Nioli Yağı ve Faydaları

Nioli Yağı ve Faydaları

Nioli Yağı Nedir?

Nioli yağı; Yeni Kaledonya, Papua Yeni Gine ve doğu Avustralya kıyılarına özgü, okaliptüs ailesinin bir üyesi olan niaouli ağacının (Melaleuca Quinquenervia) yapraklarından ve dallarından damıtma yoluyla elde edilen esansiyel bir yağdır. Nioli yağı, güçlü kokusu nedeniyle aromaterapide sık kullanılan bir yağdır. 

Niaouli ağacından elde edile nioli yağı, okaliptüs ailesinin bir üyesi olmasına rağmen benzer aromatik özellikleri paylaştıkları için genellikle çay ağacı yağı ile karıştırılır.

Nioli yağının sağlığa faydaları şunlardır: Nioli yağı mikroorganizmalara karşı koyar, ağızdaki bakterilerle mücadele eder, cildi temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihabı giderir, ruh halini rahatlatır, bazı solunum sorunlarını rahatlatır ve saç sağlığına iyi gelir.

 

Nioli Yağı Faydaları

Nioli yağının faydaları arasında şunlar bulunur:

 • Zararlı Mikroorganizmalara Kkarşı Koyar,

 • Ağız Sağlığını İyileştirir,

 • Cildi Temizler,

 • Bağışıklığı Güçlendirir,

 • Bacaklardaki Ağrıları Giderir,

 • Ruh Halini Rahatlatır,

 • İltihabı Azaltır,

 • Bazı Solunum Sorunlarına İyi Gelir,

 • Böcekleri Uzak Tutar,

 • Elleri Temizler,

 • Saç Sağlığına İyi Gelir.

Her kişinin sağlık koşulları farklıdır. Nioli yağının sıraladığımız bu faydalarından yararlanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Zararlı Mikroorganizmalara Karşı Koyar

Niaouli yağının doğal antiseptik özellikleri, çeşitli zararlı mikroorganizmalara karşı kullanılmasına olanak tanır. 2013 yılında yapılan bir araştırma, niaouli yağının güçlü antifungal aktivite gösterdiğini tespit etti. Bu tespit; nioli yağının çeşitli bakteri ve enfeksiyonlara karşı korumayı artırmak için kullanılabileceği anlamına geliyor. 

Ağız Sağlığını İyileştirir

Niaouli esansiyel yağı, diş çürümesi neden olan bakterilerle de mücadele eder. 2012 yılında yayınlanan araştırma, yağın, diş plağı oluşumundan büyük ölçüde sorumlu olan organizma olan Streptococcus Mutans'a karşı güçlü antimikrobiyal etki gösterdiğini ortaya koydu. Nioli yağı, doğal özellikleri ile ağız sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Nioli yağı bu amaçla kullanılacaksa başka yağlarla inceltilmeli ve ağız bu sıvı ile çalkalanmaldır.

Cildi Temizler

Nioli yağının güçlü antibakteriyel özellikleri cilt gözeneklerin temizlenmesine ve zararlı bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Nioli yağı uygun şekilde seyreltildiğinde cildi tahriş etmez, sivilce ve benzeri küçük sorunlara iyi gelir. Cilt temizliği için niaouli yağını bir taşıyıcı yağ ile seyrelttikten sonra yüzünüze nazikçe sürün. Böylece daha parlak, daha canlı bir cilt görünümü elde edebilirsiniz. 

Bağışıklığı Güçlendirir

Nioli yağının faydalarından biri de kan dolaşımını, metabolik süreçleri ve enzimlerin ve hormonların salgılanmasını uyarabilmesidir. 2008 yılında araştırmacılar niaouli yağının hücresel bağışıklığı desteklediğini buldu. Testler; yağın T hücrelerini enfekte olmuş hücrelere saldırmaya teşvik ettiğini ve bunun da daha sonra vücuttaki enfeksiyon seviyelerini azalttığını gösterdi.

Bacaklardaki Ağırlığı Giderir

Hepimiz dönem dönem bacaklarımızda sertleşme, yorgunluk ve ağırlaşma hissederiz. Bu duruma genellikle dolaşım yetersizliği neden olur ve kalbe giden kan akışının zayıf nedeniyle bacaklarda ağırlık oluşur. Nioli yağının topikal uygulanmasıyla hafifletilebilen, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan ve bacaklardaki yorgunluk veya sertliği yavaş yavaş hafifleten bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Nioli yağı bu amaçla kullanılacaksa yağını bir taşıyıcı yağ ile uygun bir oranda inceltilmesi gerekir. 

Ruh Halini Rahatlatır

Aromaterapide asansiyel yağ olarak kullanılan niaouli yağı rahatlatıcı bir etki gösterir. Stres ve endişe duygularıyla başa çıkmakta zorlanan birçok kişiye sakinlik ve rahatlık hissi verir. Nioli yağının bazı açılardan çay ağacı yağı ve okaliptüs yağına benzeyen, daha hafif olmasına rağmen belirgin bir kafur aroması vardır. Nioli yağını evin farklı yerlerine damlatarak ya da doğrudan şişeden soluyarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz yağı, bir kağıt mendile veya pamuğa 1-2 damla damlatıp soluyabilirsiniz.

İltihabı Azaltır

Nioli yağının faydalarından biri de iltihabı azaltmasıdır. 2019'da yayınlanan bir araştırmaya göre Nioli yağının faydaları arasında iltihabı azaltması ve bununla ilişkili bazı semptomları hafifletmesi de bulunur. Nioli yağında antiinflamatuar aktivite gösteren viridiflorol, sineol, terpinen ve limonen gibi bileşikler bulunur. Bir başka çalışma ise melaleuca quinquenervia bitkisinin yapraklarından alınan ekstraktların, antioksidan ve antiinflamatuar özelliklerinden dolayı mide-koruyucu etkiler ürettiğini de tespit etti. Nioli yağının ağrı ve ateş üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve iltihaplanmaya eşlik eden ağrıya iyi geldiği düşünülmektedir.

Bazı Solunum Sorunlarına İyi Gelir

Nioli yağı, okaliptüs ailesinin bir üyesidir ve okaliptüs ile bazı benzer özellikler gösterir. Bu özelliklerinden biri solunum yollarına iyi gelmesidir. Nioli yağı nefes almayı kolaylaştırmak için hava yollarının açılmasına yardımcı olur. Sineol bileşiğinin varlığı, solunum düzenini iyileştirebilecek anti-inflamatuar, mukolitik ve bronkodilatör özellikler sağlayabilir. 2014 yılında yapılan bir araştırmada 242 bronşit hastasının her birine 10 gün boyunca her gün 3 x 200 mg sineol veya plasebo uygulanan uygulandı. 4 gün sonra araştırmacılar semptomlarda önemli bir iyileşme olduğunu, öksürük sıklığının azaldığını ve durumun daha kolay yönetilebileceğini tespit etti.

Böcekleri Uzak Tutar

Araştırma henüz erken aşamada olmasına rağmen ilk test sonuçları Nioli yağının faydalarının doğal bir böcek kovucu olarak kullanılmasına izin verebileceğini gösteriyor. 2006 yılında araştırmacılar 41 bitki ekstraktını ve 11 yağ karışımını sarı humma, sıtma, filaryaz ve ensefalit gibi hastalıklara neden olan çeşitli böceklere karşı test etti. Çalışmalara göre nioli yağı bazı sivrisinek türlerini uzaklaştırmada etkili olduğu belirlendi. Nioli yağı, 8 saatlik bir koruma süresi ve yüzde 100 iticilik sağlayarak en fazla koruma sağlayan beş yağdan biri olarak tespit edildi. 

Elleri Temizler

Nioli yağı; antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ev yapımı el dezenfektanlarında bir bileşen olarak kullanılır. Niolin yağının el dezenfektanı olarak kullanmak için belirli oranlarda izopropil alkol ve aloe vera jeli gibi diğer bileşenlerle karıştırılması gerekir. El yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda bu karışım kullanılabilir. Nioli yağının çocukların el temizliğinde kullanılmaması gerekir çünkü tahriş edici bir etki gösterebilir.

Saç Sağlığına İyi Gelir

Nioli yağı saç derisini besler, saçın parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Bunun için birkaç damla nioli yağını her zaman kullandığınız bir saç yağına veya şampuanınıza damlatın ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. 

Nioli Yağı Ne İşe Yarar?

Nioli yağı; aromaterapide, mum ve sabun üretiminde, antiseptik gerektiren hijyen işlerinde, serinlemek ihtiyacını gidermede, solunumun rahatlatılmasında, cilt temizliğinde, cilt enfeksiyonlarının giderilmesinde, duygusal dengeye destek olunmasında ve bazı sağlık sorunlarının yarattığı etkilerin giderilmesinde, böceklerin evden uzak tutulmasında işe yarar. Nioli yağı ayrıca buhurdanlıkta kullanılması halinde aroması ile ortama hoş bir koku yaymaya da yarar.

Nioli Yağı Nasıl Kullanılır?

Nioli yağı kullanım amacına bağlı olarak farklı şekillerde kullanılır.

 • Başka yağlarla inceltilerek,

 • Topikal uygulama olarak cilde doğrudan sürülerek,

 • Başka yağlarla inceltilip cilde sürülerek,

 • Taşıyıcı bir yağla inceltilerek gargara olarak,

 • Aromaterapide başka esanslı yağlarla karıştırılarak,

 • El dezenfektanı olarak ele sürülerek,

 • Buruna yaklaştırılıp koklanarak kullanılır.

Aromaterapide Nioli Yağı Nasıl Kullanılır?

Birkaç damla nioli yağı difüzör cihazına konularak bulunulan alana hoş bir koku verir. Aromaterapi sırasında masaj yapılacak taşıyıcı yağlara sadece nioli yağı eklenerek ya da diğer yağlarla karıştırılarak oluşturulan bu yağ vücuda sürülür ve bu şekilde masaj yapılır. Aynı zamanda, banyo suyuna birkaç damla ekleyerek rahatlatıcı bir etki de elde edilebilir.

Masajda Nioli Yağı Nasıl Kullanılır?

Masaj sırasında taşıyıcı bir yağla inceltilen nioli yağı, masaj uygulanacak bölgelere sürülür. Bu işlemin ardından seyreltilmiş nioli yağı sürülen bölgelere masaj yapılır. 

Böcek Kovmada Nioli Yağı Nasıl Kullanılır?

Böcek kovmak için nioli yağı, etkili bir doğal çözümdür. Bir su şişesine birkaç damla nioli yağı ekleyip iyice çalkalayın. Bu karışımı evinizin giriş noktalarına, pencere kenarlarına ve böceklerin girebileceği diğer alanlara sıkın. Nioli yağının kokusu böcekleri uzak tutmanızı sağlar. Öte yandan nioli yağını evin dış kapı girişlerine, pencere kenarlarına bir kaç damla damlatarak da kullanabilirsiniz. 

Saç Bakımında Nioli Yağı Nasıl Kullanılır?

Nioli yağı, saç derisini besler, saçın parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Bunun için birkaç damla nioli yağını kullandığınız herhangi bir saç bakım yağına veya şampuanınıza ekleyin. Karışımı saçınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. Bu uygulama, saç köklerini güçlendirir ve saç dökülmesini azaltır.

Nioli Yağı Nasıl Kullanılır?

Nioli yağı genellikle başka taşıyıcı yağlarla inceltilerek kullanılır. İnceltilmiş hali cilt yüzeyine ya da saçlı deriye sürülerek, saf hali ev içerisine ve banyo suyuna damlatılarak Kullanılır. Böcek kovması içinse suya damlatılıp sprey yardımıyla kullanılır. 

 

https://www.acibadem.com.tr/hayat/nioli-yagi-nedir-nioli-yagi-faydalari/

DİĞER HABERLER
Kalp Hastaları Yaz Tatilinde Dikkat!
’Reçete’de’ Burun Estetiği ve Kepçe Kulak Operasyonu
Cildin Koruyuculuğu Azalıyor
Sağlık Sohbetleri Reçete Yayında!
’Reçete’de’ Göz Kuruluğu
Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu
’Reçete’ Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür?
Güneş Yanığına Dikkat
Klima Çarpması Nedir?
Yaz İshali ve Korunma Yöntemleri
Güneş Alerjisi ve Belirtileri
Deniz ve Havuzda Hastalıklara Dikkat
İyi Bayramlar!
İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı
Nioli Yağı ve Faydaları
’Reçete’ de Güneş Yanıkları
’Reçete’ Youtube’ da Yayında!
Magnezyum Nedir?
Tiroid Bezi
Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!
Kutlu Olsun...
Nöropatik Ağrı
Kolon Kanseri Semptomları
Neden D3 Vitamini ?
İyi Bayramlar..
Sağlıklı Yaşamın Formülü
Concorde Sendromu
Yaşa Bağlı İşitme Azlığı
Down Sendromlu Bireyler
Ruh Sağlığınız İçin Denge Şart

En Çok Okunanlar


İyi Bayramlar!

Sevdiklerinizle mutlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle..

Güneş Alerjisi ve Belirtileri

Bazı kişiler ciltlerinin hassas yapısından dolayı güneş ışığına maruz kaldıklarında çeşitli alerjik reaksiyonlar gösterebilir

Yaz İshali ve Korunma Yöntemleri

İshal ile birlikte günde üç defadan fazla olacak şekilde sulu dışkılama gerçekleşir. İshal kişiyi oldukça fazla su kaybettirir.