Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu

Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu

Ecz. İrem Türkoğlu

En yalın haliyle kışın depresif, yazın normal veya normalden daha mutlu hissetme hali Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu olarak tanımlanır. Bu değişiklikler genellikle her sene benzer dönemlerde başlayıp benzer dönemlerde sonlanır.

Kış aylarında güneş ışınlarından daha az faydalanabiliyor olmak; daha fazla uyuma isteği, daha fazla karbonhidratlı yiyeceklere eğilim, iştah artışı, genel bir yavaşlık hali, normalde keyif alınan aktivitelere karşı bir ilgisizlik, isteksizlik, yorgunluk, bezmiş, mutsuz ve değersiz hissetme gibi durumlara sebep olabilir. Bu durum hafife alınıp gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadığı takdirde iş ve okul hayatında problemlere, yeme bozukluklarına, madde kullanımına ve anksiyeteye zemin hazırlayabilir.

Ruh Halini Olumsuz Yönde Etkileyen Bazı Faktörler:

Düşük D vitamini seviyeleri vücuttaki serotonin aktiviteleriyle de ilişkili olduğu için semptomların artmasını tetikleyebilir. Sigara kullanımı, kafein ve rafine şekerin fazla tüketilmesi de bu semptomları daha şiddetli hissetmeye neden olabilir.

 

Folik asit, B6, B12 ve s-adenozil metionin gibi metilasyon döngüsünde etkili olan bileşenlerin eksikliği de ruh halini olumsuz yönde etkileyen bir diğer faktör.

Peki Ne Yapmalıyız?

Egzersiz yapmak hem endorfin düzeyini hem de kişinin kendine olan saygısını arttırarak daha iyi hissetmesini destekler.

Fayda sağlayabilecek diğer içeriklere gelirsek; 5-Htp ve tirozin vücutta serotonin üretimini arttıran kimyasal reaksiyonlarda rol oynar.

D vitamini kişinin ruh halini iyileştirmeye destek olmakla kalmayıp, bağışıklık sistemini desteklediği için soğuk havalarda hastalıklardan karşı korunmayı da desteklemiş olur.

Omega-3 yağ asitleri sinir ileticilerinin sentezine, sinyal iletimine ve serotonin reaksiyonlarına olumlu katkıda bulunarak bu süreçte anlamlı bir destek sağlar.

Sarı kantaronun da depresyon belirtilerinde en yaygın kullanılan bitki ekstresi olduğu bilinmektedir ve Ginkgo biloba’nın özellikle 50 yaş üzeri kişilerdeki ruhsal sorunlara, olumlu katkıda bulunabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Not: Fayda sağlanılabilecek tüm bu bitki ekstrelerini, vitaminleri, mineralleri ve aminoasitleri doktorunuza ve/veya eczacınıza danışmadan kullanmayın, hali hazırda kullanmakta olduğunuz ilaç ve besin takviyeleri ile ilgili sağlık profesyonellerine eksiksiz bilgi vermeyi ihmal etmeyin lütfen.

 

Kaynaklar

 

 

Ecz. İrem Türkoğlu

ecziremturkoglu@gmail.com

 

DİĞER HABERLER
Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun!
Bayramda Şekere Dikkat
23 NİSAN KUTLU OLSUN
Hurmanın Sağlığa Faydaları
Fibromiyaljide sağlık için 20 adım
Menisküs Yırtığı Nedir
Her Yönüyle “PPI”
Vertigo Nedir?
Kimyasallar ve Biz-I
Azalmış (Düşük) Yumurtalık Rezervi
Sağlığımızın Demirbaşı
14 Mart Tıp Bayramı
İlaçların Vücuttaki Yolculuğu
Huzursuz Bağırsak Sendromu
8 Mart
Fibromiyalji Risk Testi
Sedef Hastalığı (PSORİASİS)
Koku Duyumuzdaki Bozukluk Ömrü Kısaltıyor
Sağlık Danışmanınız Eczacınızdır
Bebeklerde katılma nedir?
Buerger sizi tüketebilir!
İyota Genel Bakış
Afrodizyak Ne Demek?
Erkekler de Menopoza Girer mi?
Pandemide Miyopi Tehlikesi
Hepimizin Yanıtlarını Aradığımız Sorular
Yumurta Dondurma İşlemi Kimlere Tavsiye Edilir ?
Neden C Vitamini
Hamilelikte Varis Sorunu
Omuz sıkışması sendromu

En Çok Okunanlar


Bayramda Şekere Dikkat

Bayram dolayısıyla evlerimizde tatlılar, şekerler, çikolatalar her zamankinden daha çok bulunmakta ve tüketilmektedir.