Antidepresanlar Kilo Aldırır mı?

Antidepresanlar Kilo Aldırır mı?

 

İngiltere King’s College of London 23 Mayıs’ta BMJ Journal da bir çalışma yayınladı. Antidepresan kullanan kişileri çok yakından ilgilendiren bir çalışmaydı.

 

“10 yıllık Antidepresan Kullanımı Sonucu Kilo Üzerindeki Etkiler” konulu bu çalışmada 20 yaş ve üzeri 294,739 kişinin sağlık datalarından faydalanılmış. En az 3 kere beden kitle indeksi ölçülüp kayıt altına alınmış bu kişilerde, 2004-2014 yılları arasındaki kilo değişimleri incelenmiş.

 

Çalışmayı yürüten Dr. Rafael Gafoor göre, hastalar yaş, sigara kullanımı, diyabet, kanser gibi birçok faktör göz önüne alınarak değerlendirildiğinde çıkan sonuç enteresan. Antidepresan ile tedavide normal kiloda olanlar kilo almaya, kilolu kimseler ise obeziteye daha yatkın hale geliyor.

 

12 tür antidepresan etken maddesi ile yürütülen çalışmada mirtazapin kullanımının, hiç antidepresan kullanmayanlara oranla %50 daha fazla kilo artış riski olduğu tespit edilmiş, sitolopram kullanımında ise bu oran %26 civarında.

 

“Kilo artışının sebebinin ne olduğunu söylemek zor “diye ekliyor Dr. Gafoor. “Depresyon kendi başına da bir kilo artış sebebi olabiliyor aslında, ilaç kullanımına bağlı ya da değil kişi kilo aldığında depresyon daha da şiddetlenebiliyor, kilo alımı artıyor ve bu bir kısır döngü haline gelebiliyor.

 

Bütün bunlara rağmen, depresyon ilaçları asla kendi başınıza kesebileceğiniz ilaçlar değiller. Farklı bireylerde farklı etkiler de görülebileceği düşünüldüğünde hekim kontrolünde iştahı en az etkileyecek ilaçlara yönelinip, hayata sporu ya da diyeti ekleyerek hastalığın tedavisine de yardımcı olunabilir. 

BMJ Journal

DİĞER HABERLER
Kuduz şüphesinde ilk yardım nasıl olmalı?
İnfluenza geri geldi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !
Diyabeti Önlemek Mümkün
Saygı İle...
Obezite Kanser Riskini Arttırıyor
Hangi Duygumuzu Yiyoruz?
Hümektan nedir?
Miyastenia Gravis
Bağısak Kanserinde Basit Test
RETİNOIDLER
PNH hastaları korkmamalı
Lejyoner Hastalığı
Güneş koruyucunuzun doğru seçimi
Miyastenia Gravis
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!
Bayramda Şekere Dikkat
23 NİSAN KUTLU OLSUN
Hurmanın Sağlığa Faydaları
Fibromiyaljide sağlık için 20 adım
Menisküs Yırtığı Nedir
Her Yönüyle “PPI”
Vertigo Nedir?
Kimyasallar ve Biz-I
Azalmış (Düşük) Yumurtalık Rezervi
Sağlığımızın Demirbaşı
14 Mart Tıp Bayramı
İlaçların Vücuttaki Yolculuğu
Huzursuz Bağırsak Sendromu

En Çok Okunanlar


Diyabeti Önlemek Mümkün

Her yaş grubunda ortaya çıkan diyabet vakalarının sayısı artıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen, diyabetin çeşitli organlarda yarattığı etkilerin istenmeyen sonuçlara kadar ilerleyebildiğini belirtti.

Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !

Kronik yorgunluk sendromu; hastalık tanısı alınmadığı halde fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak yorgunluk veya tükenmişlik halinin 6 aydan uzun sürerek normal hayata devam edememe durumudur.

İnfluenza geri geldi

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 Influenza A, yeniden etkisini göstermeye başladı. Son günlerde çevremizdeki pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri yaşıyor.