6 Portakal Mucizesi

6 Portakal Mucizesi

Portakalın faydaları saymakla bitmiyor.. Günlük yaşamda bilinmeyen 6 faydası

Birçok kişinin favori meyvesi olan Portakal, artık sadece kış aylarında değil diğer mevsimlerde de sıklıkla tüketilen bir besin haline geldi. İçeriğinde bulunan yüksek oranda C vitamini, potasyum, folik asit ve sitrat ile portakal, lezzetli olmasının yanında aynı zamanda adeta bir şifa deposu gibi.
 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Portakal, diğer turunçgiller gibi içeriğinde bulunan yüksek miktarda C vitamini, potasyum, folik asit ve sitrat ile; hücrelerin zarar görmesini engeller, kansere sebep olan serbest radikalleri ile savaşır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve korur.

BÖBREK TAŞLARINA KARŞI KORUR

Düzenli potasyum sitrat kullanımı böbrek taşı oluşumunda önleyici role sahiptir. Portakal, içinde bulundurduğu bolca sitrat sayesinde böbrek taşı oluşumunun önüne geçebilir.

BAĞIRSAK SAĞLIĞINI DESTEKLER

Portakal, çözünmeyen ve çözünebilen lifler içerir; bu da bağırsak sağlığı ve sindirimin yanı sıra sizi daha uzun süre tok tutması anlamına da gelir.

KİLONUZU KONTROL ETMENİZİ SAĞLAR

Portakal sahip olduğu yüksek su oranı, yüksek lif ve C vitamini sayesinde sizi yiyeceklerden daha uzun süre uzak tutarlar. Vermiş olduğu tokluk hissi sayesinde kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir.

CİLT SAĞLIĞINI DESTEKLER

Portakaldaki antioksidanlar hücrelerin ve cildin erken yaşlanmasını tetikleyen serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur.

RUH SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Portakal vücuda ve ruh haline anında enerji verir. Ayrıca kokusu aromaterapi amacıyla da kullanılmaktadır. Bu meyvenin esansiyel yağları oda spreyi, inhaler ve masaj olarak kullanılır. Çiğ portakalın kokusunu alsanız bile, bu alışılmadık bir mutluluk aşılar. Bu portakalın eşsiz sağlık faydalarından biridir.

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/portakalin-faydalari-saymakla-bitmiyor-gunluk-yasamda-bilinmeyen-6-faydasi-7086825/1

DİĞER HABERLER
İyi Bayramlar!
İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı
Nioli Yağı ve Faydaları
’Reçete’ Yeni Bölüm ile Youtube’da!
’Reçete’ Youtube’ da Yayında!
Magnezyum Nedir?
Tiroid Bezi
Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!
Kutlu Olsun...
Nöropatik Ağrı
Kolon Kanseri Semptomları
Neden D3 Vitamini ?
İyi Bayramlar..
Sağlıklı Yaşamın Formülü
Concorde Sendromu
Yaşa Bağlı İşitme Azlığı
Down Sendromlu Bireyler
Ruh Sağlığınız İçin Denge Şart
Gençleşmek Çok Kolaymış
Çocuklar Neden Yemek Seçer?
Doktor Yerine Aktara Gidenler İçin Hayati Uyarı
Sahte Gıda Takviyelerindeki Tehlike
Kutlu Olsun...
Prostat Kanseri
6 Portakal Mucizesi
Hangi Vitamin ve Neden?
Vajinal Mantar
Kalp Hastalıklları
Romatizma ve Belrtileri
Mide Yanması Nedir?

En Çok Okunanlar


Tiroid Bezi

Vücudun rutin işleyişinde kritik bir yere sahip olan tiroid bezinin sağlığını korumak büyük önem taşıyor.

Magnezyum Nedir?

Son zamanlarda ismini ne çok duyar olduk değil mi? Mucize anahtar magnezyum. Aslında yıllarca hak ettiği değeri biraz da görememiş bir mineral magnezyum.

İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı

İlaçların tıbbi endikasyon dışında kullanılması ve özellikle, hekimin gerek görmediği durumlarda kişinin kendi insiyatifi veya yetkisiz kişilerin tavsiyesi üzerine kullanılması, ilaç kötüye kullanımı veya tıbbi olmayan ilaç kullanımı olarak adlandırılır.

Nioli Yağı ve Faydaları

Niaouli ağacından elde edile nioli yağı, okaliptüs ailesinin bir üyesi olmasına rağmen benzer aromatik özellikleri paylaştıkları için genellikle çay ağacı yağı ile karıştırılır.