Meme kanserine dikkat!

Meme kanserine dikkat!

Türk Kanser Derneği meme kanserine dikkat çekti: Olmaz Olmaz Deme Hiç

Türkiye’de her yıl 1-31 Ekim 2023 tarihleri Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak kutlanıyor.

Türk Kanser Derneği, meme kanserine dikkat çekmek amacıyla dün “Olmaz Olmaz Deme Hiç” sloganıyla basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman, genel cerrah Prof. Dr. Kürşat Karadayı, Doç. Dr. Mehmet Esat Duymuş ve onkoloji doktoru Dr. Esat Namal konuşmacı olarak yer aldı.

İstatistiklere göre her sekiz kadından birinin meme kanserine yakalandığının belirtildiği toplantıda söz alan Duruman, “Bu hastalıktan korkmamak gerekiyor. Erken teşhisle kurtulmak daha kolay. Türk Kanser Derneği olarak olanakları kısıtlı herkese ücretsiz taramalar yapmak için çalışıyoruz” dedi. 

Doç. Dr. Duymuş, “Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türü. Dünyada her yıl 1 milyon kişiye meme kanseri tanısı konuluyor. Her kadın 20 yaşından itibaren ayna karşısında kendi kendine meme muayenesi yapmalı. 40 yaşından itibaren de mutlaka doktor kontrolüne girilmeli ve iki yılda bir mamografi yaptırılmalı” diye konuştu. 

‘TESLİM OLMAK YOK’

Prof. Dr. Karadayı, “Son yıllarda meme kanserine ilişkin tedaviler çok değişti. Kemoterapiler, hormon tedavileri ve ışın tedavileriyle hastalar çaresiz değil” ifadelerini kullandı.  

Onkoloji doktoru Dr. Namal ise şunları söyledi: “Artık meme kanseri ve diğer kanserlerde teslim olmak yok. Erken tanı ve tam kürle hastalıksız bir yaşam mümkün. Sağlıklı ve güzel yaşayarak ayakta kalacağız.”

 

https://www.cumhuriyet.com.tr/saglik/turk-kanser-dernegi-meme-kanserine-dikkat-cekti-olmaz-olmaz-deme-hic-2126644?utm_medium=KategoriSayfasi&utm_source=KategoriSayfasi

DİĞER HABERLER
İyi Bayramlar!
İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı
Nioli Yağı ve Faydaları
’Reçete’ Yeni Bölüm ile Youtube’da!
’Reçete’ Youtube’ da Yayında!
Magnezyum Nedir?
Tiroid Bezi
Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!
Kutlu Olsun...
Nöropatik Ağrı
Kolon Kanseri Semptomları
Neden D3 Vitamini ?
İyi Bayramlar..
Sağlıklı Yaşamın Formülü
Concorde Sendromu
Yaşa Bağlı İşitme Azlığı
Down Sendromlu Bireyler
Ruh Sağlığınız İçin Denge Şart
Gençleşmek Çok Kolaymış
Çocuklar Neden Yemek Seçer?
Doktor Yerine Aktara Gidenler İçin Hayati Uyarı
Sahte Gıda Takviyelerindeki Tehlike
Kutlu Olsun...
Prostat Kanseri
6 Portakal Mucizesi
Hangi Vitamin ve Neden?
Vajinal Mantar
Kalp Hastalıklları
Romatizma ve Belrtileri
Mide Yanması Nedir?

En Çok Okunanlar


Tiroid Bezi

Vücudun rutin işleyişinde kritik bir yere sahip olan tiroid bezinin sağlığını korumak büyük önem taşıyor.

Magnezyum Nedir?

Son zamanlarda ismini ne çok duyar olduk değil mi? Mucize anahtar magnezyum. Aslında yıllarca hak ettiği değeri biraz da görememiş bir mineral magnezyum.

İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı

İlaçların tıbbi endikasyon dışında kullanılması ve özellikle, hekimin gerek görmediği durumlarda kişinin kendi insiyatifi veya yetkisiz kişilerin tavsiyesi üzerine kullanılması, ilaç kötüye kullanımı veya tıbbi olmayan ilaç kullanımı olarak adlandırılır.

Nioli Yağı ve Faydaları

Niaouli ağacından elde edile nioli yağı, okaliptüs ailesinin bir üyesi olmasına rağmen benzer aromatik özellikleri paylaştıkları için genellikle çay ağacı yağı ile karıştırılır.