Çocuğunuz Okulda En Ön Sırada mı?

Çocuğunuz Okulda En Ön Sırada mı?

Dr. Ersin SARI
 
Çocuğunuz okulda en ön sırada oturmaktan kurtulamıyorsa boy kısalığı problemi olabilir!
 
Çocuğunuzun okulda sürekli ön sıraya abone olmuşsa boyunun gelişimini takip etmekte yarar var. Aileden gelen genetik faktörler kadar hormonal problemler sebebi ile de çocuğun boyu istenilen seviyeye ulaşamayabilir.  Erken yaşlarda sadece fiziksel sorun olarak kalmayıp, ileride boy kısalığı sebebiyle psikolojik sorunlarda yaşabiliri. Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, çocuklarda boy kısalığının sebeplerini anlatıyor.
 
Büyüme, anne karnında başlıyor.
 
Bir süreç olan büyüme, anne karnındayken ilk adımlarını atmaya başlıyor. Normal bir gelişim sürecinde; sağlıklı beslenme,diyabet, tansiyon gibi hastalıkların kontrol altına alınması,
sigaraya maruz kalmama, hormonların dengesi gibi etkenler oldukça etkili oluyor. Özellikle de ilk 1 yıl çok hızlı bir büyüme evresi geçiren çocuklar, 25 santimetreye kadar boy atabiliyor. Sonraki yılda gelişimini sürdüren çocuğun diğer bir hızlı büyüme evresi ise ergenlik dönemine denk geliyor.
 
Sağlıklı büyüme için sağlıklı bir beslenme şarttır.
 
Büyüme farklı etkenlerin etkili olduğu karmaşık bir yapıdır.Ancak sağlıklı gelişimin en önemli kuralı, dengeli ve sağlıklı beslenmekten geçiyor. Bunun yanı sıra büyüme hormonları ve psikososyal ortamlarının pozitif olması oldukça önemlidir.Özellikle de büyüme hormonunun salgılanmaması ya da az
salgılanması durumunda diğer hormonlar da etkilenerek büyüme yavaşlar. Bu noktada ebeveynlerin çocuklarındaki gelişimi gözlemlemesi ve normal olmayan durumlarda doktora başvurması önemlidir.
 
Genetik faktörler belirleyici oluyor.
 
Çocukların boyunu belirleyen unsurların %80'i genetik kodlarla alakalıdır. Ancak sanıldığı kadar basit bir yapı yoktur. İnsan boyunu ortaya çıkaran 700'e yakın genetik varyant söz konusudur. Genel olarak şöyle bir hesaplama yapılabilir. Kızlar için; anne ve babanın boyu toplanır, on üç çıkarılır ve sonra ikiye
bölünür. Çıkan sonuç kız çocuğunun ortalama boyunu verir.Erkekler içinse; anne ve babanın toplamına 13 eklenir ve ikiye bölünür. Bu sayı ise erkek çocuğunun olası boyunu ortaya çıkarır.
 
Tüm bunların yanı sıra;
 
     * Kronik hastalıklar ve bu sebeple kullanılan ilaçlar,
     * Cushing Sendromu,
     * Hipotriodi,
     * Bağırsak emilim kusurları,
     * Böbrek hastalıkları,
     * Turner Sendromu gibi kromozomal hastalıklar da boy uzamasına engel olabilir.
 
İleride psikolojik sorunlara da yol açabilir…
 
Günümüzde  internet ve uygulamaların kullanılması ile adeta hastalık seviyesine ulaşan beğenilme arzusu boy açısından kısa olan çocuklarda ileride psikolojik sorunlara yol açabilir. Ancak aileden gelen genlerin etkisi ile de belli bir ortalamayı aşamayacak bu çocukların bunu bir takıntı haline getirmemesi ve eksiklik olarakda görmemesi için destek de sağlanmalıdır.
 
Sağlıklı bir çocuğun boy eğrisi…
 
Normal büyüme boy, vücut ağırlığı ve baş çevresindeki artışın yaş, cinsiyet ve genetik faktörlerle uyumlu olmalıdır. Bu noktada çocuğun boy uzunluğunun değerlendirilmesinde kullanılan ölçü, o andaki boyun hangi büyüme eğrisi diliminde olduğu ve büyüme hızıdır. Eğer bir çocuğun boyu, eğri üzerinde 3 ve 97.persantil çizgileri arasında yer alıyorsa normal kabul edilir.
 
Ne zaman büyüme geriliğinden şüphelenilmelidir?
 
     * Eğer çocuğunuz akranlarına göre kısaysa,
     * Yılda en az 5 santimetre uzamıyorsa,
     * Okulda sınıfın en küçüğüyse,
     * Yıllar geçmesine rağmen kıyafetleri küçülmüyorsa,
     * Ayak numarasında bir değişiklik olmuyorsa mutlaka uzman bir
doktor ile görüşülmelidir.
 

DİĞER HABERLER
Kuduz şüphesinde ilk yardım nasıl olmalı?
İnfluenza geri geldi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !
Diyabeti Önlemek Mümkün
Saygı İle...
Obezite Kanser Riskini Arttırıyor
Hangi Duygumuzu Yiyoruz?
Hümektan nedir?
Miyastenia Gravis
Bağısak Kanserinde Basit Test
RETİNOIDLER
PNH hastaları korkmamalı
Lejyoner Hastalığı
Güneş koruyucunuzun doğru seçimi
Miyastenia Gravis
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!
Bayramda Şekere Dikkat
23 NİSAN KUTLU OLSUN
Hurmanın Sağlığa Faydaları
Fibromiyaljide sağlık için 20 adım
Menisküs Yırtığı Nedir
Her Yönüyle “PPI”
Vertigo Nedir?
Kimyasallar ve Biz-I
Azalmış (Düşük) Yumurtalık Rezervi
Sağlığımızın Demirbaşı
14 Mart Tıp Bayramı
İlaçların Vücuttaki Yolculuğu
Huzursuz Bağırsak Sendromu

En Çok Okunanlar


Diyabeti Önlemek Mümkün

Her yaş grubunda ortaya çıkan diyabet vakalarının sayısı artıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen, diyabetin çeşitli organlarda yarattığı etkilerin istenmeyen sonuçlara kadar ilerleyebildiğini belirtti.

Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !

Kronik yorgunluk sendromu; hastalık tanısı alınmadığı halde fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak yorgunluk veya tükenmişlik halinin 6 aydan uzun sürerek normal hayata devam edememe durumudur.

İnfluenza geri geldi

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 Influenza A, yeniden etkisini göstermeye başladı. Son günlerde çevremizdeki pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri yaşıyor.