Bebeklerde Pişik ve Yönetimi

Bebeklerde Pişik ve Yönetimi

Ecz. Merve ÇERŞİL

Bir ailenin en hassas noktası elbette ki bebekleridir. Tüm aileler bebeklerine en güzel şekilde bakım sağlamak ister. Bebeklerin ve ailelerin sınandığı en önemli sorunlardan biri ise pişiktir. Pişik hem gündelik hayatta hem hastalığın eşlik ettiği durumlarda ek bakım gerektiren özel bir durumdur. Gelin şimdi pişik konusuna bir göz atalım.

Pişiği genel olarak tanımlamak gerekirse pişik; sağlıklı cilt dokusunun bozulması ile ortaya çıkan iltihaplı kızarık alanlardır. Genel olarak vücudun kıvrımlı ve hava teması daha az olan bölgelerinde görülür. Bazı durumlarda basit bir kızarıklıkla başlayan pişiğe mantar gibi sekonder komplikasyonlarda eşlik edebilir. Aileler tarafından ateşli hastalıklar kadar ciddi görülmese de pişik bebeklerde yüksek oranda huzursuzluğa neden olur ve aileleri çaresiz bırakır. Pişikle savaşmanın en temel yolu bebekte pişik oluşmadan önce uygun gündelik bakım yapılması ve pişiğe neden olan durumların farkında olup önüne geçilmesidir.

Pişiğe neden olan sebepler nelerdir?

 • Cildin yeteri kadar kuru tutulamaması; ortamın nemli kalması cildin bariyer bütünlüğünü bozar ve cildin geçirgenliğini arttırır. Aynı zamanda ortam bakteri üremesine daha uygun hale gelir ve pişiğe yatkınlık artar.
 • Hatalı bez ve ıslak mendil seçimi; yeteri kadar hava almayan, uygun süre boyunca idrar ve gaitayı muhafaza edemeyen bez seçimleri, alkol ve kimyasal içeriği yüksek ıslak mendil kullanımı pişiğin en sık görülen nedenlerinden biridir.
 • İdrar ve dışkı artığı ile uzun süre temas; bebeklerin bezleri dışkılamadan sonra en kısa sürede değiştirilmelidir. Yeteri sıklıkta değiştirilmeyen bezler bebek cildinin idrar ve dışkı artığıyla temas süresini arttırır, bu da cildin bütünlüğünü bozar.
 • Aşırı sıkı bez bağlama; hem cildin hava almasını engellemesi hem de sürtünmenin artmasına sebep olması nedeniyle basit ama önemli nedenlerden biridir.
 • Antibiyotikler; sağlıklı barsak florasını bozması ve bu nedenle ishale neden olması sebebiyle antibiyotik kullanımı çoğu zaman pişiğe neden olmaktadır.
 • Sürtünme; yürüteç, ana kucağı gibi yardımcı aparatların kullanımı, bebeğin bez bölgesinin havalanmasını engellemekte ve oluşturdukları sürtünme sebebiyle cildin bütünlüğünü bozmaktadır.
 • Alerji; hem bez alerjisi hem de gıda alerjisi pişiğin temel nedenlerinden biridir.
 • Ek gıdaya geçiş; uygun olmayan sıralama ile ek gıdaya geçiş de barsak florasını etkileyeceği ve sindirim sorunlarına sebep olacağı için pişiğe neden olabilir.

Pişikten korunmanın yolları nelerdir?

 • Bebeğin altı her zaman temiz ve kuru tutulmalı, uygun süre aralıklarında bez değişimi sağlanmalıdır.
 • Pamuklu, kimyasal ve boyar madde içermeyen bezler tercih edilmeli; bebeğe uygun numaralı bez kullanılmalıdır.
 • Mümkünse temizleme için su tercih edilmelidir. Islak mendil kullanılacaksa da alkol ve parfüm içermeyen, doğal yapılı, uygun pH’lı ıslak mendiller tercih edilmelidir.
 • Temizleme işlemlerinden sonra bebeğin cildi mümkünse havalandırılmalı, yeniden bez bağlama yapılmadan önce kuru olduğundan emin olunmalıdır.
 • Bez üzerine giydirilen kıyafetlerin pamuklu veya hava geçirgenliğinin yüksek olmasına özen gösterilmelidir.
 • Uygun bariyer kremlerin ve pişik kremlerinin kullanımı pişikten korunmak için yardımcı olabilir. Bu tarz ürünlerin seçiminde mutlaka doktor veya eczacınızdan destek almayı unutmayınız.
 • Antibiyotik kullanımı esnasında probiyotik desteği sağlanması ve ek gıdaya geçiş dönemlerinde uygun sıralamaya dikkat edilmesi pişik riskini en aza indirir.

Basit bir kızarıklık ya da ilerlemiş bir pişikte olsa pişik bir bebeğin huzurunu bozan basit ama zorlayıcı bir durumdur. Pişikten korunmanın, pişiği tedavi etmekten çok daha kolay ve ucuz olduğu unutulmamalıdır.

Unutmayın ki sizin ve bebeğinizin sağlığı en değerli yatırımınızdır!

 

Ecz. Merve ÇERŞİL

mervecersil@gmail.com

 

DİĞER HABERLER
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun..
Multiple Myelom Nedir?
Deprem korkusu uyku bozukluklarını tetikleyebilir
Takviye Dosyası
Bel fıtığı hakkında doğru bilinen 9 yanlış
Grip salgınından nasıl korunacağız?
Kulaktan dolma tavsiyelerle ilaç kullanılmamalı
Migren Tedavi Seçenekleri
Lejyoner Hastalığı
SMA Nedir?
Rahim ağzı kanseri önlenebilir
Mutlu Yıllar!
Epiretinal membran hastalığı görme kaybına yol açabilir!
Gebelikte tarama testleri nelerdir?
Kuduz şüphesinde ilk yardım nasıl olmalı?
İnfluenza geri geldi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !
Diyabeti Önlemek Mümkün
Saygı İle...
Obezite Kanser Riskini Arttırıyor
Hangi Duygumuzu Yiyoruz?
Hümektan nedir?
Miyastenia Gravis
Bağısak Kanserinde Basit Test
RETİNOIDLER
PNH hastaları korkmamalı
Lejyoner Hastalığı
Güneş koruyucunuzun doğru seçimi
Miyastenia Gravis

En Çok Okunanlar


Deprem korkusu uyku bozukluklarını tetikleyebilir

Doç. Dr. Belma Doğan Güngen, "Deprem gibi doğal afetler toplumda ortak bir korku yaratır. Depremin kişilerde yarattığı kaygı durumlarında ciddi psikolojik bozukluklar ve uyku bozuklukları oluşabilir" dedi.