Cinsel İstek Uyuşmazlığı

Cinsel İstek Uyuşmazlığı

Op. Dr. Dilek Uslu

Çiftlerde gerçekten istek uyuşmazlığı var mı yoksa önyargılar, yanlış algı ve yorumlamalar nedeniyle partnerin isteği farklı mı değerlendiriliyor, ayırt etmek gerekir.

Çoğu zaman cinsel bilgi eksikliği ve cinsel konularda iletişim kopukluğu yanlış anlamalara yol açmaktadır. Ayrıca arzulan cinsel ilişki sıklığıyla gerçekte olan cinsel ilişki sıklığı paralellik göstermediğinde çiftin cinsel istekleri farklıdır.

Erkekler için cinsel ilişki sıklığı, kadınlar için ise cinsel ilişkinin doyumu daha önemlidir. Cinsel doyumun fiziksel ve duygusal boyutları vardır. Cinsel doyum fiziksel olarak tatmin olma ve duygusal olarak da  ilişkide mutlulukla ilgilidir.

Cinsel doyum, evlilikte veya uzun süreli birlikteliklerde önemli bir faktördür. İlişkide sevgi gösterme arttıkça cinsel ilişki sıklığı da artar.  Cinsel doyum azaldıkça ilişkide uyum düzeyleri düşer. Evlilikte cinsel istekle  cinsel doyum pozitif ilişkilidir. Kalıcı cinsel istek uyuşmazlığı  ilişkide memnuniyeti ve doyumu azaltır.

Cinsel ilişkiyi başlatanın hep erkek olması kadının inisiyatif almaması, kadınlar için önemli değilken erkekler hep cinsel aktiviteyi başlatan taraf olmaktan memnuniyetsizlik duyabilmektedir. Cinselliği başlatmanın utanılacak bir durum olmadığı kadınların da inisiyatif alabileceği çifte anlatılır.

  • Cinsel isteği az olan partnerin cinsel istek azlığına yol açabilecek biyolojik nedenler araştırılır; Hormon dengesizliği, kronik hastalıklar, ilaç etkileşimleri, depresyon cinsel isteksizliğe yol açabilir bu durumlar varsa sebebe yönelik tedavi yapılır.
  • Hipertansiyon, kalp damar hastalıkları, diyabet, nörolojik hastalıklar, kanserler ve kanser tedavileri, obezite, tiroid bezinin az veya çok çalışması, böbrek üstü bezi hastalıkları, kronik ağrı bozuklukları , menopoz, cerrahi menopoz kadınlarda cinsel isteksizliğe yol açabilir.
  • Doğum kontrol haplarından, tansiyon ilaçlarına yaygın olarak kullanılan birçok ilaç cinsel isteksizliğe yol açabilmektedir.    

 

Sağlıklı yaşam tarzı; Akdeniz tipi beslenme, düzenli egzersiz, zararlı alışkanlıkların sigara, aşırı alkol bırakılması cinsel istekte olumlu büyük fark yaratır. FDA onaylı cinsel isteği arttırıcı ilaç  gerekli durumlarda  verilir. Halen kişinin kullandığı cinsel yan etkisi olan ilaçlar cinselliğe yan etkisi olmayanlarla değiştirilir. Hormon eksikliği varsa hormon yerine koyma tedavisi yapılır. 

Bazen sorun ; cinsel istek azlığı olan partnerde değildir. Cinsel davranışlarını kontrol edemeyen cinsel bağımlılığı olan partner varsa öncelikle psikiyatr tarafından bu partnerin tedavisi gerekir ve bu durum çiftin cinsel istek uyuşmazlığı olarak değerlendirilmemelidir.

CİNSEL İSTEK UYUŞMAZLIĞI OLAN ÇİFTLERDE TEDAVİ;

Öncelikle çiftin stres seviyesini azaltmak gerekir. Uzun süreli ilişkilerde cinsel istek azalması özellikle kadınlarda sıktır. Yoğun hayat koşulları, cinselliğe zaman bulunmamasına yol açar. Cinsel ilişkinin aniden başlaması gerektiği yanlıştır. Çiftler zamanlarını programlayarak özel zamanları için de plan yapmanın doğal olduğunu bilmelidir. Uzun süreli ilişkilerde günlük sorumlulukların içinde  bir anda tutkunun başlaması hayal olur. Çiftlerin beklentilerini, cinsellikte hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları aktiviteler hakkında konuşabilmeleri cinsel iletişimde önemlidir. Bireyler ortak hoşlandıkları cinsel aktiviteleri cinsel yaşamlarına sokabilir karşılıklı isteklerinden ödün vererek orta yolu bulurlar. Sadece cinsellik hakkında konuşmak bile cinsel istek sorunun normalleşmesini çözüm yolunda adım atılmasını sağlar. Çiftlerin cinsellik konusunda büyük beklentiler içinde olması,dizilerde filmlerde veya sosyal medyada gördükleri gibi  her an tutkulu bir ilişki istemeleri gerçeğe aykırıdır. Uzun süreli ilişkilerde yeterince iyi cinsellik modeli gerçekçidir. Cinselliğin kalitesi ve cinsel istek ilişkilerde günden güne farklılık gösterir her gün aynı olmaz. Cinsel yaşam için çaba göstermek, karşılıklı zaman ayırmak gerekir. Özel anlar için plan yaparak cinsel ilişki sıklığı arttırılabilir. Cinsellik sadece cinsel birleşmeden ibaret değildir önemli olan çiftin cinsellikten haz almasıdır. Duygusal odaklanma tedavisiyle sadece cinsel birleşme odaklı cinsellikten karşılıklı keyif almanın iletişimin önemli olduğu cinselliğe geçiş yapılır.

Cinsel ilişki öncesi bazen cinsel isteğin olmaması bu normaldir, ama her ilişkiden önce cinsel istek yoksa ve cinsellik sadece partneri mutlu etmek içinse bu normal değildir. Cinsellik sadece karşı tarafı memnun etmek için yaşanmamalıdır. 

Çiftlerde cinsel istek uyumsuzluğu önemli bir stres nedenidir. Zaman içinde cinsel istek düzeyinde farklılıklar olması doğaldır. Çiftte kalıcı cinsel istek uyuşmazlığı olduğunda değerlendirilip tedavisinin yapılması çiftin cinsel doyumunu artırır.

Op. Dr. Dilek Uslu

 

 

 

DİĞER HABERLER
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun..
Multiple Myelom Nedir?
Deprem korkusu uyku bozukluklarını tetikleyebilir
Takviye Dosyası
Bel fıtığı hakkında doğru bilinen 9 yanlış
Grip salgınından nasıl korunacağız?
Kulaktan dolma tavsiyelerle ilaç kullanılmamalı
Migren Tedavi Seçenekleri
Lejyoner Hastalığı
SMA Nedir?
Rahim ağzı kanseri önlenebilir
Mutlu Yıllar!
Epiretinal membran hastalığı görme kaybına yol açabilir!
Gebelikte tarama testleri nelerdir?
Kuduz şüphesinde ilk yardım nasıl olmalı?
İnfluenza geri geldi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !
Diyabeti Önlemek Mümkün
Saygı İle...
Obezite Kanser Riskini Arttırıyor
Hangi Duygumuzu Yiyoruz?
Hümektan nedir?
Miyastenia Gravis
Bağısak Kanserinde Basit Test
RETİNOIDLER
PNH hastaları korkmamalı
Lejyoner Hastalığı
Güneş koruyucunuzun doğru seçimi
Miyastenia Gravis

En Çok Okunanlar


Deprem korkusu uyku bozukluklarını tetikleyebilir

Doç. Dr. Belma Doğan Güngen, "Deprem gibi doğal afetler toplumda ortak bir korku yaratır. Depremin kişilerde yarattığı kaygı durumlarında ciddi psikolojik bozukluklar ve uyku bozuklukları oluşabilir" dedi.