Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu

Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu

Ecz. İrem Türkoğlu

En yalın haliyle kışın depresif, yazın normal veya normalden daha mutlu hissetme hali Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu olarak tanımlanır. Bu değişiklikler genellikle her sene benzer dönemlerde başlayıp benzer dönemlerde sonlanır.

Kış aylarında güneş ışınlarından daha az faydalanabiliyor olmak; daha fazla uyuma isteği, daha fazla karbonhidratlı yiyeceklere eğilim, iştah artışı, genel bir yavaşlık hali, normalde keyif alınan aktivitelere karşı bir ilgisizlik, isteksizlik, yorgunluk, bezmiş, mutsuz ve değersiz hissetme gibi durumlara sebep olabilir. Bu durum hafife alınıp gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadığı takdirde iş ve okul hayatında problemlere, yeme bozukluklarına, madde kullanımına ve anksiyeteye zemin hazırlayabilir.

Ruh Halini Olumsuz Yönde Etkileyen Bazı Faktörler:

Düşük D vitamini seviyeleri vücuttaki serotonin aktiviteleriyle de ilişkili olduğu için semptomların artmasını tetikleyebilir. Sigara kullanımı, kafein ve rafine şekerin fazla tüketilmesi de bu semptomları daha şiddetli hissetmeye neden olabilir.

 

Folik asit, B6, B12 ve s-adenozil metionin gibi metilasyon döngüsünde etkili olan bileşenlerin eksikliği de ruh halini olumsuz yönde etkileyen bir diğer faktör.

Peki Ne Yapmalıyız?

Egzersiz yapmak hem endorfin düzeyini hem de kişinin kendine olan saygısını arttırarak daha iyi hissetmesini destekler.

Fayda sağlayabilecek diğer içeriklere gelirsek; 5-Htp ve tirozin vücutta serotonin üretimini arttıran kimyasal reaksiyonlarda rol oynar.

D vitamini kişinin ruh halini iyileştirmeye destek olmakla kalmayıp, bağışıklık sistemini desteklediği için soğuk havalarda hastalıklardan karşı korunmayı da desteklemiş olur.

Omega-3 yağ asitleri sinir ileticilerinin sentezine, sinyal iletimine ve serotonin reaksiyonlarına olumlu katkıda bulunarak bu süreçte anlamlı bir destek sağlar.

Sarı kantaronun da depresyon belirtilerinde en yaygın kullanılan bitki ekstresi olduğu bilinmektedir ve Ginkgo biloba’nın özellikle 50 yaş üzeri kişilerdeki ruhsal sorunlara, olumlu katkıda bulunabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Not: Fayda sağlanılabilecek tüm bu bitki ekstrelerini, vitaminleri, mineralleri ve aminoasitleri doktorunuza ve/veya eczacınıza danışmadan kullanmayın, hali hazırda kullanmakta olduğunuz ilaç ve besin takviyeleri ile ilgili sağlık profesyonellerine eksiksiz bilgi vermeyi ihmal etmeyin lütfen.

 

Kaynaklar

 

 

Ecz. İrem Türkoğlu

ecziremturkoglu@gmail.com

 

DİĞER HABERLER
Kuduz şüphesinde ilk yardım nasıl olmalı?
İnfluenza geri geldi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !
Diyabeti Önlemek Mümkün
Saygı İle...
Obezite Kanser Riskini Arttırıyor
Hangi Duygumuzu Yiyoruz?
Hümektan nedir?
Miyastenia Gravis
Bağısak Kanserinde Basit Test
RETİNOIDLER
PNH hastaları korkmamalı
Lejyoner Hastalığı
Güneş koruyucunuzun doğru seçimi
Miyastenia Gravis
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!
Bayramda Şekere Dikkat
23 NİSAN KUTLU OLSUN
Hurmanın Sağlığa Faydaları
Fibromiyaljide sağlık için 20 adım
Menisküs Yırtığı Nedir
Her Yönüyle “PPI”
Vertigo Nedir?
Kimyasallar ve Biz-I
Azalmış (Düşük) Yumurtalık Rezervi
Sağlığımızın Demirbaşı
14 Mart Tıp Bayramı
İlaçların Vücuttaki Yolculuğu
Huzursuz Bağırsak Sendromu

En Çok Okunanlar


Obezite Kanser Riskini Arttırıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, yaklaşık 2 milyar yetişkin obezite ile yaşamını sürdürürken, Türkiye’de obez bireylerin oranı %22’lere ulaşmış durumda bulunuyor.

Diyabeti Önlemek Mümkün

Her yaş grubunda ortaya çıkan diyabet vakalarının sayısı artıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen, diyabetin çeşitli organlarda yarattığı etkilerin istenmeyen sonuçlara kadar ilerleyebildiğini belirtti.

Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !

Kronik yorgunluk sendromu; hastalık tanısı alınmadığı halde fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak yorgunluk veya tükenmişlik halinin 6 aydan uzun sürerek normal hayata devam edememe durumudur.

İnfluenza geri geldi

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 Influenza A, yeniden etkisini göstermeye başladı. Son günlerde çevremizdeki pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri yaşıyor.