Nöropatik Ağrı

Nöropatik Ağrı

Prof. Dr. Ahmet Höke Uyardı: Diyabet Nöropatik Ağrı Riskini Artırıyor

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Höke, Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde gerçekleşen Nöroloji Seminerine katıldı. Prof. Dr. Ahmet Höke, nöropatik ağrısı olan hastaların yaklaşık yarısının diyabetli hasta olduğuna dikkat çekerek “Diyabet, nöropatik ağrı riskini artırıyor” dedi.

Dünyanın ve ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Johns Hopkins Üniversitesi ile işbirliğine devam eden Bezmialem Vakıf Üniversitesi (BVU)’da Nöroloji Semineri düzenlendi. Seminerde, Johns Hopkins Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Prof. Dr. Ahmet Höke, “Nöropatik Ağrıda Genetik ve Yeni İlaç Adayları” ve “Toksik Nöropatiler” üzerine konuşma yaptı. BVU Danışman Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülşen Akman ise  “İmmün Kontrol Noktası İnhibitörlerinin Santral Sinir Sistemi Üzerine Yan Etkileri” üzerine kritik bilgiler verdi. Seminere pek çok bilim insanı ve sağlık alanında eğitim gören öğrenciler katıldı.

Diyabet ve Kanser Hastaları Dikkat

Prof. Dr. Höke, kişilerin yaşam kalitesini düşüren nöropatik ağrıların diyabetli hastalarda sıklıkla görüldüğüne dikkat çekti. Nöropatik ağrı ile karşı karşıya kalan 100 hastadan yaklaşık 50’sinin diyabetli olduğunun altını çizen Höke, “Hastada diyabet var ise nöropatik ağrıya sahip olma ihtimali 2 ya da 3 katı artıyor” diyerek uyardı. 

Hafif Spor Nöropatik Ağrılarılar Azaltıyor

Nöropatik ağrıların azalmasında yürüyüş ve hafif sporun önemine değinen Höke, hastalara şu önerilerde bulundu: “Hastalar her gün yarım saat yürüyüş veya hafif spor yapabilir.  Haftada en az 3 ya da 4 gün 1 saatlik yürüyüş ve hafif spor da iyi bir seçenek.”

Nöropatik Ağrıları Tetikleyen Faktörler

Nöropatik ağrıların pek çok sebebi olabileceğini kaydeden Höke, şunları söyledi: “B12 vitamini yetersizliği başta olmak üzere bazı vitaminlerin eksikliği nöropatik ağrılara neden olabiliyor. Nöropatik ağrılar, ayrıca kanser tedavisinden de kaynaklanabiliyor ve bu durum tedaviden sonra birkaç ay sürebiliyor. Organik solventler ve organofosfatlar gibi endüstriyel toksinler, arsenik, talyum, civa ve kurşun gibi ağır metaller, bazı ilaçlar ve alkol nörpatik ağrıları tetikliyor.”

eczacininsesi.com

DİĞER HABERLER
İyi Bayramlar!
İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı
Nioli Yağı ve Faydaları
’Reçete’ Yeni Bölüm ile Youtube’da!
’Reçete’ Youtube’ da Yayında!
Magnezyum Nedir?
Tiroid Bezi
Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!
Kutlu Olsun...
Nöropatik Ağrı
Kolon Kanseri Semptomları
Neden D3 Vitamini ?
İyi Bayramlar..
Sağlıklı Yaşamın Formülü
Concorde Sendromu
Yaşa Bağlı İşitme Azlığı
Down Sendromlu Bireyler
Ruh Sağlığınız İçin Denge Şart
Gençleşmek Çok Kolaymış
Çocuklar Neden Yemek Seçer?
Doktor Yerine Aktara Gidenler İçin Hayati Uyarı
Sahte Gıda Takviyelerindeki Tehlike
Kutlu Olsun...
Prostat Kanseri
6 Portakal Mucizesi
Hangi Vitamin ve Neden?
Vajinal Mantar
Kalp Hastalıklları
Romatizma ve Belrtileri
Mide Yanması Nedir?

En Çok Okunanlar


Tiroid Bezi

Vücudun rutin işleyişinde kritik bir yere sahip olan tiroid bezinin sağlığını korumak büyük önem taşıyor.

Magnezyum Nedir?

Son zamanlarda ismini ne çok duyar olduk değil mi? Mucize anahtar magnezyum. Aslında yıllarca hak ettiği değeri biraz da görememiş bir mineral magnezyum.

Nioli Yağı ve Faydaları

Niaouli ağacından elde edile nioli yağı, okaliptüs ailesinin bir üyesi olmasına rağmen benzer aromatik özellikleri paylaştıkları için genellikle çay ağacı yağı ile karıştırılır.

İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı

İlaçların tıbbi endikasyon dışında kullanılması ve özellikle, hekimin gerek görmediği durumlarda kişinin kendi insiyatifi veya yetkisiz kişilerin tavsiyesi üzerine kullanılması, ilaç kötüye kullanımı veya tıbbi olmayan ilaç kullanımı olarak adlandırılır.