Neden Uykusuzluk Çekeriz?

Neden Uykusuzluk Çekeriz?

Ara sıra herkes uyku bozukluğu yaşar; ancak bu durum sürekli hale gelirse dikkat arkasından bir hastalık çıkabilir!!!

Zaman zaman hepimiz uyku bozukluğu yaşarız. Bu durum sürekli bir hale dönüşürse önlem almak gerekir. Uyku bozukluklarını çok kısa açıklayacağım.

Insomnia:

Uykuda zorluk çekme ya da yetersiz uyku izlenimi bırakan durumdur. Hasta uykuya dalmaya zorlanır. Bunun yanında hastada huzursuzluk, sinirlilik ve genelde depresif bir sorun olabilir. Sabahları erken uyanma durumunda hasta normal olarak uykuya dalar; ancak çok erken uyanır ve tekrar uyuyamaz. Bu da genellikle depresyonla birliktedir. Uyku ritminin tersine dönmesi; özellikle yaşlı kimselerde çoğu zaman uykusuzluğa çare olarak bilinen ilaçların, uygun olmayan bir şekilde kullanılması neden olur. Hastalar sabahları dalgındır, günün büyük bir bölümünü uyuklayarak geçirirler, geceleri ise kesintili olarak uyurlar veya uyuyamazlar.

Gece Korkuları:

Genellikle çocuklarda görülür. Bunlara uykuda gezme eşlik edebilir. Çocuklarda, kendi kendine düzelme eğilimindedirler. Büyüklerde ise; genellikle psikolojik sorunlarla veya alkolizm ile beraberdir.

Narkolepsi:

Tekrarlayan uyku nöbetleri ve kas gücünün birden bire kayıp olması; yani uyku felciyle karşımıza çıkan ve genellikle uykunun başlangıç dönemini kapsayan bir hastalıktır. Nedeni tam bilinmez. Genelde adolesans veya genç erişkin çağında başlar. Kadınlarda daha fazla görülür.

Uyku Apnesi:

Hava yolunu tıkanmasına veya beyindeki nörolojik hasara bağlı olarak gelişen, uyku sırasında nefesin geçici durması ve buna bağlı gelişen ani uyanmalar ile karakterizedir. Bazen apne (uykuda nefes durması) uzar; hastanın bu durumu hayatını tehdit eder; ölüme kadar götürebilir. Altta başka bir problem yoksa genelde şişmanlarda görülür; kilo vermeyle semptomlar geçer.

Karabasanlar (Kabuslar):

Aşırı yorgunluk durumunda, aşırı alkol aldıktan sonra ve ateşli hastalıklar sırasında olur. Hastayı bu durum aşırı huzursuz yapar.

Yaşam kalitesini etkileyen bu hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavisi için uyku sorununun hangi türe girdiğini iyi tespit etmek gerekir. Aksi takdirde tedavi uygun sonuç vermez.

Ayrıca hastalığın ayırıcı tanısının iyi yapılması gerekir. Örneğin bazı epilepsi türleri (Sara hastalığı), bu uyku hastalıkları ile karışabilir. Bunun için gerekli tetkikleri yapılır (örneğin uyku EEG’si). Hastalığın türünü belirleyip tedaviyi etkin yapmak gerekir. Hastalığın tedavisi, hastanın yaşam kalitesini arttırdığı için hayati önem taşıyan kötü sonuçlardan korur.

                                                                                                           Prof. Dr. Serdar DAĞ

                                                                                                     Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı

 

DİĞER HABERLER
Ağrılarınızı Bitirmek İçin 5 Yöntem
Öğretmenler Günü Kutlu Olsun..
KOAH Hastaları Aşı ile Zatürreden Korunabilir
Diyabet hastaları dikkat
Kolestrol
Grip Blirtilerine Dikkat Edin
Cilt kuruluğunuz varsa sebebi bunlar olabilir!
Minnettarız..
Uyuz Belirtisi
Yüzünüz hastalığınızı ele verebilir
100. Yılımız Kutlu Olsun..
Grip Aşısı Hakkında..
Bel ağrılarına dikkat!
Meme kanserine dikkat!
Gribe dikkat!
Bu belirtilere dikkat!
Kalp hastalığı belirtileri
Kalp Krizi Faktörleri
Uzmanlar Uyardı
Bitkiden Gelen Şifa: Aloe Vera
Kireçlenme
Nemsiz ve Kuru Cilt
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu olsun..
HT Belirtileri
Dikkat! Kalp Hastalığı
Klima Hastalıklarına Dikkat
Kalp ve tansiyon hastalarına uyarı
Kene ve Sarı Kız Örümceği
Kutlu Olsun..
Aşırı Sıcaklara Karşı Öneriler

En Çok Okunanlar


Uyuz Belirtisi

Çabuk bulaşan uyuzun tedavi edilmediği takdirde çeşitli komplikasyonlara neden olabileceği uyarısında bulundu.

Kolestrol

Çağımızın en yaygın görülen hastalıkları arasında yer alan yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok tehlikeli hastalığın temel nedenidir.

Minnettarız..

Mustafa Kemal Atatürkü sonsuz sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz