Hamilelikte Varis Sorunu

Hamilelikte Varis Sorunu

Op. Dr. Cafer Abbasoğlu

Hamileliğin bacaklarda oluşturduğu etki?
Hamilelik döneminde bir çok değişiklik oluşuyor. Hormon sekresiyonuna sekonder toplar damarların duvarlarında gevşeme meydana geliyor, bu da varis ve örümcek ağı damarlarının oluşmasına neden oluyor; ayrıca hamilelikte vucuttaki kan hacmindeki artış ve uterusun ana toplar damarlara oluşturduğu basıya bağlı bacaklardaki toplar damarlarda göllenme meydana geliyor ve bacaklarda şişkinlik ve rahatsızlık his ediliyor.

Hamilelikteki varis oluşumu kaçınılmaz mı?

Genetik yapı + Kadınlık hormonları = Varisler
Eğer genetik yapınız varise müsait ise, gebelik döneminde hormonların etkisi ile bacaklarınızda varis oluşabilir. Yakalaşık gebelerin %40’ında varis problemleri vardır.

Bacaklarda oluşan şişkinlik neye bağlıdır?
Hamile bayanlarda, özellikle son aylarda daha belirgin olmak üzere, bacaklarda şişkinlik ve dolgunluk oluyor. Kan basıncı kontrol edilmelidir. Eğer kan basıncı normal düzeyde ise şişkinliğin nedeni varisler olabilir.

Hamilelik sırasında oluşan varisler ve örümcek ağları kalıcı mıdır?
Hamilelik sırasında oluşan bir çok varis ve örümcek ağları hamilelikten hemen sonra kayboluyor. Ancak doğumdan iki ay sonra kalmış olan (büyük veya küçük varisler) kalıcıdır. Kalıcı varislerin tedavisi gerekmektdir.

Hamilelik sırasında varislerden korunmak veya varislerin ilerlemesini önlemek için ne yapmalıyız?
Varislerden dolayı ayaklarda yorgunluk, ağırlık ve şişkinlik hissediliyor. Bu belirtileri azaltmak için yapmamız
gerekenler:

Varis çorapları giymelisiniz: İki tür varis çorabı vardır; az basınçlı ve orta basınçlı. Orta basınçlı olanlar hamile bayanlar tarafından daha az tolere ediliyor ve genelde az basınçlı olanlar tercih ediliyor. Hamileliğin 4-5 ayından itibaren varis çoraplarının kullanılmasını öneriyoruz. Hamile bayanlar için üretilen batın bölümü esnek olan coraplar tavsiye edilmektedir.

Spor yapmalısınız; yüzme, yürüyüş hamilelik döneminde en iyi sporlar arasında yer alıyorlar.

Uzun süre ayakta durmamalısınız. Dinlendiğiniz zaman ayaklarınızı vücudunuzdan daha yüksek seviyede tutmalısınız.

 

Hamilelik sırasında tedavi öneriyorisi var mıdır?
Hamilelik sırasında oluşan varisler doğumdan sonra, iki ay içerisinde geriliyor. Ancak tam iyileşme sağlanmıyor. Bu yüzden bir çok hastaya hamilelik sırasında varis tedavisi önerilmemektedir. Tedavi olmayan varislerde hamilelik sırasında ve doğumdan 6 hafta sonrasına kadar toplar damarlarda tromboz komplikasyonu oluşabilir. Bu tromboze ve dalarmış, hasar görmüş damarlarda daha sonra akım sağlansa bile kapakçıklarda hasar oluşacaktır ve bu nedenle hasta doğumdan 6 ay 1 sene sonra artmış şikayetler ile bize başvuracaktır.

Gebelikte hangi varislerin tedaviye ihtiyacı var?
Hamilelik döneminde varis tedavisinin 3 ana nedeni:

Hastayı rahatsız eden belirtileri en aza indirmek için; örneğin bacaklarda kramplar, yorgunluk, şişkinlik, sıcaklık, ekzema, ulserasyon

Yüzeyel ve derin toplar damar tromboz (tıkanıklık) tehlikesini en aza indirmek için,

Hamilelikden önce hafif venöz yetersizliği olan ven duvarlarları gebelik döneminde daha fazla basınç altında olup bu damarlarda tedavi yapılmadığı takdirde kalıcı tahribat oluşabilir.

Sağlıklı günler diliyorum…

 

DİĞER HABERLER
Kuduz şüphesinde ilk yardım nasıl olmalı?
İnfluenza geri geldi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !
Diyabeti Önlemek Mümkün
Saygı İle...
Obezite Kanser Riskini Arttırıyor
Hangi Duygumuzu Yiyoruz?
Hümektan nedir?
Miyastenia Gravis
Bağısak Kanserinde Basit Test
RETİNOIDLER
PNH hastaları korkmamalı
Lejyoner Hastalığı
Güneş koruyucunuzun doğru seçimi
Miyastenia Gravis
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!
Bayramda Şekere Dikkat
23 NİSAN KUTLU OLSUN
Hurmanın Sağlığa Faydaları
Fibromiyaljide sağlık için 20 adım
Menisküs Yırtığı Nedir
Her Yönüyle “PPI”
Vertigo Nedir?
Kimyasallar ve Biz-I
Azalmış (Düşük) Yumurtalık Rezervi
Sağlığımızın Demirbaşı
14 Mart Tıp Bayramı
İlaçların Vücuttaki Yolculuğu
Huzursuz Bağırsak Sendromu

En Çok Okunanlar


Obezite Kanser Riskini Arttırıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, yaklaşık 2 milyar yetişkin obezite ile yaşamını sürdürürken, Türkiye’de obez bireylerin oranı %22’lere ulaşmış durumda bulunuyor.

Diyabeti Önlemek Mümkün

Her yaş grubunda ortaya çıkan diyabet vakalarının sayısı artıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen, diyabetin çeşitli organlarda yarattığı etkilerin istenmeyen sonuçlara kadar ilerleyebildiğini belirtti.

Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !

Kronik yorgunluk sendromu; hastalık tanısı alınmadığı halde fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak yorgunluk veya tükenmişlik halinin 6 aydan uzun sürerek normal hayata devam edememe durumudur.

İnfluenza geri geldi

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 Influenza A, yeniden etkisini göstermeye başladı. Son günlerde çevremizdeki pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri yaşıyor.