Gribe dikkat!

Gribe dikkat!

Grip; ani gelişen yüksek ateş, öksürük, titreme, kas ağrıları ve burun akıntısı gibi semptomlarla ortaya çıkan, influenza A ve B virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Genellikle kendi kendine iyileşme eğilimi gösteren grip, özellikle bebekler, bağışıklık sistemi düşük kişiler ve yaşlılarda daha şiddetli bir şekilde seyredebilir. Bu sebeple belirtilerin yoğunlaştığı ve komplikasyonların arttığı durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

GRİP NEDİR?

Grip; influenza A ve B virüslerinin neden olduğu, ani başlayan yüksek ateş, öksürük, yorgunluk ve kas ağrısı gibi semptomlar gösteren, burun, boğaz ve bazen akciğerleri etkileyen bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bebekler, bağışıklığı düşük bireyler, kronik hastalığı olanlar ve yaşlıları daha olumsuz etkileyen bir hastalık olan grip, semptomları açısından bu kişileri çok daha fazla etkiler.

Mevsimsel bir hastalık olarak bilinen grip, genellikle kış aylarında toplumun birçok kesiminin hastalandığı ve salgına dönüştüğü zamanlarda daha sık görülür.

Genellikle kendi kendine ve evde uygulanacak doğal yöntemlerle iyileşme eğilimi gösteren grip, semptomların şiddetlenip yoğunlaştığı durumda doktor kontrolü gerektirebilir. Hastanın durumuna bağlı olarak uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin yanı sıra gripten korunmanın etkili yollarından biri de düzenli olarak yaptırılması gereken grip aşısıdır.

GRİP NEDEN OLUR?

Grip; temel olarak burun, boğaz, bronşları ve daha ender olarak akciğerleri etkileyen influenza virüsüne bağlı solunum yolu enfeksiyonudur. Öksürük, hapşırma, yakın temas, öpüşme, tokalaşma ile çok çabuk bulaşabilen influenza virüsü ellerin gün içinde sık sık yıkanmaması sonucu yayılmaktadır.

Gribin bulaşması kapalı ortamlarda çok daha kolaydır. Hasta öksürdüğünde ve hapşırdığında milyonlarca virüs havaya yayılır. Sağlıklı insanlar solunum yoluyla virüsü alır. İnfluenza virüsüne karşı bağışıklığı olmayan kişiler 1-4 gün içinde gribe yakalanır.

GRİP BELİRTİLERİ NELERDİR?

Grip genellikle ani ve hızlı bir şekilde seyreden belirtilerle ortaya çıkar. Grip; 3-6 saat içinde aniden üşüme, aşırı halsizlik, ateş yükselmesi, burun akıntısı veya tıkanıklık özellikle göğüste rahatsızlık (baskı) ile birlikte kuru öksürük şeklinde kendini gösterir.

Ani bir şekilde başlayan grip belirtileri genel olarak şunlardır:

 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Vücut, kas ve eklem ağrıları
 • Yorgunluk ve bitkinlik
 • Ani yükselen ateş
 • Üşüme ve titreme
 • Burun akıntısı ya da tıkanıklığı
 • Baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Hapşırık
 • Göğüste rahatsızlık ve baskı
 • Baş dönmesi
 • Özellikle çocuklarda mide bulantısı ve kusma
 • İştah kaybı
 • Ciltte kızarıklık

GRİP ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Gribe sebep olan dört tip influenza virüsünden söz edilebilir. Bunlar İnfluenza A, B, C ve D virüsleridir. İnfluenza A ve B virüsleri, özellikle her kış ortaya çıkan kişilerde mevsimsel hastalık salgınlarına neden olur.

İnfluenza A virüsleri, grip salgınlarına neden olduğu bilinen tek grip virüsleri olarak kabul edilir. İnfluenza C virüsü enfeksiyonları hafif şekilde hastalığa sebep olur ve insan salgınlarına neden olduğu düşünülmemektedir.

İnfluenza D virüsleri ise diğer hayvanlara bulaşarak öncelikle sığırları etkiler, ancak insanları hastalığa neden olacak şekilde enfekte ettiği bilinmemektedir.

GRİBE NE İYİ GELİR?

Gribe iyi gelen yöntemler arasında dinlenmek, ılık duş almak, bol sıvı tüketmek, et suyu ve paça çorbası içmek, sarımsak yemek, C vitamini içeren besinler almak, ballı zencefil çayı tüketmek yer alır.

Gripken uygulandığında hastalığı atlatmaya yardımcı doğal yöntemler şunlardır:

 • Ekinezya, kekik, ıhlamur ve nane-limon gibi bitki çayları içmek
 • Portakal, limon ve mandalina gibi C vitamini yönünden zengin meyve ve sebze tüketmek
 • Et suyu, tavuk suyu veya paça çorbası grip hastalığı için birebirdir
 • Su başta olmak üzere bol sıvı  tüketmek
 • Sıcak duş almak veya sıcak su buharı solumak
 • Bolca dinlenmek
 • Tuzlu su gargarası yapmak
 • Boğaz pastili emmek
 • Ballı ve limonlu zencefil çayı ya da zerdeçal çayı içmek
 • Sarımsak yemek

Et suyu, tavuk suyu veya paça çorbası için

Et suyu ve tavuk suyu, gripken bağışıklığı yeniden artırmaya, grip semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilirler. Besin ve antioksidan değeri yüksek olan bu besinlera aynı zamanda, protein, demir, çinko ve içerdikleri vitaminler ile bağışıklığı artırmaya yardımcıdır.

Su ağırlıklı olmak üzere bol sıvı tüketin

Gribin meydana getirdiği dehidrasyon sonucu vücut susuz kalır. Susuzluğun önüne geçmek için bol sıvı tüketimi gribe karşı yapılması gereken yöntemlerdendir.

Ekinezya, kekik, ıhlamur ve nane-limon gibi bitki çayları için

Grip virüsünü ve semptomlarını ortadan kaldırmaya yardım eden doğal antiinflamatuar ve antimikrobiyal özelliğe sahip ekinezya, ıhlamur ve nane-limon gibi bitki çayları hastalık döneminde tercih edilebilir.

C vitamini içeren yiyecek ve içecekler tüketin

Grip olunduğunda virüs kaynaklı olarak bağışıklık sistemi zayıflayacağı için bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı doğal C vitamini ya da takviyeleri alınması önemlidir. C vitamini içeren besinlerden portakal, limon, domates, greyfurtkivi, çilek, patates, domatesbrokoli, ıspanak ve kavun tercih edilebilir.

Sıcak duş veya buhar banyosu yapın

Özellikle terlemek gribin yarattığı ateşi düşürmeye yardımcı olur. Ardından alınacak ılık bir duş ise bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlayarak gribin iyileşmesini ve kişinin rahatlamasını sağlar. Ayrıca banyoda sıcak su içine nane ve okaliptus gibi uçucu yağlar atarak burun ve boğazlarınızı rahatlatmayı da deneyebilirsiniz.

Bol bol dinlenin

Hastalığın yarattığı tahribata ve vücut yorgunluğuna bağlı olarak dinlenmek ve ter atmak gribi atlatmayı daha da kolaylaştıracaktır.

Ilık tuzlu su gargarası yapın

Gribin meydana getirdiği boğaz ağrısı ve öksürük semptomlarını iyileştirmek ılık tuzlu suyla gargara yaparak boğazdaki tahrişi giderebilirsiniz.

Boğaz pastili emin

Pastiller tükürük üretimini artırarak gribin boğazda yarattığı tahrişi azaltabilir.

Ballı ve limonlu zencefil ya da zerdeçal çayı için

Antiinflamatuar etkileri sayesinde zencefil çayı tüketmek de gribe iyi gelir. İltihaplanmayı azaltan bileşikleri ile mukusu parçalamaya da yardım eder.

Sarımsak yiyin

Antiviral özelliklere sahip olan sarımsağı yemeklere ekleyerek veya çiğ bir şekilde tüketerek gribe karşı çözüm üretmiş olursunuz.

Gripte Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Gripte burun tıkanıklığına iyi gelen yöntemler arasında ılık suya tuz karıştırıp burna çekmek, burun spreyleri ve bol su içmek yer alır. Bol su içmenin en büyük faydası burun dokusunun nemli kalmasını sağlamasıdır.

GRİP NASIL GEÇER? GRİP TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Gribi geçirmek ve semptomlarını azaltmak için grip ilaçları, antiviral ilaçlar, ateş düşürücüler, öksürük şurupları ve burun spreyleriyle birlikte kas ağrılarını yatıştırmak için sıcak su kompresi uygulanır. Tıbbi müdahalenin yanı sıra grip sürecinde dinlenmek, bol sıvı tüketmek ve sağlıklı beslenmek de gribi geçiren yöntemler arasındadır.

Grip tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Doktorunuzun vereceği grip ilaçları genellikle parasetamol grubu ilaçlardır. Önemli olan bu ilaçların düzenli bir şekilde kullanılmasıdır. Grip ilaçlarıyla birlikte ateş düşürücüler, ağrı kesiciler, öksürük şurupları gibi antiviral ilaçlar grip tedavisinde tercih edilir ancak grip olan herkese antiviral ilaçlar önerilmez. Kişinin yaşadığı gribin şiddetine göre karar verilir.

GRİP AŞISI HAKKINDA

Grip aşıları; influenza virüslerinin neden olduğu gribe yakalanmayı önlemek için her yıl yaptırılması gereken aşılardır. Her yıl, ortaya çıkan grip virüslerinin türüne göre üretiminde değişkenlik gösteren grip aşılarının düzenli olarak yaptırılması önerilir. Gribe karşı yüksek koruyuculuk içeren grip aşısı, özellikle bebeklere, kronik hastalara ve yaşlılara karşı uygulanması doktora bağlı olan aşılardır.

Grip aşısının yaptırılması önerilen tarih aralığı ise grip mevsimi ortaya çıkmadan öncedir. Bu da Eylül-Ekim aylarını kapsar.

GRİP HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Grip olduğunu nasıl anlarsın?

Grip; 3-6 saat içinde aniden üşüme, aşırı halsizlik, ateş yükselmesi, burun akıntısı veya tıkanıklık özellikle göğüste rahatsızlık (baskı) ile birlikte kuru öksürük şeklinde kendini gösterir

Grip ile nezle arasındaki fark nedir?

Nezle ile grip arasındaki en büyük fark gripte hapşırma olmamasıdır. Ayrıca gripte yüksek ateş olağan bir bulgu iken nezlede nadir olur. Baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları gripte olabilirken nezlede beklenmez. Nezle gribe göre daha hafif atlatılan bir hastalıktır.

Grip kaç günde geçer?

Gribin meydana getirdiği semptomlar genellikle 4-7 gün içinde kaybolmaya başlar. Bazı kişilerde öksürük ve yorgunluk hissi daha uzun süre devam edebilirken iştah kaybı da bir süre etkisini yitirmeyebilir.

Grip aşısı yan etkileri var mı?

Grip aşısının yan etkileri arasında aşı yapılan bölgede kızarıklık, şişlik ve ağrıdır. Ancak bu etkiler çok yaygın bir şekilde görülmez. Nadiren de olsa ateş, halsizlik ve kas ağrısı gibi etkiler de ortaya çıkabilir.

Grip olan kişi banyo yapabilir mi?

Bilinenin aksine gripken banyo yapmanın faydalı bir eylem olduğu tavsiye edilir. Ilık suyla duş almak vücuda ve kaslara iyi gelir.

https://www.memorial.com.tr/hastaliklar/grip-nedir-gribe-ne-iyi-gelir-grip-nasil-gecer

DİĞER HABERLER
İyi Bayramlar!
İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı
Nioli Yağı ve Faydaları
’Reçete’ Yeni Bölüm ile Youtube’da!
’Reçete’ Youtube’ da Yayında!
Magnezyum Nedir?
Tiroid Bezi
Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!
Kutlu Olsun...
Nöropatik Ağrı
Kolon Kanseri Semptomları
Neden D3 Vitamini ?
İyi Bayramlar..
Sağlıklı Yaşamın Formülü
Concorde Sendromu
Yaşa Bağlı İşitme Azlığı
Down Sendromlu Bireyler
Ruh Sağlığınız İçin Denge Şart
Gençleşmek Çok Kolaymış
Çocuklar Neden Yemek Seçer?
Doktor Yerine Aktara Gidenler İçin Hayati Uyarı
Sahte Gıda Takviyelerindeki Tehlike
Kutlu Olsun...
Prostat Kanseri
6 Portakal Mucizesi
Hangi Vitamin ve Neden?
Vajinal Mantar
Kalp Hastalıklları
Romatizma ve Belrtileri
Mide Yanması Nedir?

En Çok Okunanlar


Tiroid Bezi

Vücudun rutin işleyişinde kritik bir yere sahip olan tiroid bezinin sağlığını korumak büyük önem taşıyor.

Magnezyum Nedir?

Son zamanlarda ismini ne çok duyar olduk değil mi? Mucize anahtar magnezyum. Aslında yıllarca hak ettiği değeri biraz da görememiş bir mineral magnezyum.

Nioli Yağı ve Faydaları

Niaouli ağacından elde edile nioli yağı, okaliptüs ailesinin bir üyesi olmasına rağmen benzer aromatik özellikleri paylaştıkları için genellikle çay ağacı yağı ile karıştırılır.

İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı

İlaçların tıbbi endikasyon dışında kullanılması ve özellikle, hekimin gerek görmediği durumlarda kişinin kendi insiyatifi veya yetkisiz kişilerin tavsiyesi üzerine kullanılması, ilaç kötüye kullanımı veya tıbbi olmayan ilaç kullanımı olarak adlandırılır.