Güneş Yanığına Dikkat

Güneş Yanığına Dikkat

Güneş yanıkları nasıl iyileşir?

Soğuk su ile nemlendirilmiş havlu ya da bez günde bir kaç defa 10-15 dakika süre ile cilde uygulanmalıdır. Soğuk kompres ardından aloe vera veya nemlendirici losyonun cilde uygulanması, nemlendirici özelliği ile iltihaplı cildi yatıştırır, sakinleştirir ve ağrıyı giderir.

Güneş yanığına iyi gelen kremler hangileri?

Uygulayacağınız tedaviler dışında güneş yanığına iyi gelen reçetesiz satın alabileceğiniz kremler mevcuttur. Başta aloe vera içerikli jeller, nemlendirici kremler, kortizon içerikli kremler, soğuk kompresler, jel bandajları, ve cilt nemli yanık pedleri yanık sorunlarınızın çözümünde size yardımcı olacaktır.

Güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Güneş kremi alırken ve seçerken güneş yanığına sebep olan UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu olmasına dikkat edin. Bunun yanında içerisinde çinko oksit ve titanyum dioksit bulunan güneş kremlerini tercih edebilirsiniz.

Yetişkinlerde ve çocuklarda güneş kremi kullanımı nasıl olmalıdır?

Çocuklarda spf50 içeren güneş kremi kullanımına dikkat edilmelidir. Özellikle yüz, omuz ve sırt bölgesinde bu kremin kullanılması gerekir. Cildi hassas olan ve güneşe karşı hassasiyeti bulunan kişiler de açıkta bulunan bölgelerine 2 saatte bir güneş kremi sürmeleri gerekir.

Yüzdeki güneş yanığına ne iyi gelir?

Yüzdeki güneş yanıkları için bol su içmek, soğuk kompres uygulamak ve çeşitli nemlendirici kremler sürmek faydalı olacaktır.

Bebeklerde güneş yanığına ne iyi gelir?

Özellikle yenidoğan bebekleri ve çocukları güneş ışınlarından mümkün olduğunca korumak gerekir. Güneşten koruyan alanlarda vakit geçirilmeli ve koruyucu kıyafetler giydirilmelidir. Ayrıca doktor kontrolünde bebek ve çocuğunuzun cildinize uygun güneş kremleri de sürebilirsiniz.

Güneş cilt kanseri yapar mı?

Tedavi edilmediği veya önüne geçilmediği takdirde güneş yanığı cilt yaşlanması ve melanom olarak bilinen cilt kanserine yol açabilir.

Güneş yanığı acısı ne zaman geçer?

Güneş yanığının acısı kişiye göre değişse de 2-5 gün içerisinde azalarak geçer. Bu durum bazı kişilerde bir haftaya da sarkabilir.

Güneş yanığına yoğurt sürmek iyi gelir mi?

Güneş yanığına yoğurt sürmek iyi gelmemektedir. Yoğurt enfeksiyona olan eğilimi artırarak güneş yanığında hasara neden olabilir.

Kırmızı yanık izi nasıl geçer?

Güneş yanığı nedeniyle oluşan kırmızı yanığa karşı E vitaminleri kremler kullanılabilir. Bunların yanında vitamin içeren kremler tercih edilebilir.

Güneş yanıkları ne zaman geçer?

Güneş yanığında genellikle ciltte kızarma, ağrı ve kaşıntı ortaya çıkar. Cilt kendi kendine birkaç gün içerisinde pul pul döküntüler vermeye başlar ve soyulur. Buna takibende genellikle 7 gün içinde tamamen iyileşir.

Güneş yanığı için ne yapılmalı?

Güneş yanığında soğuk duş almak yanıktan oluşan acıyı azaltır. Cildi nemli tutmak için aloe vera jeli veya hafif bir nemlendirici sürülmesi de cildin daha hızlı iyileşmesine yardım eder. Yanık kaynaklı sıvı kaybını önlemek içinde bol miktarda sıvı tüketilmelidir.

 

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/gunes-yanigi

DİĞER HABERLER
Kalp Hastaları Yaz Tatilinde Dikkat!
’Reçete’de’ Burun Estetiği ve Kepçe Kulak Operasyonu
Cildin Koruyuculuğu Azalıyor
Sağlık Sohbetleri Reçete Yayında!
’Reçete’de’ Göz Kuruluğu
Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu
’Reçete’ Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür?
Güneş Yanığına Dikkat
Klima Çarpması Nedir?
Yaz İshali ve Korunma Yöntemleri
Güneş Alerjisi ve Belirtileri
Deniz ve Havuzda Hastalıklara Dikkat
İyi Bayramlar!
İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı
Nioli Yağı ve Faydaları
’Reçete’ de Güneş Yanıkları
’Reçete’ Youtube’ da Yayında!
Magnezyum Nedir?
Tiroid Bezi
Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!
Kutlu Olsun...
Nöropatik Ağrı
Kolon Kanseri Semptomları
Neden D3 Vitamini ?
İyi Bayramlar..
Sağlıklı Yaşamın Formülü
Concorde Sendromu
Yaşa Bağlı İşitme Azlığı
Down Sendromlu Bireyler
Ruh Sağlığınız İçin Denge Şart

En Çok Okunanlar


İyi Bayramlar!

Sevdiklerinizle mutlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle..

Güneş Alerjisi ve Belirtileri

Bazı kişiler ciltlerinin hassas yapısından dolayı güneş ışığına maruz kaldıklarında çeşitli alerjik reaksiyonlar gösterebilir

Yaz İshali ve Korunma Yöntemleri

İshal ile birlikte günde üç defadan fazla olacak şekilde sulu dışkılama gerçekleşir. İshal kişiyi oldukça fazla su kaybettirir.