Güneş koruyucunuzun doğru seçimi

Güneş koruyucunuzun doğru seçimi

 Ecz.Sevde Gül ÇETİN

Yılın her mevsimi güneş koruyucu kullanmamız gerekse de yaz aylarının gelmesiyle güneşten korunma ihtiyacımız daha fazla artmıştır. Güneş yanıklarının önüne geçmek, cilt lekelerinin oluşumunu azaltmak, ben oluşumunu önlemek, cilt kırışıklarının oluşumunu ve yaşlanmayı geciktirmek, cilt kanserinden korunmak amacıyla güneş koruyucuları kullanmakta oldukça fayda vardır. Güneş koruyucu denildiği zaman aklımıza ilk gelen kelime şüphesiz “SPF” dir.

Peki SPF (Sun Protection Factor) Nedir?

SPF, güneşten koruyucu ürünlerin ne kadar iyi UV koruması sağladığını açıklayan bir ölçümdür.

                                                                                                                                      

SPF Değerinin Artışı Doğru Orantılı Olarak Güneşten Koruma Sağlar mı?

SPF'nin en çok bilinen 15,30,50 ve 90 değerleri piyasadaki güneş koruyucularda mevcuttur.

SPF 15: %93

SPF 30: %97

SPF 50: %98

SPF 90: %99

Değerlerin yanlarında olan koruma yüzdelerinden anlaşıldığı üzere SPF değerlerinin yüksekliği ile güneşten korumaları açısından aralarında ciddi bir fark bulunmamaktadır. Bundan dolayı günlük hayatta SPF 15 ve SPF 30 içeren bir güneş koruyucu tercih edilebilir. Ancak cildiniz çok hassas ise, yazın tatil dönemlerinde veya dışarıda güneşe çok maruz kalabileceğiniz zamanlarda SPF 50'yi tercih edebilirsiniz. SPF 50'den daha yüksek değerler koruma açısından diğerleri ile arasında anlamlı bir fark bulunmadığı da göz önünde bulundurularak, fazla kimyasal koruyucu almamak adına pek fazla önerilmemektedir.

Cilt Tipinize Göre Güneş Koruyucu

Seçtiğiniz güneş koruyucu, her gün rahatlıkla ve yeniden uygulayabileceğiniz, cilt tipinizi tamamlayan bir ürün olmalıdır. Aynı zamanda hangi cilt tipine sahip olursanız olun, kullanacağınız güneş kremi hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruyucu olmalıdır.

Cilt tipi 1: Kuru cilt

Kuru bir cilde sahipseniz asıl amacınız cildinize ek nem eklemek olmalıdır. Bu durumda her zaman nemlendiricinizin üzerine sürmenizi sağlayan krem ​​formunda nemlendirici bir güneş kreminden faydalanabilirsiniz. Seramidler, gliserin, hyaluronik asit, bal gibi nemlendirici bileşenlerle zenginleştirilmiş herhangi bir güneş kremi sizin için idealdir.

Cilt tipi 2: Yağlı cilt

Yağlı bir cildiniz varsa, su bazlı veya mat bitişli jel formüllerde güneş kremi almaya çalışın. Güneş kreminizdeki yeşil çay, çay ağacı yağı veya niasinamid gibi maddeler de yağ üretimini kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Cilt Tipi 3: Normal cilt

Normal bir cildiniz varsa, doğru güneş kremini seçme konusunda endişelenmeniz gereken pek bir şey yoktur. Organik veya inorganik, jel veya krem ​​fark etmez, en beğendiğinize göre satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, zarif dokusu ve çoğu zaman beyaz kalıntı bırakmaması sayesinde insanlar organik güneş kremine yönelme eğilimindedir.

Cilt Tipi 4: Hassas cilt

Hassas bir cildiniz varsa, güneş kremi satın alırken kaçınmak isteyeceğiniz birkaç bileşen vardır. Bu bileşenler bir reaksiyona neden olabilir. Bu bileşenler: alkol, kokular, oksibenzon, para-aminobenzoik asit (PABA), salisilatlar ve sinnamatları içerir.

Çinko oksit ve titanyum dioksit içeren bir mineral güneş kremini seçmek en güvenli seçeneğinizdir çünkü olumsuz bir reaksiyona neden olma olasılığı daha düşüktür. Ayrıca pantenol, allantoin ve madecassoside gibi bileşenlerin tümü yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir.

Cilt Tipi 5: Akneye meyilli cilt

Tıpkı hassas ciltlerde olduğu gibi, hâlihazırda var olan iltihaplanmayı şiddetlendirebilecek bileşenler içeren herhangi bir güneş kremi kullanmaktan kaçınmak her zaman en iyisidir. Bu nedenle, akneye meyilli bir cildiniz varsa mineral güneş kremi yine en güvenli seçeneğinizdir.

Akneli birçok insan aşırı sebum üretimi ile ilgili bir sorun yaşadığından dolayı, komodojenik olmayan, hafif, su bazlı, jel formunda ve mat bitişli formülasyonda bir güneş koruyucu ürün seçmeye çalışın.

Tavsiyeler

  • İster kuru cilt, yağlı cilt, karma veya normal cilt, akneye meyilli cilt olsun, doğru geniş spektrumlu (hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan) güneş kremi konforlu bir şekilde korunmanızı sağlar; erken yaşlanmayı ve güneş hasarını önlemeye yardımcı olurken cilt kanseri riskini azaltır.
  • Terleme veya yüzme sırasında güneş koruyucunun etkisi su ile temas sonucu azalabileceği/gidebileceği için suya dayanıklı ( güneş koruyucuların tercih edilmesi gerekir.
  • Güneş koruyucuların genel olarak dışarıya çıkmadan yaklaşık 30 dakika önce uygulanması ve 2 saatte bir yenilenmesi gerekir.
  • Günün sonunda güneş koruyucunuzu, cilt tipinize uygun bir temizleyici ile temizlemeyi lütfen unutmayın.
  • Tüm bunlara ek olarak, dudaklarınızı ve gözlerinizi de güneşten korumayı unutmayın. Dudaklarınız için güneş koruyucu özelliği olan nemlendirici ürünler kullanabilirsiniz; gözlerinizi de güneş gözlüğü kullanarak güneş ışınlarından koruyabilirsiniz.
  • Güneş koruyucu ürünlerinizi sağlımız için en güvenilir yer olan eczanelerden temin edebilirsiniz.

Kaynaklar

  • https://www.masterclass.com/articles/what-is-spf#what-is-spf
  • https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/sunscreen-skin-type#Skin-type-#1:-Dry-skin
  • https://www.florence.com.tr/gunes-kremi-kullanimi
  • https://www.molecheck.com.au/patient-info/choosing-sunscreen/

  Ecz.Sevde Gül ÇETİN

                                                                                                            ecz.sevdegul@gmail.com

 

 

DİĞER HABERLER
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun..
Multiple Myelom Nedir?
Deprem korkusu uyku bozukluklarını tetikleyebilir
Takviye Dosyası
Bel fıtığı hakkında doğru bilinen 9 yanlış
Grip salgınından nasıl korunacağız?
Kulaktan dolma tavsiyelerle ilaç kullanılmamalı
Migren Tedavi Seçenekleri
Lejyoner Hastalığı
SMA Nedir?
Rahim ağzı kanseri önlenebilir
Mutlu Yıllar!
Epiretinal membran hastalığı görme kaybına yol açabilir!
Gebelikte tarama testleri nelerdir?
Kuduz şüphesinde ilk yardım nasıl olmalı?
İnfluenza geri geldi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !
Diyabeti Önlemek Mümkün
Saygı İle...
Obezite Kanser Riskini Arttırıyor
Hangi Duygumuzu Yiyoruz?
Hümektan nedir?
Miyastenia Gravis
Bağısak Kanserinde Basit Test
RETİNOIDLER
PNH hastaları korkmamalı
Lejyoner Hastalığı
Güneş koruyucunuzun doğru seçimi
Miyastenia Gravis

En Çok Okunanlar


Deprem korkusu uyku bozukluklarını tetikleyebilir

Doç. Dr. Belma Doğan Güngen, "Deprem gibi doğal afetler toplumda ortak bir korku yaratır. Depremin kişilerde yarattığı kaygı durumlarında ciddi psikolojik bozukluklar ve uyku bozuklukları oluşabilir" dedi.