Kalp Hastaları Yaz Tatilinde Dikkat!

Kalp Hastaları Yaz Tatilinde Dikkat!

Yaz tatili, hemen hemen herkes için en sevilen, kendimizi en iyi hissettiğimiz süreçlerin başındadır. Ancak sıcak havalar da, soğuk havalar kadar kalp hastaları için bir risk faktörüdür. Bu nedenle, bypass ameliyatı geçirmiş, stentli, ritim bozukluğu veya kalp yetmezliği olan kalp hastaların, tatile çıkmadan önce mutlaka uzman bir hekime muayene olmaları, tansiyon, böbrek fonksiyonları ve şeker gibi değerlere baktırmaları, ayrıca tatil sürecinde kullanacakları ilaçlarda herhangi bir düzenlemeye ihtiyaç duyulup duyulmadığından emin olmaları gerekmektedir.

Tatil yerini seçerken çok sıcak bölgelerden kaçınılmalı, acil durumlar dikkate alınarak, kolayca ulaşılabilecek ve yeterli donanıma sahip kardiyoloji merkezlerinin bulunduğu yöreler tercih edilmelidir. Seçilen tatil yerine varış süresi de oldukça önemlidir. Hareketsiz kalınan uzun uçak ve araba yolculuklarında pıhtı riski de artacağından, ya sık sık mola verilmeli, eğer uçakla gidiliyorsa da, yolculuk boyunca belirli zaman aralıklarında egzersizler yapılmalı, alkol ve aşırı kahve tüketiminden uzak durulmalıdır.

Sıcak havalar kalbin yükünü artırmakta, yaşanan su kaybı kan basıncı seviyelerinde ani yükseliş veya düşüşlere neden olabilmekte ve kalp krizlerini tetikleyebilmektedir. Serinlemek için kullanılan klimalı ortamlar da, eğer sıcaklık dengesine dikkat edilmediğinde, sıcak-soğuk şok geçişler nedeniyle kalp için aynı oranda risk oluşturmaktadır. Klimalı ortamlarda uzun süre kalınacaksa, ortam sıcaklığının 22 derecenin üzerinde olmasına, hava akımının da hissedilmeyecek şekilde ayarlanmasına dikkat edilmelidir. Başka bir deyişle, klimalı ortamdan anlaşılması gereken soğuk olması değil, serin olmasıdır.

Sıcak havalarda kalp hastaları için en riskli bir başka durum ise, uzun süre sıcağa maruz kaldıktan sonra bir anda soğuk havuza veya denize girilmesidir. Soğuğun etkisiyle kalp damarlarında ani büzüşme kan akışını bozabilmekte, hatta o güne kadar herhangi bir kalp hastalığı olmayan sağlıklı bireylerde bile, altında yatan farklı nedenlerden kalp sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir.

Tatil boyunca kalp hastalarının ağır diyetler yapmamaları, Ege-Akdeniz mutfağı, yani zeytinyağı kullanılmış hafif yemekleri tercih etmeleri, yağlı yemeklerle alkolden uzak durmaları ve porsiyonlarını küçültmeleri önerilmektedir.

Hem yüzmek, hem de güneşlenmek için saat 11.00’den öncesi veya 16.00 sonrası saatler tercih edilmeli, vücudu serin suya alıştırarak suya girilmeli, 15 dakikadan fazla kalmamaya çalışılmalı ve yüzerken fazla efordan sakınılmalıdır. Acil bir durum ihtimaline karşı önlem olarak da kıyıdan çok uzaklaşılmamalıdır.

Güneşin en yoğun saatlerinde açık havada güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmamalı, yorucu fiziki aktivitelerden uzak durulmalı, yeterli miktarda su içmeye gayret edilmeli, açık renkli ve pamuklu kıyafetler tercih edilerek şapka ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Bu önerilerin yanında, nefes darlığı, bulantı veya kusma, baş dönmesi, soğuk terleme gibi durumlarla karşılaşılması halinde, hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

 

 

 

https://halktv.com.tr/makale/yaz-tatilinde-kalp-hastalari-nelere-dikkat-etmeli-849673?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3k2YGIaRbRX0YLwG-ZiUH1_YhFJeun1abEz8FWCCVLSUn-TGXBss_oDqs_aem_-IS8KfEowFmE6RpemP__hg&sfnsn=scwspwa

DİĞER HABERLER
Kalp Hastaları Yaz Tatilinde Dikkat!
’Reçete’de’ Burun Estetiği ve Kepçe Kulak Operasyonu
Cildin Koruyuculuğu Azalıyor
Sağlık Sohbetleri Reçete Yayında!
’Reçete’de’ Göz Kuruluğu
Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu
’Reçete’ Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür?
Güneş Yanığına Dikkat
Klima Çarpması Nedir?
Yaz İshali ve Korunma Yöntemleri
Güneş Alerjisi ve Belirtileri
Deniz ve Havuzda Hastalıklara Dikkat
İyi Bayramlar!
İlaç Kötüye Kullanımı Bağımlılığı
Nioli Yağı ve Faydaları
’Reçete’ de Güneş Yanıkları
’Reçete’ Youtube’ da Yayında!
Magnezyum Nedir?
Tiroid Bezi
Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat!
Kutlu Olsun...
Nöropatik Ağrı
Kolon Kanseri Semptomları
Neden D3 Vitamini ?
İyi Bayramlar..
Sağlıklı Yaşamın Formülü
Concorde Sendromu
Yaşa Bağlı İşitme Azlığı
Down Sendromlu Bireyler
Ruh Sağlığınız İçin Denge Şart

En Çok Okunanlar


İyi Bayramlar!

Sevdiklerinizle mutlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle..

Güneş Alerjisi ve Belirtileri

Bazı kişiler ciltlerinin hassas yapısından dolayı güneş ışığına maruz kaldıklarında çeşitli alerjik reaksiyonlar gösterebilir

Yaz İshali ve Korunma Yöntemleri

İshal ile birlikte günde üç defadan fazla olacak şekilde sulu dışkılama gerçekleşir. İshal kişiyi oldukça fazla su kaybettirir.