Kuru Meyvelere Dikkat!

Kuru Meyvelere Dikkat!

Kuru meyveleri yerken çok dikkat edin! Şeker oranı artıyor

Pek çok diyet listesinde sık sık gördüğümüz kuru meyveler sanıldığı kadar masum olmayabilir. Oysa şeker ilavesiz ve koruyucusuz olarak satılan bu ürünlerin zararlı olma sebebi de tam olarak doğal olmalarından kaynaklanıyor. 

KİLO VERMEYE YARDIMCI

Kuru meyveler besleyici ve sağlıklı birer atıştırmalık olabilir. Eğer kalori kısıtlayarak kilo vermeyi düşünüyorsanız, haftanın belli günlerinde öğle yemeğini yerine kuru meyveler tercih edebilirsiniz. Fındık fıstık gibi kuru yemişlerle de karıştırarak tüketmek ihtiyacınızı karşılayacaktır.

 

FAZLA FRUKTOZ ZARARLI

Kuru meyvelerde bulunan şekerin yaklaşık yüzde 22-51'i früktoz şekeri. Çok fazla früktoz tüketiminin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğu biliniyor. Bu olumsuz etkilere kilo artışı, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riski de dahil.

SERBEST RADİKALLERE KARŞI KORUMA

Sağlık açısından kuru meyveler de son derece önemli. Buna göre kuru meyveler vücudunuzu öncellikle serbest radikaller karşı koruyor. Besinlerin antioksidan içeriklerini incelemek için yapılan analizlere göre kuru meyvelerin antioksidan potansiyelinin çok yüksek olduğu tespit edilmişti.

 

DOĞAL DA OLSA ŞEKER ŞEKERDİR

Kuru meyvedeki en önemli detaylardan biri de içerisindeki şeker. Meyvelerde hafife alınmayacak ölçüde doğal şeker bulunuyor. Kuru meyvelerde, meyvenin suyu çıkarıldığı için zaten taze meyvede doğal olarak bulunan şeker oranı artıyor. Yani kuru meyvelerde şeker oranı ve kalori daha yüksek hale geliyor.

NASIL TÜKETİLMELİ?

Kuru meyvelerin yemeklerden sonra tüketilmesi tavsiye ediliyor. Taşıma kolaylığı olan bu besinleri işyerlerinde, seyahat sırasında veya okulda rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ara öğünlerin vazgeçilmezi olan kuru meyveleri diyet döneminde de süt veya yoğurtla tüketebilirsiniz.

 

 

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/kuru-meyveleri-yerken-cok-dikkat-edin-seker-orani-artiyor-7063952/1

DİĞER HABERLER
İyi Bayramlar..
Sağlıklı Yaşamın Formülü
Concorde Sendromu
Yaşa Bağlı İşitme Azlığı
Down Sendromlu Bireyler
Ruh Sağlığınız İçin Denge Şart
Gençleşmek Çok Kolaymış
Çocuklar Neden Yemek Seçer?
Doktor Yerine Aktara Gidenler İçin Hayati Uyarı
Sahte Gıda Takviyelerindeki Tehlike
Kutlu Olsun...
Prostat Kanseri
6 Portakal Mucizesi
Hangi Vitamin ve Neden?
Vajinal Mantar
Kalp Hastalıklları
Romatizma ve Belrtileri
Mide Yanması Nedir?
Hastalıktan Nasıl Korunurum
Sinüzit nedir?
Yüksek Ateşte Kaçınılması Gereken 7 Hata
Kuru Meyvelere Dikkat!
Çocuklarda Gastrit ve Ülser
Kuru Ciltlere Özel Doğal Savaşçılar!
Gripten Korunmanın Yolu
Bütün Mesele Direncimiz!
Mutlu Yıllar!
Diyabette Bunama Riski
Mucizevi Besin Dağ Çileği
Ağrılarınızı Bitirmek İçin 5 Yöntem

En Çok Okunanlar


Gençleşmek Çok Kolaymış

Yürümek pek çok kişi için yaşamın her anında bir yerlere yetişme telaşıyla sık sık başvurulan bir yöntem. Bu yol, aslında daha sağlıklı bir hayatın da anahtarı.

Yaşa Bağlı İşitme Azlığı

Yaşın ilerlemesiyle birlikte işitmede ve bilişsel becerilerde değişiklikler ortaya çıkmaya başlıyor. Tıbbi hastalıklar, psikolojik faktörler, görme ve işitme bozuklukları gibi duyusal eksiklikler yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi hızlandırabiliyor.