Kaliteli Uyku İçin Öneri

Kaliteli Uyku İçin Öneri

Her gün aynı saatte uyumayı ve uyanmayı alışkanlık haline getirin. Hafta sonu ve tatillerde bu düzeni bozmamaya dikkat edin. En fazla 20 dakika bu saatlerin dışına çıkılabilir.

Gün içinde uyumayın. Gündüz uyumak gece uykuya dalmayı zorlaştırdığı gibi uyku kalitesini de düşürür. Gece yetersiz uyuduğunuzda gündüz kestirmeyin veya sabah daha geç uyanmayın.

Kahve ve nikotin gibi uyarıcıları uyku saatinize yakın tüketmeyin. Çünkü kafein ve nikotin içeren yiyecek ve içecekler uykumanızı zorlaştırır. Ayrıca uyumadan önce ağır yiyecekler yemeyin.

Uyuyacağınız yerin sessiz ve rahat olduğundan emin olun. Oda sıcaklığının sıcaktan ziyade hafif serin olmasını sağlayın. Ortalama sıcaklık 18-22 derece olmalıdır. Ayrıca yatak odanızı uyumadan önce 15 dakika havalandırın.

Yatak odasında göz yoran ışıkların olmadığından emin olun. Lambalardan, cep telefonundan ve TV ekranlarından gelen ışık uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

Yatak odanızı sadece uyumak için kullanın. TV seyretmeyin, cep telefonunuzu kullanmayın.

Eğer bir nedenden dolayı uyumakta zorlanıyorsanız, yatakta 15 dakikadan fazla kalmayın. Başka bir odaya geçip uykunuz tekrar gelene kadar bekleyin fakat bu sırada telefondan veya televizyondan uzak durun.

Bunlar uykunuzun daha çok kaçmasına neden olur. Uykunuz gelince tekrar yatağınıza dönün. Eğer uyuyamazsanız tekrar aynı şekilde kalkın.

Eczacıdan Sağlık

DİĞER HABERLER
Magnezyum Nedir?
Tiroid Bezi
Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!
Kutlu Olsun...
Nöropatik Ağrı
Kolon Kanseri Semptomları
Neden D3 Vitamini ?
İyi Bayramlar..
Sağlıklı Yaşamın Formülü
Concorde Sendromu
Yaşa Bağlı İşitme Azlığı
Down Sendromlu Bireyler
Ruh Sağlığınız İçin Denge Şart
Gençleşmek Çok Kolaymış
Çocuklar Neden Yemek Seçer?
Doktor Yerine Aktara Gidenler İçin Hayati Uyarı
Sahte Gıda Takviyelerindeki Tehlike
Kutlu Olsun...
Prostat Kanseri
6 Portakal Mucizesi
Hangi Vitamin ve Neden?
Vajinal Mantar
Kalp Hastalıklları
Romatizma ve Belrtileri
Mide Yanması Nedir?
Hastalıktan Nasıl Korunurum
Sinüzit nedir?
Yüksek Ateşte Kaçınılması Gereken 7 Hata
Kuru Meyvelere Dikkat!
Çocuklarda Gastrit ve Ülser

En Çok Okunanlar


Magnezyum Nedir?

Son zamanlarda ismini ne çok duyar olduk değil mi? Mucize anahtar magnezyum. Aslında yıllarca hak ettiği değeri biraz da görememiş bir mineral magnezyum.