odaklanmışken, REM uykusu sırasında, meditasyonda veya zihnimizi hayal kurmak için dolaştırırken deneyimlediğimiz ruh halidir. Dolayısıyla, gevşeme, odaklanma ve yaratıcılığın artıran bir etkisi gözlemlenmiştir.

 

-Dikkat, odak, bellek ve öğrenmede artış sağlar. Vücut stres altında kortizol üretimini artırır. Bu hormon değişiklikleri hafıza oluşturma ve öğrenme gibi beyin aktivitelerini durdurur. Endişeli insanların dikkat ve odak süreleri azdır. L theanin stres hormonunu düşürmeye yardımcı olur ve bilişsel becerileri artırmayı sağlar.

 

-Kalp atım hızı ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. 

 

-Sağlıklı bir diyet yardımcısı olarak, yağ birikimini ve kilo alımını sınırlamaya yardımcı olur. 

 

-Uyku kalitesini iyileştirmeyi, uykuya kolay ve hızlı dalmayı sağlar.

 

L -Theanin 1 bardak yeşil çayda 20 mg olarak bulunur, takviyelerde kişinin şikayetine göre günde 100-400 mg arasında kullanımı mevcuttur.

 

 

*Gebelik ve emzirme döneminde, kan sulandırıcı veya antipsikotik ilaç kullanımı durumlarında hekim tavsiyesiyle alınabilir.

 

 

 

DİĞER HABERLER
Tonikler Koronavirüste Etkili Mi?
Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır
Havuza Girerken Tekrar Düşünün
Güneş Lekelerine 5 Çözüm
Vücutta Morarma Neyin Habercisi?
Gebelikten Korunma Yöntemleri
Akdeniz Anemisi Nedir?
Alerji Mevsimi Başladı
İlkbahar Ekinoksu
İlaçsız Bir Hafta, İlaçla Yedi Gün
Sessiz Düşman Hipertansiyon
Dünya Emekçi Kadınlar Günü
İçindeki Karizmayı Ortaya Çıkart
Uranüs Yeniden Boğa Burcunda
Domuz Gribi Belirtileri ve Korunma Yolları
Vitamin Ve Minerallerin Püf Noktaları
Astrolojide Kiron ve Burçlara Yansıması
Migren Belirtilerine Dikkat
Yapay Tatlandırıcı - Aspartam Kullananlar Dikkat
Kozmetik Ürünler Kadınların Hormonlarına Zarar Mı Veriyor?
Unutma Seni
Eyvah! Bitlendik
Okul döneminde hastalıklar artıyor mu?
Vücudunuzda Yağlanan Bölge Hangi Hastalıkların Habercisi?
Bayram Etleriniz Sağlıklı Olsun
Sağlıklı Bronzlaşmanın Temel Kuralları
Kadınların Kabusu Varis
Antidepresanlar Kilo Aldırır mı?
Böbrek Hastalıklarında Doğru Bilinen Yanlışlar
Ağız Diş Sağlığı İçin Ne Tüketilmeli?

En Çok Okunanlar


Şahmeran Efsanesi

Evvel zamanda, Mezopotamya topraklarında doğmuş bir efsane Şahmeran... Yüzyıllardan beri anlatılagelen…

Uyanık Bir Gevşeme için “L-THEANINE”

Yeşil çayın faydalı bir içecek olduğunu, sakinleşmeye ve uykuya yardımcı etkilerini olduğunu hepimiz biliyoruz, fakat vücudumuzda tam olarak ne yaptığını merak ediyor musunuz?