Neden D3 Vitamini ?

Neden D3 Vitamini ?

Kişilerin genel sağlığını desteklenmesi açısından D3 vitamini faydaları önemlidir.

D Vitamini vücudun kalsiyum ve fosfor minerallerini emmesinde görev alan, yağda çözünen bir vitamindir.

D vitamini faydaları açısından vücut sağlığı için önemli bir vitamindir. Kemik sağlığının korunması, bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve genel vücut fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli görevleri vardır.

Doğru miktarda alındığında güçlü kemikler oluşturarak onları koruyabilir.

D vitaminin iki türü bulunmakta olup bunlar D2 (ergokalsiferol) ve D3 (kolekalsiferol)'tür. D2 vitamini genellikle bitkisel kaynaklarda bulunur.

D3 vitamini ise cilt güneş ışığına maruz kaldığında vücut tarafından üretilir.

Ayrıca hayvansal gıdalarda doğal olarak bulunur. Aralarındaki en büyük fark, D3'ün daha biyolojik olarak aktif olması ve vücutta daha etkili bir şekilde kullanılabilmesidir.

D3 vitaminin faydaları açısından etkili olduğu işlevlerinden biri kemik sağlığının korunmasıdır Ayrıca, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır, enfeksiyonlara karşı direnci artırabilir.

D3 vitamini eksikliği, raşitizm veya osteomalazi gibi ilgili bozuklukları olan kişilerin tedavilerinde, güneş ışığına maruz kalma miktarının azaldığı veya beslenme alışkanlıklarının yetersiz olduğu durumlarda, doktor tarafından D3 vitamini takviyesi önerilebilir.

D3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar?

D3 vitamini faydaları incelendiğinde vücut sağlığı için önemli bir vitamin olduğu görülür. D3 vitamini, yağda çözünen bir vitamindir.

Bağırsaktaki katı ve sıvı yağlar tarafından parçalanır. Genellikle güneş ışığı vitamini olarak anılır.

Bunun nedeni D3 tipi güneşe maruz kalmanın ardından vücutta doğal olarak üretilebilir. D3 vitaminin faydaları arasında birçok vücut işlevine desteği bulunur. Bunlardan bazıları:

 • Kemik büyümesi
 • Kemik yeniden yapılanması
 • Kas kasılmalarının düzenlenmesi
 • Kandaki glikozun (şekerin) enerjiye dönüştürülmesi

Yeterli D3 vitamini almamak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere kişilerde bazı sağlık sorunlarına yol açabilir:

 • Çocuklarda büyüme geriliği
 • Raşitizm
 • Yetişkinlerde ve ergenlerde osteomalazi (kemik minerallerinin kaybı)
 • Yetişkinlerde osteoporoz (gözenekli, incelmiş kemikler)

D3 Vitamini Nereden Alınır?

D3 vitamini faydaları, vücudun kemik sağlığını desteklemekten bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar geniş bir yelpazede bulunur.

Bu önemli ve yararlı vitamin hayvansal gıdalardan, beslenme alışkanlıklarından ve güneş ışığından bol miktarda elde edilebilir.

YİYECEK KAYNAKLARI

Yiyecekler her zaman D3 vitamininin ilk kaynağı olmalıdır. D3 vitamini artırmanın en iyi hayvansal ürün kaynaklarından bazıları şunlardır:

 • Kırmızı et
 • Karaciğer
 • Tereyağı
 • Mısır gevreği
 • Peynir
 • Yumurta sarısı
 • Yağlı balıklar
 • Süt

BESİN TAKVİYELERİ

Besin takviyeleri D vitamininin birincil kaynağı olmamalıdır. Bu nedenle besin takviyeleri kullanmadan önce D3 vitamini faydaları ve zararları doktorla beraber değerlendirilmelidir.

Bu kaynaklar herhangi bir hastalık veya vitamin alamama durumlarında doktor tarafından önerildiği şekilde kullanılmalıdır.

D3 vitamini takviye formunda doktor kontrolünde kapsüller ve sıvı damlalar halinde kullanılabilir.

GÜNEŞ IŞIĞI

D3 vitamini, güneşten alınabilmesi açısından benzersiz ve önemli bir vitamindir. Doğal kaynak olan güneş ışığı, vücudun D3 vitamini sentezine yardım eder. UVB ışığına maruz kaldığında ciltte 7-dehidrokolesterol adı verilen organik bir bileşik ortaya çıkar.

Dehidrokolesterol, UVB ışınlarının etkisiyle deri hücrelerinde dönüşerek pre-D3 vitamini adı verilen bir bileşik haline gelir. Pre-D3 vitamini, vücut ısısı ile D3 vitamini (kolekalsiferol) molekülüne dönüşür.

Bu süreç, genellikle derinin alt katmanlarındaki hücrelerde gerçekleşir. Günlük olarak yeterli miktarda güneş almak, vücudun D3 vitamini ihtiyacı için önemlidir.

D3 Vitamini Hangi Sağlık Durumlarına İyi Gelir?

D3 vitamini faydaları, vücudumuzun sağlığını korumak için oldukça çeşitlidir. Ayrıca D3 vitamini faydaları ve zararları incelendiğinde vücuda birçok farklı faydası olduğu görülebilir.

İnsan vücudunun sağlıklı tutulmasında önemli rol alır. Başlıca görevi, kalsiyum emilimine destek olarak kalsiyumu kemik büyümesi ve yeniden şekillenmesi için gerekli hale getirmektir.

Ayrıca D3 vitamininin diğer faydaları arasında kan basıncının düzenlenmesi, bağışıklık sistemi desteği, kilo yönetimi ve daha fazlası sayılabilir. Faydalar şunları içerebilir:

 • Kemikleri güçlendirir: Yeterli D vitamini olmazsa kemikler incelir, kırılganlaşır veya şekilsiz hale gelebilir. D3 vitamini, kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin vücutta emilimini destekleyerek kemiklerin yapısının güçlenmesine ve mineralizasyonuna yardımcı olur. Bu nedenle, kemik erimesi gibi kemik hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca kemik yapıcı ve güçlendirici gücüyle bilinir. Kemiklerinize fayda sağlayan kalsiyum, D3 vitamini olmadan görevini yerine getiremez. Bu iki besin birlikte osteoporozun önlenmesine de yardımcı olabilir. Bu durum, kişinin zayıf, kırılgan kemikleri olduğunda ortaya çıkar.
 • Kasların güçlenmesine yardımcı olur: D3 vitamini kasların güçlenmesinde, kas liflerinin gelişmesinde ve büyümesine etkili olabilir, bu da vücuttaki dengeyi artırabilir, düşme riskini azaltabilir ve kemik desteğine yardımcı olabilir.
 • İrritabl bağırsak sendromu belirtilerini azaltabilir: D3 vitamini bağırsakta kalsiyum emilimini destekleyerek yeterli kalsiyum ve fosfat konsantrasyonlarını koruyabilir bu normal seviyeler kemik mineralizasyonunu sağlayabilir ve kasların istemsiz kasılma, kramp ve spazmlarını önleyebilir.
 • Depresyon etkilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir: D3 vitamini seviyelerinin düşük olması depresyon gibi ruhsal sağlık sorunlarıyla ilişkili olabilir. D3 vitamini takviyeleri kişilerin ruh halini ve mental sağlığı olumlu yönde etkileyebilir.
 • Multipl skleroz riskini azaltabilir: Yeterli D3 vitamini almak, multipl skleroz (MS) gelişme olasılığını azaltabilir. MS, merkezi sinir sistemindeki (CNS) inflamasyonun neden olduğu sinir hasarından kaynaklanan bir otoimmün hastalıktır. Düşük D3 vitamini seviyeleri, artan multipl skleroz riskiyle bağlantılı olabilir. Yeterli düzeyde D3 vitamini alımı, MRI'da gösterilen hastalık aktivitesinin azalmasına ve hastalığın tekrarlama riskinin azalmasına neden olabilir.
 • Gebelik komplikasyonlarını azaltabilir: Doktor kontrolünde ve önerisi ile yeterli d3 vitamini tüketmek hamilelik sırasında faydalı olabilir. D3 vitamini eksikliği gestasyonel diyabet, preeklampsi, erken doğum gibi komplikasyon gelişme riskinin artırabilir. Ancak hamilelik sırasında, doktor tarafından kullanımı gerekli görüldüğünde doktorun belirttiği miktardan daha yüksek D3 vitamini takviye dozları kullanılmamalıdır. Hamilelik döneminde D3 vitaminini faydaları ve zararları doktorla anne adayı arasında karşılıklı konuşulması gereken önemli bir konudur. Ayrıca ilaç takviyesi olarak kullanılan d3 vitamini formları anne sütüne geçer. Bu nedenle emzirmeden önce doktora danışmak gerekir.
 • Çocuklarda raşitizmi önlemeye yardımcı olabilir: Kemik sağlığını destekleyen D3 vitamini özellikle çocuklar için önemlidir. D3 vitamini alımı eksikse raşitizm gelişebilir. Raşitizm, kemikleri yumuşatan ve özellikle iki yaşına kadar olan çocukları etkileyen bir hastalıktır.
 • Ağız sağlığını geliştirebilir: D3 vitamini eksikliği, diş eti iltihabı gibi ağız sağlığı sorunlarını tetikleyebilir ve diş kaybına yol açabilir. D3 vitamini vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Kalsiyum seviyesinin dengeli olması diş çürümesi ve diş eti hastalığı risklerini azaltabilir.
 • Diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir: D3 vitamininin, diyabetin önlenmesinde yararlı etkileri olabilir. D3 vitamini, insülin üretimini destekleyebilir ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Diyabetli veya yüksek hastalık riski taşıyan kişilerde insülin duyarlılığı artabilir.
 • Bağışıklık sistemini destekleyebilir: D3 vitamini bağışıklık oluşturmak için faydalı olabilir. Vücutta herhangi bir nedenle görülen D3 vitamini eksikliği bağışıklık sisteminin giderek zayıflamasına ve enfeksiyon oluşma riskinin artmasına neden olabilir.

Sık Sorulan Sorular?

D3 VİTAMİNİ SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

D3 vitamini saça faydaları, saç sağlığının desteklenmesinde kritik bir rol oynar. Vücutta yeterli D vitamini bulunmadığında, keratinositler doğal saç döngüsünü düzenlemekte zorlanır, saç büyümesi azalabilir ve saç dökülmesi artabilir. D3 vitamini, saç foliküllerinin büyümesini ve gelişmesini teşvik ederek saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, D3 vitamini saça faydaları arasında saçın daha sağlıklı bir görünüm kazanmasına teşvik etmek de bulunabilir. Ancak günümüzde saç dökülmesinin düzeltilmesinde bir tedavi yöntemi olarak uygulanmasının faydasını gösteren kesin çalışmalar eksiktir. Bu nedenle, saç dökülmesinde rutin bir tedavi yöntemi olarak önerilebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

D3 VİTAMİNİ ZARARLARI NELERDİR?

Doktor kontrolü olmadan çok fazla D3 vitamini içeren takviyelerin alınması nadir de olsa bazı kişilerde toksik etkilere neden olabilir. Doktor kontrolü olmadan ve yüksek dozda alınan vitamin takviyesi sonucu kanda fazla kalsiyumun birikir ve bu durum arterlerde veya yumuşak dokularda birikintiler oluşturarak hiperkalsemiye yol açabilir. Aynı zamanda insanlarda kalsiyum birikimine ve böbrek taşlarına neden olabilir. Ayrıca, kardiyovasküler sorunlara yol açabilir ve toksisite belirtilerine, örneğin baş ağrısı ve bulantıya sebep olabilir.

D3 VİTAMİNİNİ KİMLER KULLANMALIDIR?

D3 vitamini vücut için birçok faydası olan önemli bir vitamindir.Güneş ışığına az maruz kalma, çölyak gibi bağırsaklardaki besin emilimini etkileyen bazı rahatsızlıklar veya bazı beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak D3 vitamini düşüklüğünde doktor tarafından D3 vitamini takviyeleri önerilebilir. D3 vitamini eksikliği bulunan kişiler dengeli bir beslenme programı, yeterli güneş ışığı alımı ve doktor tarafından verilmesi uygun görülen d3 besin takviyeleri ile vücut sağlıklarını korumaya destek olabilirler.

 

 

https://www.medicalpark.com.tr/d3-vitamini-faydalari/hg-4110

DİĞER HABERLER
İyi Bayramlar!
İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı
Nioli Yağı ve Faydaları
’Reçete’ Yeni Bölüm ile Youtube’da!
’Reçete’ Youtube’ da Yayında!
Magnezyum Nedir?
Tiroid Bezi
Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!
Kutlu Olsun...
Nöropatik Ağrı
Kolon Kanseri Semptomları
Neden D3 Vitamini ?
İyi Bayramlar..
Sağlıklı Yaşamın Formülü
Concorde Sendromu
Yaşa Bağlı İşitme Azlığı
Down Sendromlu Bireyler
Ruh Sağlığınız İçin Denge Şart
Gençleşmek Çok Kolaymış
Çocuklar Neden Yemek Seçer?
Doktor Yerine Aktara Gidenler İçin Hayati Uyarı
Sahte Gıda Takviyelerindeki Tehlike
Kutlu Olsun...
Prostat Kanseri
6 Portakal Mucizesi
Hangi Vitamin ve Neden?
Vajinal Mantar
Kalp Hastalıklları
Romatizma ve Belrtileri
Mide Yanması Nedir?

En Çok Okunanlar


Tiroid Bezi

Vücudun rutin işleyişinde kritik bir yere sahip olan tiroid bezinin sağlığını korumak büyük önem taşıyor.

Magnezyum Nedir?

Son zamanlarda ismini ne çok duyar olduk değil mi? Mucize anahtar magnezyum. Aslında yıllarca hak ettiği değeri biraz da görememiş bir mineral magnezyum.

İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı

İlaçların tıbbi endikasyon dışında kullanılması ve özellikle, hekimin gerek görmediği durumlarda kişinin kendi insiyatifi veya yetkisiz kişilerin tavsiyesi üzerine kullanılması, ilaç kötüye kullanımı veya tıbbi olmayan ilaç kullanımı olarak adlandırılır.

Nioli Yağı ve Faydaları

Niaouli ağacından elde edile nioli yağı, okaliptüs ailesinin bir üyesi olmasına rağmen benzer aromatik özellikleri paylaştıkları için genellikle çay ağacı yağı ile karıştırılır.