Kafeinsiz Bir Fıstık Kahvesi “Menengiç”

Kafeinsiz Bir Fıstık Kahvesi “Menengiç”

Ecz. Sevde Gül ÇETİN

 

Latince adı “Pistacia terebinthus” olan menengiç bitkisi, “Anacardiaceae” yani sakız ağacıgiller ailesine ait yabani bir antep fıstığı ağaç türüdür. Birçok yörede birbirinden farklı isimlerle de tanınır; çitlembik, çıtlık, çitemik, çedene, bıttım gibi… Ülkemizde yaygın olarak kahve ve çerez olarak tüketilen bir bitkidir. Menengiç meyvelerinin kurutulup kavrulduktan sonra macun kıvamına gelinceye kadar ezilmesiyle menengiç kahvesi elde edilir. 2017 senesinde gastronominin başkenti olan Gaziantep ilimizin menengiç kahvesi, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret olarak tescillenmiştir.    

Menengiç kahvesini kimileri gerçekten çok severken kimileri hiç sevmez. Ben hem tadını hem de kokusunu çok sevenlerdenim… Kahve olarak anılmasına rağmen kafein içermemesi kafein severleri üzmesin çünkü tadı gerçekten bir kahveden daha fazlası; kafein tüketmeyenler için ise de bu bir artı sayılabilir. Üstelik kafein içermemesi hem kahvenin yudumlarken yumuşak dokusunun oluşmasını sağlıyor hem de kafeinin neden olduğu tansiyon problemleri, çarpıntı, uykusuzluk gibi durumların oluşmasını engelliyor. Menengiç kahvesi aynı zamanda baharatımsı tatları da barındıran bir kahvedir. Gerçekten daha kahveyi pişirirken harika bir fıstık aromasının buram buram kokması ve daha ilk yudumda o yumuşak tadıyla ağızda insanı keyiflendiren bir aroma bırakması benim gibi menengiç severlerin eminim çok hoşuna gidiyordur.         

Menengiç, kahve olmasının yanı sıra içerdiği besin değerleri açısından baya zengindir (A vitamini, B1, B2, B3 vitaminleri, C vitamini, E vitamini, potasyum, magnezyum, selenyum, çinko, demir, kalsiyum, fosfor, lif, yağ, karbonhidrat ve protein) ve içerisinde bulundurduğu antioksidan ve fenolik bileşikler sayesinde cildimizi ve vücudumuzu kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucudur.

MENENGİÇİN TIBBİ FAYDALARI

-Menengiç sakızı olarak bilinen reçinesi; solunum yolları üzerine yararlıdır; göğsü yumuşatarak nefes darlığını gidermeye yardımcı olur ve rahat nefes almayı sağlar, balgam çıkarmayı kolaylaştırır, öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur; bronşit ve astım hastalarında faydalıdır. Antiinflamatuar (iltihap giderici) ve antipiretiktir (ateş düşürücü),

-Meyveleri kahve yapımında kullanılırken; meyvelerinden elde edilen yağ hem yemeklik yağ olarak tüketilebilir hem de ülkemizde bıttım sabunun ham maddesini oluşturur. Bıttım sabunu hem saçların dökülmesini hem de saçlardaki deri dökülmelerini önlemeye, saçları beslemeye, yumuşatmaya, kuru saçları nemlendirmeye ve ciltte oluşan egzema, mantar, kepek gibi sorunları gidermeye yardımcı olur,

-Yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur,

-Yanık tedavisinde kullanılır,

-Solunum sistemi ve üriner sisteme antiseptik etki gösterir,

-İdrar söktürücü etkisi vardır,

-Ülsere karşı faydalıdır,

-Kolesterolü düşürücü etkisi vardır ve

-Damar sertleşmesini (ateroskleroz) önleyici etkileri de mevcuttur.

Lütfen menengiçin yağ ve şurup formlarını sizler için en güvenilir olan eczanelerimizden temin edin. Kahve ve sabun formlarını ise gerçekten kaliteli ve güvenilir yerlerden alın… Takviye gıda da olsa besin de olsa sabun da olsa tükettiğiniz ve vücudunuza kullandığınız her şey sizler için çok önem arz ediyor. Aman dikkat sağlığınıza zarar gelmesin… Son aşamada sizlere menengiç kahvesinin hazırlanışından bahsedip yazımı tamamlamak istiyorum.

MENENGİÇ KAHVESİNİN HAZIRLANMASI

Bir kahve fincanı sütü veya suyu ve bir tatlı kaşığı menengiç kahvesini cezveye koyarak (içerisine tercihe göre şeker ilave edebilirsiniz) karıştırınız ve ocağa alıp kısık ateşte pişirerek bir taşım kaynatıp fincanınıza servis edip afiyetle içebilirsiniz.

Menengiç kahvesini bu şekilde günde bir-iki fincan tüketebilirsiniz.

Sıcak sohbetlerinizi daha da keyifli hale getirecek menengiç kahvesini sohbetlerinizden eksik etmediğiniz bir hafta diliyorum… Sağlıkla kalın.

 

Kaynaklar

 

Ecz. Sevde Gül ÇETİN

ecz.sevdegul@gmail.com

 

Eczacıdan Sağlık

DİĞER HABERLER
HIV/AIDS FARKINDALIĞI
SPOR YARALANMALARI
KRONİK HASTALIKLARIN HABERCİSİ “İNSÜLİN DİRENCİ”
Bebeklerde Ayak Sağlığı
Daha Verimli Çalışmak İçin 4 İpucu
SPOR YAPMADAN ÖNCE DOKTORUNUZA DANIŞIN!
Emzik Bebeğin Diş Gelişimini Etkiler Mi?
Kireçlenme İle Karşı Karşıya Olabilirsiniz!
Sürekli Uykulu Hissetme Durumu Kalıcı Hasarlar İle Sonuçlanabilir!
Antidiyabetikler ve İlaç Etkileşimleri
Covid-19 Sonrası En Sık Devam Eden Semptomlar
Kanserden Gerçekten Korkmalı Mıyız?
Ergenlik Dosyası
İlaçlarınızı Eczaneden Alınız!
Kadınların Doğal Süreci “Menopoz”
Antidepresanlar ve İlaç Etkileşimleri
Diş İmplantları Gerçek Dişlere Benziyor Mu?
Doğal Afetlerin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri
Ciğerlerimiz Artık Yanmasın
Evlerde En Sık Yaşanan 5 Kaza
Dehidrasyon Nedir?
Yanıkta Ağrı
Doğal Estetik Kaynağımız “Kolajen”
Rahim Ağzı Kanserini Birlikte Yenelim!
Bypass Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sağlığın Olmazsa Olmazı: Sağlık Okuryazarlığı
Alkol ve İlaç Etkileşimleri
Çocuklarda Ateş Yönetimi
Fibromiyalji Tedavi Seçenekleri
Hayvan Kaynaklı Terapi

En Çok Okunanlar


SPOR YARALANMALARI

Spor yaralanması nedir? Hangi sıklıkta görülüyor? En sık kimlerde ortaya çıkıyor? Son yıllarda artış var mı? Varsa nedenleri neler?

HIV/AIDS FARKINDALIĞI

HIV, insan immün yetmezlik virüsü anlamına gelir. Vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan bir tür beyaz kan hücresini yok ederek bağışıklık sisteminize zarar verir. Bu sizi ciddi enfeksiyonlar ve belirli kanserler için risk altına sokar.