İyota Genel Bakış

İyota Genel Bakış

Ecz. Şahin Altıntaş

Periyodik cetvelden aşina olduğumuz pek çok element gibi iyot da aslında “ cetvelin 53 numaralı elementidir, sembolü I, atom ağırlığı 126.9’durdan “ çok daha fazlasıdır. Vücudun kendi kendine sentezleyemediği ancak trilyonlarca hücremizin hepsinde bulunan bu element tiroid ve diğer hormonların üretimi ya da enerji metabolizmasındaki görevleri yanı sıra bağışıklık sisteminin doğal fonksiyonuna katkıda bulunması ve özellikle anti kanser etkisi yapılan pek çok çalışma ile de kanıtlanmış kıymetli bir takviyedir.

İyot hakkında yayınlanan 1948 yılındaki makalede fareler üzerinde yapılan bir araştırmadan bahsedilmiş ve günlük 2 mg üzerindeki dozun tiroid hormon salınımını durdurduğu bu gerekçe ile de tedavi protokollerinden kaldırılması gerektiği savunulmuş peşi sıra iyot kullanımından vazgeçilmiş ve bu pek çok antibiyotiğin geliştirilmesine yol açmıştır. 200 yılı aşkındır hayatımızda olan iyot ve lügolün Tıbbi tedavilerde neden gözden düştü ya da düşürüldü bu ayrı bir tartışma ve araştırma konusu olmakla birlikte hangisinin sebep ya da sonuç olduğu bilinmeksizin başta meme kanseri olmak üzere tiroid, yumurtalık ve prostat kanserlerindeki düşük iyot seviyeleri göze çarpmakta ve replasman ile oldukça olumlu sonuçlar alınmaktadır. Günümüzde iyot tüm bunların yanında metal detoksifikasyonu yaptığı için de oldukça önemlidir ki ; Kronik hastalıkların sebep olduğu kronik enflamasyonlar ve çevredeki radikaller iyot eksikliğinin başlıca sebepleri arasındadır.

1900’lü yılların ilk yarısında hususi olarak iyotlu ekmekler tüketilmiş olsa da günümüzde Dünyada ve ülkemizde başlıca iyot kaynağı iyotla zenginleştirilmiş sofra tuzlarıdır lakin son dönemde popülerleşen kaya tuzlarının kullanımı iyot yetersizliği ve peşi sıra oluşacak rahatsızlıklar için risk taşımaktadır. istatistikler son 40 yılda iyot seviyelerinin yüzde 50 düştüğünü göstermektedir. Eksikliğinde kuru ve sert cilt, fazla üşüme , sebepsiz kilo alımı , yorgunluk gibi belirtiler gösteren ve bilinçsel fonksiyonların henüz anne karnında fetüs ikenden başlayıp sağlıklı çalışmasında rol alan iyot DSÖ tarafınca önlenebilir zeka geriliğinin giderilmesinde faydası olan başlıca elementtir. Otoritelerce günlük doz olan 12 mg ile başlanması sabah saatlerinde mümkünse 100 mikrogram selenyum ve boş bir mide ile ve kesinlikle C vitamini veya C vitaminince zengin besinlerle arasında 2-3 saat olmasına dikkat ederek kullanılması tavsiye edilmektedir. Bununla beraber yarım saat sonrası yapılacak bir kahvaltı iyotun sebep olabileceği mide bulantısını azaltacaktır.

Vücudun normal işleyişine devam etmesi, metabolizmanın düzenlenmesi ve hormonal dengenin korunması günümüzde bozulan gıda içerikleri ile zorlaşmıştır.gebelik, kronik hastalıklar gibi fizyolojik durumlara veya yaşanılan coğrafi bölgeye bağlı olarak dengeli beslenmeye rağmen vitamin ve mineral eksiklikleri görülebilmektedir ki yağışlarla fazlaca yıkanan toprakta yetişen makro ve mikro besin elemenlerinde iyot hiç yok denecek kadar azalmakta ve bu durumda iyot içeren takviye kaçılnılmaz olmaktadır. Her şeyde olduğu gibi “ ilaç ile zehiri ayıran dozdur “prensibi iyot tedavisi için de gerçektir ancak doktor ve eczacı gözetiminde ayarlanacak tedavi protokolünün de şifası muhakkaktır.

 

Ecz. Şahin Altıntaş

 

DİĞER HABERLER
Kalp Krizi Faktörleri
Uzmanlar Uyardı
Bitkiden Gelen Şifa: Aloe Vera
Kireçlenme
Nemsiz ve Kuru Cilt
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu olsun..
HT Belirtileri
Dikkat! Kalp Hastalığı
Klima Hastalıklarına Dikkat
Kalp ve tansiyon hastalarına uyarı
Kene ve Sarı Kız Örümceği
Kutlu Olsun..
Aşırı Sıcaklara Karşı Öneriler
Şah Damarı Tıkanıklığı
Nodül ve Kitle Arasındaki Fark
Babalar Günü Kutlu Olsun..
Genital Estetik
Zayıflamak istiyorsanız ekmekten uzak durmayın
Yaz için yapılan şok diyetler ölüme götürebilir
Sınav sonucuna değil ana odaklanın
Güneş gözlüğü seçimine dikkat
Nefes darlığı ve öksürüğe dikkat!
3 kişinin DNA sını taşıyan bebek
14 Mayıs Eczacılık Günü Kutlu Olsun
Anneler Gününüz Kutlu Olsun..
Bahar aylarında göz alerjilerine dikkat!
Kutlu olsun!
Diyabet ve ilaç kullanımını sonlandıran tedavi
Kanserin Erken Evre Belirtileri
23 Nisan Kutlu Olsun.

En Çok Okunanlar


Kireçlenme

Diz ağrısından yakınanların sayısı hiç de az değil. Yediden yetmişe herkeste görülebilen diz ağrılarının nedeni yaşa göre farklılık gösteriyor.

Uzmanlar Uyardı

Kış mevsiminin gelmesi ve okulların açılmasıyla birlikte grip vakalarında artışlar yaşanmaya başladı.

Kalp Krizi Faktörleri

"Risk faktörleri başlıca ileri yaş, cinsiyet, hipertansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, sigara ve ailede kalp hastalığı mevcudiyeti olarak sıralanabilir.