Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu

Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu

Ecz. İrem Türkoğlu

En yalın haliyle kışın depresif, yazın normal veya normalden daha mutlu hissetme hali Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu olarak tanımlanır. Bu değişiklikler genellikle her sene benzer dönemlerde başlayıp benzer dönemlerde sonlanır.

Kış aylarında güneş ışınlarından daha az faydalanabiliyor olmak; daha fazla uyuma isteği, daha fazla karbonhidratlı yiyeceklere eğilim, iştah artışı, genel bir yavaşlık hali, normalde keyif alınan aktivitelere karşı bir ilgisizlik, isteksizlik, yorgunluk, bezmiş, mutsuz ve değersiz hissetme gibi durumlara sebep olabilir. Bu durum hafife alınıp gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadığı takdirde iş ve okul hayatında problemlere, yeme bozukluklarına, madde kullanımına ve anksiyeteye zemin hazırlayabilir.

Ruh Halini Olumsuz Yönde Etkileyen Bazı Faktörler:

Düşük D vitamini seviyeleri vücuttaki serotonin aktiviteleriyle de ilişkili olduğu için semptomların artmasını tetikleyebilir. Sigara kullanımı, kafein ve rafine şekerin fazla tüketilmesi de bu semptomları daha şiddetli hissetmeye neden olabilir.

 

Folik asit, B6, B12 ve s-adenozil metionin gibi metilasyon döngüsünde etkili olan bileşenlerin eksikliği de ruh halini olumsuz yönde etkileyen bir diğer faktör.

Peki Ne Yapmalıyız?

Egzersiz yapmak hem endorfin düzeyini hem de kişinin kendine olan saygısını arttırarak daha iyi hissetmesini destekler.

Fayda sağlayabilecek diğer içeriklere gelirsek; 5-Htp ve tirozin vücutta serotonin üretimini arttıran kimyasal reaksiyonlarda rol oynar.

D vitamini kişinin ruh halini iyileştirmeye destek olmakla kalmayıp, bağışıklık sistemini desteklediği için soğuk havalarda hastalıklardan karşı korunmayı da desteklemiş olur.

Omega-3 yağ asitleri sinir ileticilerinin sentezine, sinyal iletimine ve serotonin reaksiyonlarına olumlu katkıda bulunarak bu süreçte anlamlı bir destek sağlar.

Sarı kantaronun da depresyon belirtilerinde en yaygın kullanılan bitki ekstresi olduğu bilinmektedir ve Ginkgo biloba’nın özellikle 50 yaş üzeri kişilerdeki ruhsal sorunlara, olumlu katkıda bulunabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Not: Fayda sağlanılabilecek tüm bu bitki ekstrelerini, vitaminleri, mineralleri ve aminoasitleri doktorunuza ve/veya eczacınıza danışmadan kullanmayın, hali hazırda kullanmakta olduğunuz ilaç ve besin takviyeleri ile ilgili sağlık profesyonellerine eksiksiz bilgi vermeyi ihmal etmeyin lütfen.

 

Kaynaklar

 

 

Ecz. İrem Türkoğlu

ecziremturkoglu@gmail.com

 

DİĞER HABERLER
Ağrılarınızı Bitirmek İçin 5 Yöntem
Öğretmenler Günü Kutlu Olsun..
KOAH Hastaları Aşı ile Zatürreden Korunabilir
Diyabet hastaları dikkat
Kolestrol
Grip Blirtilerine Dikkat Edin
Cilt kuruluğunuz varsa sebebi bunlar olabilir!
Minnettarız..
Uyuz Belirtisi
Yüzünüz hastalığınızı ele verebilir
100. Yılımız Kutlu Olsun..
Grip Aşısı Hakkında..
Bel ağrılarına dikkat!
Meme kanserine dikkat!
Gribe dikkat!
Bu belirtilere dikkat!
Kalp hastalığı belirtileri
Kalp Krizi Faktörleri
Uzmanlar Uyardı
Bitkiden Gelen Şifa: Aloe Vera
Kireçlenme
Nemsiz ve Kuru Cilt
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu olsun..
HT Belirtileri
Dikkat! Kalp Hastalığı
Klima Hastalıklarına Dikkat
Kalp ve tansiyon hastalarına uyarı
Kene ve Sarı Kız Örümceği
Kutlu Olsun..
Aşırı Sıcaklara Karşı Öneriler

En Çok Okunanlar


Uyuz Belirtisi

Çabuk bulaşan uyuzun tedavi edilmediği takdirde çeşitli komplikasyonlara neden olabileceği uyarısında bulundu.

Kolestrol

Çağımızın en yaygın görülen hastalıkları arasında yer alan yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok tehlikeli hastalığın temel nedenidir.

Minnettarız..

Mustafa Kemal Atatürkü sonsuz sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz