Halk Sağlığını Korumak

Halk Sağlığını Korumak

Ecz. Armağan ENER

Covid-19 salgınında yaşanan yeni dalga hem Dünyayı hem de ülkemizi tehdit etmeye devam ediyor. Salgın süresince canları pahasına görev yapan bütün sağlık çalışanları gibi meslek onuru ve saygınlığına yaraşır bir mücadele gösteren tüm Eczacılarımıza ve Eczacı teknisyenlerimize teşekkür ediyorum. Hayatlarını kaybedenlere Allahtan Rahmet, ailelerine sabır diliyor, saygıyla anıyorum.

Covid-19 bize bir kez daha göstermiştir ki Her Şeyin Başı Sağlıktır. Bir virüs ,dünyada sağlığı, ekonomiği, yaşam biçimini, iletişimi ve ilişkileri kısacası tüm hayatı altüst edebilmektedir. Tarih boyunca, su çiçeği , kabakulak, kızamık kızamıkçık, çocuk felci gibi bir çok salgın hastalığın önüne bu hastalıklara karşı geliştirilmiş aşılarla geçilmiştir. Elbette kişisel hijyen, temizlik dezenfeksiyon maske mesafe çok önemlidir ancak vücudumuzu hastalıklara karşı koruyabilmek için en önemli etkenler aşılanmak ve bağışıklık sistemimizi güçlü kılmak olacaktır.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek sadece bir mucizevi ürünler, besinler ya da tek bir vitaminle olacak bir durum değildir. Tamamen bütüncül bir durumdur; kişinin beslenme düzeni, uyku düzeni, su tüketimi, kişinin ruh hali; hepsi bağışıklık sistemimiz için çok önemli unsurlardır. Hazır gıda tüketimin arttığı bu dönemde maalesef almamız gereken vitaminleri ve mineralleri, besinlerden yeterince alamıyoruz bu da bağışıklık sistemimiz için tehdit oluşturmaktadır.

Hem aşılar konusunda, hem bağışıklığımızı güçlendiren vitaminler,   mineral ve takviye edici ürünlerin kullanımında sadece ve sadece; Sağlık Sistemimizin, Doktorlarımızın, Eczacılarımızın uyarı ve tavsiyeleriyle  hareket etmek hepimizin sağlığı için uygun olacaktır.

**İnternet ve çeşitli kanallardan yetkisiz kişilerin önerileriyle ürün kullanmaktan uzak durmalıyız. Bu bilinçle hareket ederek hep birlikte sabır ve gayret göstererek bu salgını da aşacağız.

 

Ecz. Armağan ENER

Pharmetic Derneğinin Onursal Başkanı

 

DİĞER HABERLER
Kuduz şüphesinde ilk yardım nasıl olmalı?
İnfluenza geri geldi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !
Diyabeti Önlemek Mümkün
Saygı İle...
Obezite Kanser Riskini Arttırıyor
Hangi Duygumuzu Yiyoruz?
Hümektan nedir?
Miyastenia Gravis
Bağısak Kanserinde Basit Test
RETİNOIDLER
PNH hastaları korkmamalı
Lejyoner Hastalığı
Güneş koruyucunuzun doğru seçimi
Miyastenia Gravis
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!
Bayramda Şekere Dikkat
23 NİSAN KUTLU OLSUN
Hurmanın Sağlığa Faydaları
Fibromiyaljide sağlık için 20 adım
Menisküs Yırtığı Nedir
Her Yönüyle “PPI”
Vertigo Nedir?
Kimyasallar ve Biz-I
Azalmış (Düşük) Yumurtalık Rezervi
Sağlığımızın Demirbaşı
14 Mart Tıp Bayramı
İlaçların Vücuttaki Yolculuğu
Huzursuz Bağırsak Sendromu

En Çok Okunanlar


Diyabeti Önlemek Mümkün

Her yaş grubunda ortaya çıkan diyabet vakalarının sayısı artıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen, diyabetin çeşitli organlarda yarattığı etkilerin istenmeyen sonuçlara kadar ilerleyebildiğini belirtti.

Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !

Kronik yorgunluk sendromu; hastalık tanısı alınmadığı halde fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak yorgunluk veya tükenmişlik halinin 6 aydan uzun sürerek normal hayata devam edememe durumudur.

İnfluenza geri geldi

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 Influenza A, yeniden etkisini göstermeye başladı. Son günlerde çevremizdeki pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri yaşıyor.