Doğal Afetlerin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Doğal Afetlerin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Psk. İlknur GÖKÇE

 

Doğal afetler (sel, deprem, heyelan, volkanik patlamalar, tsunami, orman yangınları) can ve mal kaybının oluşmasına sebep olan olaylardır. Afetler anlaşılması güç bir küresel sorundur; hayatımızın kaçınılması mümkün olmayan bir gerçeğidir. Her yıl çeşitli bölgeler ve topluluklar, psikolojik hastalıklara ve maddi kayıplara sebep olan afetlerden etkilenmektedir. Afetler ve ruh sağlığı birbiriyle ilişkili iki konudur. Afetzedelerde sosyal ve ekonomik sıkıntıların yanı sıra psikolojik sıkıntılar da oldukça yaygındır.  Afetler, ondan etkilenen nüfus üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir. Sosyal ve ekonomik kayıplarla birlikte, toplumlar ve o toplumda yaşayan bireyler, Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), anksiyete ve depresyonu hızlandırabilecek bir zihinsel karmaşa yaşarlar. Genel olarak afetler maddi kayıpların maliyeti ile ölçülür, ancak bu kayıplar bir kişinin afet sonrası yaşadığı duygusal acılarla kıyaslanamaz. Çünkü psikolojik olarak çökmüş bir bireyi maddi varlık tatmin etmez. Bu travmatik deneyim, afetzedelerin yaşam işleyişlerini bozmakta ve bireyler için kayıplara neden olmaktadır. Ayrıca, afet sonrası bağlı bulundukları toplumdaki rollerinde bir umut eksikliği ve rahatsızlık oluşur. 

Afetler çoğunlukla öngörülemezdir ve bu da kişilerin bir şok durumuna girmesine sebep olur. Afetzedeler kayıplarını inkâr etme ve gerçeklerden kaçma eğilimindedir. İnkârcı olmak, mağdurları stres, kaygı ve diğer tepkilere karşı daha da savunmasız hale getirir. Evler, insanlar için güvenlik ve güvenlik sağlayan yerlerdir. Ancak afetler sonucunda kişilerin evlerinin, mülklerinin ve diğer değerli varlıklarının zarar görmesi, mağdurlarda bir güvensizlik duygusunun ortaya çıkmasına sebep olur.

Afetin psikolojik etkileri çocukların, kadınların ve başkalarına bağımlı yaşayan yaşlı nüfusların arasında daha şiddetlidir. Bu nedenle, onların ilgilenilmesi gereken özel ihtiyaçları vardır ve ilgilenilmelidir. Afet sonrasında özellikle çocuk ve ergenlerde çeşitli davranışsal, psikolojik, duygusal sorunlar ve dengesizlikler gözlemlenir. Afetlerin çocuklar ve yetişkinler üzerindeki psikolojik etkileri TSSB (travma sonrası stres bozukluğu), panik bozukluk, depresyon, anksiyete ve uyku yeme bozuklukları şeklinde görülebilir.

 

Kaynakça

 

Eczacıdan Sağlık

DİĞER HABERLER
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun..
Multiple Myelom Nedir?
Deprem korkusu uyku bozukluklarını tetikleyebilir
Takviye Dosyası
Bel fıtığı hakkında doğru bilinen 9 yanlış
Grip salgınından nasıl korunacağız?
Kulaktan dolma tavsiyelerle ilaç kullanılmamalı
Migren Tedavi Seçenekleri
Lejyoner Hastalığı
SMA Nedir?
Rahim ağzı kanseri önlenebilir
Mutlu Yıllar!
Epiretinal membran hastalığı görme kaybına yol açabilir!
Gebelikte tarama testleri nelerdir?
Kuduz şüphesinde ilk yardım nasıl olmalı?
İnfluenza geri geldi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !
Diyabeti Önlemek Mümkün
Saygı İle...
Obezite Kanser Riskini Arttırıyor
Hangi Duygumuzu Yiyoruz?
Hümektan nedir?
Miyastenia Gravis
Bağısak Kanserinde Basit Test
RETİNOIDLER
PNH hastaları korkmamalı
Lejyoner Hastalığı
Güneş koruyucunuzun doğru seçimi
Miyastenia Gravis

En Çok Okunanlar


Takviye Dosyası

Birçok onkolog, hastalarına antioksidan takviyelerinden uzak durmalarını tavsiye eder.

Deprem korkusu uyku bozukluklarını tetikleyebilir

Doç. Dr. Belma Doğan Güngen, "Deprem gibi doğal afetler toplumda ortak bir korku yaratır. Depremin kişilerde yarattığı kaygı durumlarında ciddi psikolojik bozukluklar ve uyku bozuklukları oluşabilir" dedi.