Zayıflama Maratonunun Gizli Şövalyesi

Zayıflama Maratonunun Gizli Şövalyesi "Kuşburnu Çayı"

Ecz. Sara POUR

 

Bölüm-2

Bildiğiniz gibi son dönem dünya genelinde, şifalı bitkiler popülerleşmiş ve bu nedenle alternatif tıbba olan ilgi artmıştır. Eminim bu trend, benim hayatıma dokunduğu gibi sizinkine de dokunuşlar yapmıştır zaman zaman. Hatırlarsanız Binlerce Çeşit İçecek Hazırlama” Serüveni başlasın, başlıklı yazıda “Bitkisel çay nedir? Nasıl demlenmelidir? Dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?” gibi sorulara kısa ve net cevaplar vermiştim. Bugün ise sizlere kendi deneyimimden yola çıkarak, ilk çayımızı paylaşmak istiyorum.

Geçen hafta diyet yaparken, pek acıkmadığımı, enerjimin yükseldiğini ve daha hızlı kilo verdiğimi fark ettim. Nedenine gelince her zamanki diyet listeme “günde iki fincan kuşburnu çayını” eklemiştim. Açıkcası bunu anlayınca hemen işe koyuldum ve bana yararlı olan bu şifalı bitkinin ayrıntılarını sizlerle de paylaşmak için bu yazıyı hazırlamak istedim.

Rosaceae (gülgiller) ailesine mensup, Kuşburnu (Rosa Canina), mis kokulu beyaz çiçekli bir bitkidir. Çiçeklerini açar açmaz yaprakları dökülmeye ve koyu kırmızı oval şeklinde olan minik meyveleri çıkmaya başlar. Etli bir kabuğu ve içinde tüylü sert sarımtırak beyaz tohumları bulunur.

Bu arada bu bitkinin ana vatanı Türkiye olsa da, sevgili kuşburnu bitkimizin yüksek oranda antioksidan içerdiği, vitamin ve mineralden zengin olduğu gibi lezzeti ile de gönülleri fethederek dünyanın pek çok ülkesinde de yayılmayı başarmıştır.

Kuşburnu Bitkisinin İçerdiği Güzellikler:

Kuşburnu bitkisi birçok farklı şekilde kullanılabilir. Dalından toplanıp, yıkanıp taze olarak yenileceği gibi, marmelat şeklinde tüketilebilir veya kurutulup çay saatimizin keyfine keyif katabilir.

Kuşburnu bitkisi C vitamini açısından dünyanın en zengin meyvesi olarak bilinir. Tabi C vitamini dışında, A, B1, B2, E ve K vitaminleri, demir, magnezyum, kalsiyum, mangan, sodyum, bakır ve çinko gibi çok önemli mineralleri de içinde barındırır.

Kuşburnu Çayının Faydaları:

 • Vücuttan fazla tuzun ve suyun atılmasına yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi sağlar.
 • Antienflamatuar etkisinden dolayı, eklem ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Hatta vücutta meydana gelen kireçlenmelerde etkilidir.
 • Polifenol bileşenler, C vitaminleri, E vitaminleri ve karotenoidlerden zengin olduğu için mükemmel bir antioksidandır.
 • Antioksidan etkisinden dolayı da cildi, yaşlanmaya bağlı etkilerden korumaya destek olur.
 • Yine antioksidan etkisi sayesinde, kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve pek çok başka kronik hastalıklara karşı doğal bir kalkan görevi üstlenir.
 • C vitamini içeriğinin yüksek olmasından dolayı, damar yapısının korunmasına yardımcı olur.
 • Yüksek oranda C vitaminin yanı sıra A ve E vitaminleri de içerdiği için bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Böylece grip ve soğuk algınlığında imzasını atar.
 • Diyabet hastalarında kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.
 • Mide pH dengesini ayarlamaya yardımcı olmasından dolayı, gastrointestinal hastalıklarını yatıştırmada inanılmaz başarılıdır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

Demliğe bir bardak (240 ml) su ve biraz kuşburnu ekleyin. Çayı 10 dakika kaynamaya bırakın. Sonra çayın altını kapatın ve demlenmesi için 10 dakika bekleyin, gözünüze hitap eden o müthiş kırmızı rengi görür görmez bir süzgeçle fincanınıza süzün.

Bu arada, kuşburnu çayını da tüm bitki çayları gibi, hem taze demlenmiş sıcak olarak hem de buzlu bir lezzet olarak tüketebilirsiniz.

Not: Kuşburnu çayınızı hazırlarken kendi kuruttuğunuz meyveleri kullanmak isterseniz;

 • Meyvelerin çiçeklerini ve saplarını temizleyin.
 • Ardından meyveleri iki parçaya bölerek kurumaya bırakın.
 • Meyveleri direkt güneş ışığına koymamak. Kuşburnu bitkisini gölgede kurutarak renklerini korumasını sağlayabilirsiniz.

 

Siz de bunca faydadan yararlanmak istiyorsanız, beslenme planınıza kuşburnu meyvesi, çayı veya marmelatını mutlaka ekleyin derim.

 

Sağlıkla aşkla kalın…

 

Kaynaklar

 

Ecz. Sara POUR

 

Eczacıdan Sağlık

DİĞER HABERLER
Kireçlenme İle Karşı Karşıya Olabilirsiniz!
Sürekli Uykulu Hissetme Durumu Kalıcı Hasarlar İle Sonuçlanabilir!
Antidiyabetikler ve İlaç Etkileşimleri
Covid-19 Sonrası En Sık Devam Eden Semptomlar
Kanserden Gerçekten Korkmalı Mıyız?
Ergenlik Dosyası
İlaçlarınızı Eczaneden Alınız!
Kadınların Doğal Süreci “Menopoz”
Antidepresanlar ve İlaç Etkileşimleri
Diş İmplantları Gerçek Dişlere Benziyor Mu?
Doğal Afetlerin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri
Ciğerlerimiz Artık Yanmasın
Evlerde En Sık Yaşanan 5 Kaza
Dehidrasyon Nedir?
Yanıkta Ağrı
Doğal Estetik Kaynağımız “Kolajen”
Rahim Ağzı Kanserini Birlikte Yenelim!
Bypass Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sağlığın Olmazsa Olmazı: Sağlık Okuryazarlığı
Alkol ve İlaç Etkileşimleri
Çocuklarda Ateş Yönetimi
Fibromiyalji Tedavi Seçenekleri
Hayvan Kaynaklı Terapi
Diyabet Nedir?
Sessiz Sağlık Acil Durumu: Ensest
Covid 19’un İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri
Eyvah! Çocuğum Ergen Mi Oluyor?
Çocuklarda Ateş Yönetimi
“Havası En Kirli Şehir” Lahor’da Nefes Almak İster Miydiniz?
Besin ve İlaç Etkileşimleri

En Çok Okunanlar