7 Maddede Balık Yağı

7 Maddede Balık Yağı

 

Omega 3 , hücrelerimizi çevreleyen hücre zarının yapısında bulunan, fakat vücutta üretilemeyen yağ asitlerinden oluşur. Bu yağlar, vücudumuzda belli oranda bulunmazsa, hücre zarı geçirgenliği bozulur ve ihtiyacımız olan vitaminler, mineraller, proteinler ve hatta oksijen yeterli düzeyde hücre içine giremez. Dolayısıyla kalp, beyin, kas ve iskelet sistemi; göz, cilt ve ruh sağlığımız için Omega 3 alımına çok çok dikkat etmeliyiz.

 

 

 

     -Sıklıkla merak edilen konular;

 

1)   Balık tüketerek veya bitkisel kaynaklardan bu ihtiyacımı tamamlayabilir miyim?

-Somon, sardalya, ton ve uskumru gibi soğuk deniz balıklarında omega oranı yüksektir fakat denizlerdeki ağır metal kirliliğinden dolayı, güvenli Omega 3 aldığımıza emin olamayız.

-Ceviz, keten tohumu ve yeşil yapraklı sebzeleri destek olarak tüketebilirsiniz fakat vücudunuz için gerekli miktarda Omega 3'ü bitkisel kaynaklardan tamamlamak mümkün olmamaktadır.

 

2)   Omega3 takviyesi alırken nelere dikkat edilmelidir.?

Omega3 içerikli ürünlerin, konsantrasyon, saflık, ağır metal ve kimyasal atık içermeme durumu test edilmiş  ve bunun IFOS sertifikalı olarak belgelenmiş olması gerekir.

Soğuk pres yöntemiyle elde edilmiş Omega3 ün aktif madde yüzdesi daha yüksektir, bu yöntemle üretilen ürünler tercih edilmelidir.

Omega 3 EPA ve DHA yağ asitlerinden oluşur.Doğru bir Omega 3 seçimi yapmak istiyorsanız;

➡️Kalp ve damar ,kas ve iskelet sistemi sağlığınızı korumak, kolesterol ve trigliserid seviyelerini düzenlemek için EPA,

➡️Beyin sağlığını korumak, hafızayı güçlendirmek, dikkat ve konsantrasyonu artırmak ve göz sağlığı için DHA oranı yüksek ürünler tercih etmelisiniz.

Aldığınız Omega 3'ün vücudunuza girdikten sonra, maksimum düzeyde emiliminin olması da mühimdir. Trigliserid yapıda üretilmiş formların emilimi ve dolayısıyla  biyoyararlanımı daha yüksektir.

 

3)   Omega 3 kilo aldırır mı?

Hayır! Tam tersine omega3 kullanımının insülin direncine olumlu katkısından dolayı diyet listelerinde yer alır.

 

4)   Omega 3 kullanımına yazın ara verilir mi?

Eskiden üretilen balık yağı preparatları, morina balığının karaciğer yağından elde edilen ve yüksek miktarda A ve D vitamini içeren ürünlerdi. Günümüzde yazın da kullanabileceğiniz Omega 3 çeşidi bir hayli fazla, bu sebeple yazın ürün kullanımına ara verilmesi gerekmiyor.

 

5)   Gebelikte Omega 3 kullanılır mı?

Evet, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için gebelikte alınan DHA çok önemlidir.Anneleri doğum sonrası depresyondan korurken, bebeğin beyin ve göz gelişiminde etkilidir.

 

6)   Günlük alınması gereken Omega 3 miktarı nedir?

Sağlıklı bir insan 500-1000 mg alabilir, fakat kalp hastalıklarında ve trigliserid düşürmek için kullanımı durumunda bu miktar 2 veya 3 katına çıkarılabilir.

 

7)   Omega 3'ün kullanılmaması gereken durumlar var mıdır?

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız veya cerrahi işlem öncesinde iseniz, Omega 3 kullanımınızı doktorunuz kesebilir veya dozunu düzenleyebilir.

 

 

Ecz. Hilal Nesrin Elbir

DİĞER HABERLER
Kuduz şüphesinde ilk yardım nasıl olmalı?
İnfluenza geri geldi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !
Diyabeti Önlemek Mümkün
Saygı İle...
Obezite Kanser Riskini Arttırıyor
Hangi Duygumuzu Yiyoruz?
Hümektan nedir?
Miyastenia Gravis
Bağısak Kanserinde Basit Test
RETİNOIDLER
PNH hastaları korkmamalı
Lejyoner Hastalığı
Güneş koruyucunuzun doğru seçimi
Miyastenia Gravis
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!
Bayramda Şekere Dikkat
23 NİSAN KUTLU OLSUN
Hurmanın Sağlığa Faydaları
Fibromiyaljide sağlık için 20 adım
Menisküs Yırtığı Nedir
Her Yönüyle “PPI”
Vertigo Nedir?
Kimyasallar ve Biz-I
Azalmış (Düşük) Yumurtalık Rezervi
Sağlığımızın Demirbaşı
14 Mart Tıp Bayramı
İlaçların Vücuttaki Yolculuğu
Huzursuz Bağırsak Sendromu

En Çok Okunanlar


Diyabeti Önlemek Mümkün

Her yaş grubunda ortaya çıkan diyabet vakalarının sayısı artıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen, diyabetin çeşitli organlarda yarattığı etkilerin istenmeyen sonuçlara kadar ilerleyebildiğini belirtti.

Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !

Kronik yorgunluk sendromu; hastalık tanısı alınmadığı halde fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak yorgunluk veya tükenmişlik halinin 6 aydan uzun sürerek normal hayata devam edememe durumudur.

İnfluenza geri geldi

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 Influenza A, yeniden etkisini göstermeye başladı. Son günlerde çevremizdeki pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri yaşıyor.