Vitamin Ve Minerallerin Püf Noktaları

Vitamin Ve Minerallerin Püf Noktaları

 

Vitamin Ve Minerallerin Püf Noktaları!

Ecz. Dyt. Neda Taner 

Vitaminler enerji üretmeyen organik maddeler olup, normal metabolik fonksiyonların devamı için küçük miktarlarda gerekli olan maddelerdir. Suda çözünen, yağda çözünen ve vitamin benzeri maddeler olarak sınıflandırılırlar. A (retinol), D (kalsiferol), E (tokoferol) ve K vitaminleri yağda çözünen, B grubu ve C (askorbik asit) vitaminleri ise suda çözünen vitaminlerdir.

 

 

İnsan vücudunun yaklaşık %4'ünü mineraller oluşturur. Makrominerallere olan ihtiyaç günde 50 mg'ın üzerindedir (kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum, potasyum, klor). Mikromineraller (eser elementler): Demir, çinko, iyot, selenyum, bakır, mangan, flor, krom ve molibdendir. En çok eksikliği görülenler demir, iyot ve çinkodur.

 

 

 

  

 

Multivitaminlerin sabah kahvaltısı ile birlikte alınması emilimlerini artırmaktadır ve vücut tarafından faydalanılma durumunu olumlu yönde etkilemektedir. Birden fazla mineralin bir arada kullanılmasının midenin asit dengesini bozabileceği unutulmamalıdır.

 

 

 

 

 

 

Kalsiyum preparatları, akşam yemeği ile birlikte ya da yatmadan birkaç saat evvel kullanılmalıdır. Kalsiyum karbonatın yemeklerle birlikte absorbsiyonu artarken, kalsiyum sitratın emilimi için mide asidine ya da midenin dolu olmasına gerek yoktur, bu sebeple yemeklerden bağımsız kullanılabilir. Anemisi için demir preparatı kullanan osteoporoz hastası, osteoporozu için kullandığı kalsiyumu demirden farklı bir zamanda kullanmalıdır, birlikte kullanılması uygun değildir. 

 

 

Demir preparatları aç karna kullanılması ve C vitamini ile beraber alınması emilimin sağlanabilmesi için gereklidir. Demirin daha iyi absorbe olabilmesi için alınmasının ardından 2 saat kadar süt, peynir, yoğurt, yumurta, ıspanak, çay, kahve, baklagil tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

 

C vitamini ve B grubu vitaminler özellikle de B12(kobalamin) vitamini; stimülan özellik taşıdığı için gece kullanılmamalıdır, uyku düzensizliğine yol açabilirler, hassas kişilerde yatma saatinden çok daha önce alınmalıdır. B12ve folik asit eksikliğinde bu iki vitaminin birlikte kullanımı etkili sonuç için faydalı olacaktır.  B12vitaminin bakır ve B1(tiamin) vitamini ile alınması biyoyararlanımını artırmaktadır, ayrıca B12vitamini enerji üretiminde görevli olduğundan sabah alınması tercih edilmelidir. 

 

C vitamininin; B12, E, A ve çinko ile beraber kullanılması faydalıdır. Çinko; B12, A ve C vitaminleri ile birlikte kullanılması uygun iken; demir, bakır ve B9(folik asit) vitamini ile beraber kullanılmasından kaçınılmalıdır. C, E ve A vitaminlerinin selenyum ile birlikte alınması önerilebilir ancak E vitamini demirle birlikte kullanılmamalıdır.

 

D vitamini kalsiyum ile beraber alınması absorbsiyonunu artırmaktadır. Omega 3 (Balık yağı) D vitamini ile birlikte alınabilir.  Magnezyum ve B6(pridoksin) vitaminin uyumadan önce alınması tavsiye edilir, ayrıca kalsiyumun absorbsiyonunu da artırır. 

 

E vitamininin, K vitamininden fazla kullanılması yararlanımı azaltır, bu durum K vitamininin kanın pıhtılaşmasını sağladığı için kanamaya eğilimi artıracaktır. Ayrıca varfarin kullanan hastalarda bu vitaminlerin kullanımı hususunda dikkatli olmak gereklidir. 

 

 

Ecz.Dyt Neda Taner 

neda.taner@gmail.com

 

 

Up to Date 2019, Mayoclinic.org, New healthguide.org

DİĞER HABERLER
Kuduz şüphesinde ilk yardım nasıl olmalı?
İnfluenza geri geldi
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !
Diyabeti Önlemek Mümkün
Saygı İle...
Obezite Kanser Riskini Arttırıyor
Hangi Duygumuzu Yiyoruz?
Hümektan nedir?
Miyastenia Gravis
Bağısak Kanserinde Basit Test
RETİNOIDLER
PNH hastaları korkmamalı
Lejyoner Hastalığı
Güneş koruyucunuzun doğru seçimi
Miyastenia Gravis
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!
Bayramda Şekere Dikkat
23 NİSAN KUTLU OLSUN
Hurmanın Sağlığa Faydaları
Fibromiyaljide sağlık için 20 adım
Menisküs Yırtığı Nedir
Her Yönüyle “PPI”
Vertigo Nedir?
Kimyasallar ve Biz-I
Azalmış (Düşük) Yumurtalık Rezervi
Sağlığımızın Demirbaşı
14 Mart Tıp Bayramı
İlaçların Vücuttaki Yolculuğu
Huzursuz Bağırsak Sendromu

En Çok Okunanlar


Obezite Kanser Riskini Arttırıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, yaklaşık 2 milyar yetişkin obezite ile yaşamını sürdürürken, Türkiye’de obez bireylerin oranı %22’lere ulaşmış durumda bulunuyor.

Diyabeti Önlemek Mümkün

Her yaş grubunda ortaya çıkan diyabet vakalarının sayısı artıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Türemen, diyabetin çeşitli organlarda yarattığı etkilerin istenmeyen sonuçlara kadar ilerleyebildiğini belirtti.

Mitokondrilerimiz Kadar Konuşalım !

Kronik yorgunluk sendromu; hastalık tanısı alınmadığı halde fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak yorgunluk veya tükenmişlik halinin 6 aydan uzun sürerek normal hayata devam edememe durumudur.

İnfluenza geri geldi

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 Influenza A, yeniden etkisini göstermeye başladı. Son günlerde çevremizdeki pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri yaşıyor.