Grip Aşısı Hakkında..

Grip Aşısı Hakkında..

Ecz. Sanem Mumcu

Kış dönemi ve başlayan okullarla birlikte maalesef yine solunum yolu hastalıklarında artış ve virüslerde hareketlenme başladı. Bununla birlikte grip aşıları ile ilgili sorularda kaçınılmaz oldu. Geçirilmiş zorlu bir Covid dönemi ve aşılarla ilgili yoğun gündemlerden sonra bu sene grip aşısına tedirgin yaklaşan bir popülasyon da var haliyle.

Mevsimsel gribe neden olan grip virüsü her yıl değişiklik gösterebildiğinden grip aşılarının içeriği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgına neden olan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştiriliyor. Virüs mutasyonlarını takip eden Dünya Sağlık Örgütü aşı içerikleri için yıllık olarak hazırlık yapılmasını sağlıyor yani her yıl aşı içeriği Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri dikkate alınarak hazırlanıyor ve yıllık olarak yenileniyor. Aşılar yapıldığı sezon için etkili olduğundan eskiden geçirilmiş grip hastalığı ya da uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısının yaptırılması öneriliyor. Aşı uygulandıktan yaklaşık iki hafta sonra koruyucu etkisi başlayacağı için aşının en uygun zamanı, gribin sık görülmeye başladığı dönemden hemen öncesi olarak kabul ediliyor. Bundan sebep genellikle Ekim ve Kasım ayları grip aşısının yapılma zamanı olarak tercih edilmekte. Aşının koruyuculuğu yaklaşık 6 ila 8 ay sürüyor. 

Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içinde bulunanlara uygulanmamalı. Ciddi yumurta alerjisi bulunan ya da aşı içeriğinde yer alan herhangi bir maddeye karşı ciddi alerji öyküsü olanlarda kontrendike sayılacak grupta yer alıyor.

Grip aşısının uygulanması sonrası tüm vücudu etkileyen yan etkiler son derece nadir. En sık karşılaşılma ihtimali olan ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi yan etkiler eğer görülecek olursa aşıdan yaklaşık 6-12 saat sonra başlayıp 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmekte.

Grip aşısı influenza virüslerine karşı koruma sağlayıp vücudun virüsle savaşmasına yardımcı oluyor dolayısıyla grip aşısını yaptırıp önlemini alan kişilerde ağır grip tablosuyla karşı karşıya kalma riski ciddi oranda azalıyor. Vücut direnci düşük olan kişilerde, yaşı 65’in üzerinde olan ve altta yatan başka bir kronik hastalığı olanlarda gripten korunmak için aşının önemi çok daha fazla. Bu bilgiler ışığında özellikle riskli gruplar başta olmak üzere grip aşısını bu dönemde olup kendimizi korumaya almak faydamıza olacaktır.

Sevgiyle kalın..

 

eczacininsesi.com

DİĞER HABERLER
Ağrılarınızı Bitirmek İçin 5 Yöntem
Öğretmenler Günü Kutlu Olsun..
KOAH Hastaları Aşı ile Zatürreden Korunabilir
Diyabet hastaları dikkat
Kolestrol
Grip Blirtilerine Dikkat Edin
Cilt kuruluğunuz varsa sebebi bunlar olabilir!
Minnettarız..
Uyuz Belirtisi
Yüzünüz hastalığınızı ele verebilir
100. Yılımız Kutlu Olsun..
Grip Aşısı Hakkında..
Bel ağrılarına dikkat!
Meme kanserine dikkat!
Gribe dikkat!
Bu belirtilere dikkat!
Kalp hastalığı belirtileri
Kalp Krizi Faktörleri
Uzmanlar Uyardı
Bitkiden Gelen Şifa: Aloe Vera
Kireçlenme
Nemsiz ve Kuru Cilt
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu olsun..
HT Belirtileri
Dikkat! Kalp Hastalığı
Klima Hastalıklarına Dikkat
Kalp ve tansiyon hastalarına uyarı
Kene ve Sarı Kız Örümceği
Kutlu Olsun..
Aşırı Sıcaklara Karşı Öneriler

En Çok Okunanlar


Uyuz Belirtisi

Çabuk bulaşan uyuzun tedavi edilmediği takdirde çeşitli komplikasyonlara neden olabileceği uyarısında bulundu.

Kolestrol

Çağımızın en yaygın görülen hastalıkları arasında yer alan yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok tehlikeli hastalığın temel nedenidir.

Minnettarız..

Mustafa Kemal Atatürkü sonsuz sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz