Misel Su Nedir?

Misel Su Nedir?

Ecz. Mine Şahbaz 

 

İşte bir ''hepsi bir arada'' çılgınlığı daha ...

 

Su kadar duru ve taze, makyaj temizleme yağı kadar etkili, üstelik en hassas ciltte bile gayet titiz; makyajı, kiri , tozu temizliyor, yatıştırıyor, geriye tazelenmiş ve temiz bir cilt bırakıyor ..Durulama gerektirmiyor, tonik gerektirmiyor..

 

Aman Allah'ım tam bir mucize!

 

Aceleci, vakti az ya da makyaj yapmayı seviyorum ama her gün yıkamaya üşeniyorum diyen üşengeç kadınlar ve seyahatte bir sürü kozmetik şişesi taşımak istemiyorum diyenler için çok pratik bir ürün ..

Hassas ciltler, akneye eğilimli ve hatta bebek ciltleri için bile formüle edilmiş çeşitleri birçok kozmetik -dermokozmetik firması tarafından tüketiciye sunulmuştur ..

 

Fondöten, maskara, ruj… Haliyle, yüz ve göz makyajını tek bir ürünle temizleme ihtimali olunca çalışan, aceleci ve aktif kadınlar  misel sulara bayıldılar.

 

Misel suların içinde yüzey aktif madde olarak adlandırılan moleküller bulunur, bu moleküller iki fazlıdır, suyu seven ve çeken hidrofilik faz ve yağı seven ve çeken lipofilik faz.

 

Bildiğiniz gibi yağ ve su bir arada temiz bir katman bırakarak ayrışırlar, karışmazlar. Hatta birbirini iterler. Dolayısıyla sadece su ya da su bazlı bir temizleyici ile cildinizi yıkayarak yüzünüzden makyajı çıkaramazsınız, makyajınızın suda çözünebilen kısmını çıkarırsınız ama çoğunluğu halen oradadır. İyice ovalarsanız biraz daha yağlı kalıntıdan kurtulursunuz ama bu tam bir temizlenme sağlamayacağı gibi cildiniz hırpalamaktan başka pek bir işe de yaramaz.  Bu durumda yağı çözen yüzey aktif maddelere sahip bir ürüne ihtiyacımız vardır. Bu aşamada yaptığınız sadece makyajı yüze biraz daha sıvamak olur. Hatırlarsanız misel sularının iki fazı var demiştik ama bizler şeffaf su gibi bir sıvı görürüz. Fazlardan lipofilik olan yüzdeki yağı ve ancak yağla çözülebilen molekülleri kendine çekiyor, hidrofilik olan ise o çözülmüş olan ve artık suyla temizlenebilir hale gelmiş olan molekülleri. Bir örnekle bu durumu ele alırsak ; tavadaki kızartma yağını su ile çözüp akıtamazsınız ama deterjan yani bolca yüzey aktif maddeye sahip bir maddeyle yağı parçalar, çözer ve artık suyla durulayabilirsiniz. Misel sular ağır bir makyajı tek seferde çıkaramazlar, ya birkaç sefer üzerinden geçmek ya da bir tamamlayıcıdan yardım almak lazımdır, yani temizleme yağları ile temizlemek. Böylece kolaylıkla cildimizi kirlerden ve günün atıklarından arındırmış oluruz.

 

Tüm bu olumlu etkilerin yanı sıra dikkat etmemiz ve hiç unutmamamız gereken bir unsur ise; Misel suları her ne kadar durulama gerektirmeyen ürünler olarak pazarlansa da bu çok da sağlıklı bir yöntem değildir. Bu ürünleri günlük bakım rutininizde temizleyici gibi kullanmak yerine vaktinizin kısıtlı olduğu zamanlarda ,seyahatlerde kurtarıcı gibi düşünmek ya da çift temizlemenin 2.adımında su bazlı bir temizleyici olarak kullanmak cildimiz için en doğru olan uygulama şekildir.

 

Sevgiler

 

Ecz. Mine Şahbaz

DİĞER HABERLER
Kuduz şüphesinde ilk yardım nasıl olmalı?
İnfluenza geri geldi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !
Diyabeti Önlemek Mümkün
Saygı İle...
Obezite Kanser Riskini Arttırıyor
Hangi Duygumuzu Yiyoruz?
Hümektan nedir?
Miyastenia Gravis
Bağısak Kanserinde Basit Test
RETİNOIDLER
PNH hastaları korkmamalı
Lejyoner Hastalığı
Güneş koruyucunuzun doğru seçimi
Miyastenia Gravis
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!
Bayramda Şekere Dikkat
23 NİSAN KUTLU OLSUN
Hurmanın Sağlığa Faydaları
Fibromiyaljide sağlık için 20 adım
Menisküs Yırtığı Nedir
Her Yönüyle “PPI”
Vertigo Nedir?
Kimyasallar ve Biz-I
Azalmış (Düşük) Yumurtalık Rezervi
Sağlığımızın Demirbaşı
14 Mart Tıp Bayramı
İlaçların Vücuttaki Yolculuğu
Huzursuz Bağırsak Sendromu

En Çok Okunanlar


Obezite Kanser Riskini Arttırıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, yaklaşık 2 milyar yetişkin obezite ile yaşamını sürdürürken, Türkiye’de obez bireylerin oranı %22’lere ulaşmış durumda bulunuyor.

Diyabeti Önlemek Mümkün

Her yaş grubunda ortaya çıkan diyabet vakalarının sayısı artıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen, diyabetin çeşitli organlarda yarattığı etkilerin istenmeyen sonuçlara kadar ilerleyebildiğini belirtti.

Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !

Kronik yorgunluk sendromu; hastalık tanısı alınmadığı halde fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak yorgunluk veya tükenmişlik halinin 6 aydan uzun sürerek normal hayata devam edememe durumudur.

İnfluenza geri geldi

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 Influenza A, yeniden etkisini göstermeye başladı. Son günlerde çevremizdeki pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri yaşıyor.