Neden Uykusuzluk Çekeriz?

Neden Uykusuzluk Çekeriz?

Ara sıra herkes uyku bozukluğu yaşar; ancak bu durum sürekli hale gelirse dikkat arkasından bir hastalık çıkabilir!!!

Zaman zaman hepimiz uyku bozukluğu yaşarız. Bu durum sürekli bir hale dönüşürse önlem almak gerekir. Uyku bozukluklarını çok kısa açıklayacağım.

Insomnia:

Uykuda zorluk çekme ya da yetersiz uyku izlenimi bırakan durumdur. Hasta uykuya dalmaya zorlanır. Bunun yanında hastada huzursuzluk, sinirlilik ve genelde depresif bir sorun olabilir. Sabahları erken uyanma durumunda hasta normal olarak uykuya dalar; ancak çok erken uyanır ve tekrar uyuyamaz. Bu da genellikle depresyonla birliktedir. Uyku ritminin tersine dönmesi; özellikle yaşlı kimselerde çoğu zaman uykusuzluğa çare olarak bilinen ilaçların, uygun olmayan bir şekilde kullanılması neden olur. Hastalar sabahları dalgındır, günün büyük bir bölümünü uyuklayarak geçirirler, geceleri ise kesintili olarak uyurlar veya uyuyamazlar.

Gece Korkuları:

Genellikle çocuklarda görülür. Bunlara uykuda gezme eşlik edebilir. Çocuklarda, kendi kendine düzelme eğilimindedirler. Büyüklerde ise; genellikle psikolojik sorunlarla veya alkolizm ile beraberdir.

Narkolepsi:

Tekrarlayan uyku nöbetleri ve kas gücünün birden bire kayıp olması; yani uyku felciyle karşımıza çıkan ve genellikle uykunun başlangıç dönemini kapsayan bir hastalıktır. Nedeni tam bilinmez. Genelde adolesans veya genç erişkin çağında başlar. Kadınlarda daha fazla görülür.

Uyku Apnesi:

Hava yolunu tıkanmasına veya beyindeki nörolojik hasara bağlı olarak gelişen, uyku sırasında nefesin geçici durması ve buna bağlı gelişen ani uyanmalar ile karakterizedir. Bazen apne (uykuda nefes durması) uzar; hastanın bu durumu hayatını tehdit eder; ölüme kadar götürebilir. Altta başka bir problem yoksa genelde şişmanlarda görülür; kilo vermeyle semptomlar geçer.

Karabasanlar (Kabuslar):

Aşırı yorgunluk durumunda, aşırı alkol aldıktan sonra ve ateşli hastalıklar sırasında olur. Hastayı bu durum aşırı huzursuz yapar.

Yaşam kalitesini etkileyen bu hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavisi için uyku sorununun hangi türe girdiğini iyi tespit etmek gerekir. Aksi takdirde tedavi uygun sonuç vermez.

Ayrıca hastalığın ayırıcı tanısının iyi yapılması gerekir. Örneğin bazı epilepsi türleri (Sara hastalığı), bu uyku hastalıkları ile karışabilir. Bunun için gerekli tetkikleri yapılır (örneğin uyku EEG’si). Hastalığın türünü belirleyip tedaviyi etkin yapmak gerekir. Hastalığın tedavisi, hastanın yaşam kalitesini arttırdığı için hayati önem taşıyan kötü sonuçlardan korur.

                                                                                                           Prof. Dr. Serdar DAĞ

                                                                                                     Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı

 

DİĞER HABERLER
’Reçete’ Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür?
Güneş Yanığına Dikkat
Klima Çarpması Nedir?
Yaz İshali ve Korunma Yöntemleri
Güneş Alerjisi ve Belirtileri
Deniz ve Havuzda Hastalıklara Dikkat
İyi Bayramlar!
İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı
Nioli Yağı ve Faydaları
’Reçete’ Yeni Bölüm ile Youtube’da!
’Reçete’ Youtube’ da Yayında!
Magnezyum Nedir?
Tiroid Bezi
Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!
Kutlu Olsun...
Nöropatik Ağrı
Kolon Kanseri Semptomları
Neden D3 Vitamini ?
İyi Bayramlar..
Sağlıklı Yaşamın Formülü
Concorde Sendromu
Yaşa Bağlı İşitme Azlığı
Down Sendromlu Bireyler
Ruh Sağlığınız İçin Denge Şart
Gençleşmek Çok Kolaymış
Çocuklar Neden Yemek Seçer?
Doktor Yerine Aktara Gidenler İçin Hayati Uyarı
Sahte Gıda Takviyelerindeki Tehlike
Kutlu Olsun...
Prostat Kanseri

En Çok Okunanlar


Tiroid Bezi

Vücudun rutin işleyişinde kritik bir yere sahip olan tiroid bezinin sağlığını korumak büyük önem taşıyor.

Nioli Yağı ve Faydaları

Niaouli ağacından elde edile nioli yağı, okaliptüs ailesinin bir üyesi olmasına rağmen benzer aromatik özellikleri paylaştıkları için genellikle çay ağacı yağı ile karıştırılır.

İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı

İlaçların tıbbi endikasyon dışında kullanılması ve özellikle, hekimin gerek görmediği durumlarda kişinin kendi insiyatifi veya yetkisiz kişilerin tavsiyesi üzerine kullanılması, ilaç kötüye kullanımı veya tıbbi olmayan ilaç kullanımı olarak adlandırılır.

İyi Bayramlar!

Sevdiklerinizle mutlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle..