Diyabette Bunama Riski

Diyabette Bunama Riski

Uzmanı uyarıyor: Diyabet bunama riski oluşturabilir

Nöroloji Uzmanı Dr. Adem Akkurt, diyabetin nörolojik hastalıklarla yakın ilişkisi olduğunu ve aynı zamanda bunama (demans) hastalığına yakalanma riskine yol açabildiğini söyledi.

Nöroloji Uzm. Dr. Adem Akkurt, diyabetin dünya genelinde sık rastlanan bir rahatsızlık olduğunu ve nörolojik sorunlara sebep olabileceğini belirtti. Diyabet hastalarının düzenli kan şekeri kontrollerinin önemine vurgu yapan Dr. Akkurt, özellikle damarsal bunama hastalığına dikkat çekti. Damarsal tıkanıklıkların beyinde küçük kılcal damarları etkilediğini ve bu durumun Alzheimer hastalığına benzer belirtilere yol açabileceğini ifade etti.

Uzman, tansiyon yüksekliği ve diyabetin damarsal tıkanıklığa neden olan risk faktörleri arasında öne çıktığını söyledi. Ayrıca, yapılan çalışmalarda diyabetin Alzheimer hastalığı açısından da bir risk faktörü olduğunun görüldüğünü belirtti. Dr. Akkurt, düzenli kan şekeri kontrolünün Alzheimer hastalığının seyrini olumlu yönde etkileyebileceğini ve bunama riskini azaltabileceğini vurgulayarak, hastaların bu konuda önlem almalarını önerdi.

 

https://www.cumhuriyet.com.tr/saglik/uzmani-uyariyor-diyabet-bunama-riski-olusturabilir-2152943?utm_medium=KategoriSayfasi&utm_source=KategoriSayfasi

DİĞER HABERLER
İyi Bayramlar..
Sağlıklı Yaşamın Formülü
Concorde Sendromu
Yaşa Bağlı İşitme Azlığı
Down Sendromlu Bireyler
Ruh Sağlığınız İçin Denge Şart
Gençleşmek Çok Kolaymış
Çocuklar Neden Yemek Seçer?
Doktor Yerine Aktara Gidenler İçin Hayati Uyarı
Sahte Gıda Takviyelerindeki Tehlike
Kutlu Olsun...
Prostat Kanseri
6 Portakal Mucizesi
Hangi Vitamin ve Neden?
Vajinal Mantar
Kalp Hastalıklları
Romatizma ve Belrtileri
Mide Yanması Nedir?
Hastalıktan Nasıl Korunurum
Sinüzit nedir?
Yüksek Ateşte Kaçınılması Gereken 7 Hata
Kuru Meyvelere Dikkat!
Çocuklarda Gastrit ve Ülser
Kuru Ciltlere Özel Doğal Savaşçılar!
Gripten Korunmanın Yolu
Bütün Mesele Direncimiz!
Mutlu Yıllar!
Diyabette Bunama Riski
Mucizevi Besin Dağ Çileği
Ağrılarınızı Bitirmek İçin 5 Yöntem

En Çok Okunanlar


Gençleşmek Çok Kolaymış

Yürümek pek çok kişi için yaşamın her anında bir yerlere yetişme telaşıyla sık sık başvurulan bir yöntem. Bu yol, aslında daha sağlıklı bir hayatın da anahtarı.

Yaşa Bağlı İşitme Azlığı

Yaşın ilerlemesiyle birlikte işitmede ve bilişsel becerilerde değişiklikler ortaya çıkmaya başlıyor. Tıbbi hastalıklar, psikolojik faktörler, görme ve işitme bozuklukları gibi duyusal eksiklikler yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi hızlandırabiliyor.